Jak koupit Bitcoin a místa, kde ho sehnat
Vizualizace Bitcoinu. Fyzická mince však Bitcoin není.
Poslední dobou je o kryptoměnách a zejména o té největší, Bitcoinu, hodně slyšet. Přemýšleli jste i vy někdy nad tím, že byste si kryptoměnu Bitcoin chtěli koupit? Nevíte, jak koupit bitcoin a kde ho eventuálně použít nebo prodat? Jaké vlastně existují možnosti nákupu a není to jen podvod? Máme pro vás dobrou zprávu – my to víme!
Tento návod vás provede nákupem bitcoinů krok po kroku. Dozvíte se hlavně, kde koupit bitcoin, jak koupit bitcoin a na co si dát pozor.
Prozradíme vám ale také kam Bitcoin ukládat, abyste s ním pak mohli jednoduše pracovat. Přeci jen koupit si ho je hezké, ale k čemu by vám byl, kdybyste ho nemohli nikomu poslat nebo byste nevěděli, jak se prodává, kdyby jeho hodnota stoupla. A když budete zkoumat ještě dál, prozradíme vám, jaká je nejlepší Bitcoin peněženka. Nemusíte se ale bát. Nákup samotný vlastně není nic složitého, ač to tak může ze začátku vypadat. Vše, co potřebujete, je váš počítač nebo telefon, internet, bitcoinová peněženka a rada, kde bitcoin sehnat. Tak jdeme na to.
Kde koupit Bitcoin jednoduše?
eToro je plně regulovaný broker se sídlem na Kypru a působící od roku 2007. Jde především o vysoce intuitivní platformu, která je vhodná i pro začátečníky. Co se týká poplatků, patří eToro mezi ty, kde si zaplatíte více (vyšší spready). Na druhou stranu pokud děláte menší obchody, není to tolik znát a tento fakt může převážit uživatelská přívětivost platformy. Zajímavou vychytávkou jsou tzv. copyportfolia, kdy můžete kopírovat kroky úspěšných traderů. Broker má však svá omezení, nemůžete obchodovat na známé platformě MetaTrader 4 a nemůžete využívat strategie hedging nebo automatické obchodní systémy.
Co je bitcoinová peněženka?
Abyste měli kde své koupené bitcoiny skladovat, potřebujete tzv. bitcoinovou peněženku. Jedná se o jednoduchý program nebo aplikaci v mobilu, která vám uschová všechny vaše získané kryptoměny na jednom místě. A hlavně díky ní budete schopni nejen bitcoiny kupovat, ale zároveň za ně i nakupovat. Třeba na Alze, která je přijímá jako jednu z metod platby.
A jak vlastně taková bitcoinová peněženka funguje? Jde o to, jaký typ si vyberete. Prakticky si můžete vybrat mezi třemi druhy peněženek.
- Online peněženky (např. peněženka na CoinBase), jsou sice pohodlné, ale zároveň méně bezpečné. Vaše bitcoiny za vás drží někdo jiný a vy jen pomocí online prostředí určujete, kam je má poslat.
- Pak existují také mobilní/počítačové peněženky (např. Coinomi nebo Exodus), které jsou o něco bezpečnější (bitcoiny máte u sebe v telefonu a nemusíte věřit nějaké další firmě).
- A nebo úplně nejbezpečnější, hardware peněženky, které vypadají jako USB flash disk, který se strká do počítače. Taková fyzická peněženka je vlastně malý počítač, který má v sobě vaše bitcoiny uložené a zašifrované, takže se k nim nedostane ani žádný virus, který by mohl napadnout váš telefon nebo běžný počítač.
My pro začátek doporučujeme mobilní peněženku Coinomi. Stáhnete si ji ihned, je zdarma a v češtině.
Už svoji peněženku máte? Pojďte se nyní konečně podívat na to, jak bitcoiny koupit!
1. Nákup bitcoinu na online kryptoměnové směnárně
Ano, stejně jako běžné měny, i kryptoměny mají své směnárny. A nákup bitcoinů na směnárně je v zásadě ta nejjednodušší a nejrychlejší možnost, jak ho získat. Zvládne to prakticky každý, kdo umí na základní úrovni používat počítač.
Výhodou je, že existují i české směnárny (třeba Finex.cz), kde je možné bitcoin koupit za koruny a vše je v češtině.
V některých online směnárnách můžete platit i platební kartou, ale většinou probíhá nákup bankovním převodem. Při nákupu a prodeji ve směnárně je určitě třeba pohlídat, jaký má daná směnárna kurz. Ty se totiž často liší a mohou pro vás být více či méně výhodné. Před nákupem si tedy radši kurzy porovnejte u více směnáren.
Jak koupit bitcoin ve směnárně?
Ve směnárně (například zmíněná kryptoměnová směnárna Finex.cz) zadáte částku, za kterou chcete bitcoin nakoupit – ihned se vám pak ukáže, kolik bitcoinů za takovou částku pořídíte.
Pokud se vám kurz zdá jako výhodný, pak budete muset zadat vaši emailovou adresu a adresu vaší peněženky. Vaší adresu naleznete přímo v aplikaci dané peněženky. U Coinomi, kterou jsme doporučovali výše, stačí kliknout na tlačítko Přijmout a adresa se Vám zobrazí. Většinou vypadá nějak následovně: 3Bx7iXLuCgSsvUEDsdebiVvSSEbPGGu3TE.
Až vše zadáte a potvrdíte, buď budete přesměrováni na platební bránu (v případě platby kartou) a nebo uvidíte přesný popis toho, jak za vaše kryptoměny zaplatit. Většinou je třeba poslat peníze v Kč na nějaký účet a uvést správný variabilní symbol a informaci pro příjemce.
To je vše! Teď už si jen pečlivě zkontrolujte, zda všechno v pořádku proběhlo. Do pár hodin (nebo dní, v případě nákupu bankovním převodem) byste ve vaší peněžence měli bitcoiny mít!
2. Nákup Bitcoinu na kryptoměnové burze
Pokud máte v plánu pravidelnější investice vyšších částek, je dobré využít bitcoinovou burzu. Zde se pak obchoduje v daleko větších objemech a to většinou v eurech nebo dolarech.
Taková burza nabízí možnost nakoupit s velmi nízkým poplatkem, který je zhruba 10x menší, než u bitcoinových směnáren. Je zde však třeba připočíst poplatek za směnu Kč na EUR a zpět. Také je nutno podotknout, že po registraci na burzu budete muset projít verifikací vaší identity a budete muset (většinou nějaké zahraniční firmě v Asii či Americe) poslat ofocený občanský průkaz.Dobré je také určitě projít nějakí srovnání bitcoin burz, abyste šli najisto a nešlápli při výběru vedle.
Jak koupit Bitcoin na burze?
Prvním krokem bude většinou registrace na burze, která často bývá velmi zdlouhavá. Bude s ní souviset oskenování vašeho osobního dokladu kvůli ověření identity a často i jedno z vašich vyúčtování kvůli ověření adresy. Některé burzy vyžadují i ověření bankovního účtu.
A pak už je to různé. Na některé burzy zkrátka nabijete peníze bankovním převodem a za ty následně nakupujete. Na těch je pak možné na stejný účet peníze i vybrat zpět. Jiné umožňují čistě výběr a dobíjení kryptoměnami – to platí spíše pro burzy, kde není nutné ověření dokladem. Některé akceptují i platební karty. Nevýhodou však je, že většina ověřených burz nepřijímá koruny – budete tedy nejprve muset ještě částku převést na požadovanou měnu.
Nevýhodou burz však je, že většina ověřených burz, snad až na jednu nebo dvě, nepřijímá české koruny – budete tedy nejprve muset ještě danou částku převést na požadovanou měnu, což vás také může nějakou tu korunu stát.
Nákup pak probíhá také o něco složitěji a nestačí pouze zadat investovanou částku a potvrdit ji. Často je potřeba vyplňovat také požadovanou cenu, za kterou chcete nakoupit, nebo je možné vybrat si již vytvořenou nabídku od jiných obchodníků. Na burzách totiž neobchodujete se samotnou burzou. Burza pouze zprostředkuje obchod mezi samotnými lidmi.
Pro nákup na burze není nutné mít bitcoin peněženku, protože své bitcoiny můžete stále držet jen v rámci vybrané burzy. Je ale doporučováno i tak si vlastní peněženku založit, protože burzy jsou častým cílem hackerů, kteří se snaží vaše kryptoměny z vašeho burzovního účtu dostat. Naopak např. s hardware peněženkami (jako je třeba český Trezor) se to žádnému útočníkovi nepovede.
3. Nákup v kryptoměnovém bankomatu
Takzvaný Bitcoinmat je další možnost, jak si koupit bitcoin. Jedná se nákup či prodej kryptoměny za hotové peníze. Nákup v automatu nevyžaduje žádnou registraci. Bitcoinmat vypadá podobně jako bankomat, jen jich je po území České republiky mnohem méně. Ale poslední dobou se objevují jako houby po dešti. Teď jich bude něco přes stovku. Ten nejbližší bitcoinmat můžete najít např. na této mapě.
Výše transakcí je většinou omezena na minimálně 100 Kč a maximálně na 25 000 kč.
Nákup bitcoinu v automatu začne tím, že si nejprve vyberete kryptoměnu, kterou budete chtít koupit. Bitcoin, Litecoin nebo Ethereum. Následně zvolíte částku, za kterou chcete nakoupit, přes čtečku naskenujete pomocí QR kódu adresu vaší peněženky, vložíte v bankovkách patřičný obnos a čekáte, až automat nákup zpracuje.
Bitcoin automat vám také často zvládne vytvořit tzv. bitcoinovou papírovou peněženku, pokud žádnou ještě nemáte.
Bohužel je ale kurz v takovýchto bankomatech vysoce nevýhodný. Většinou je zhruba 25x vyšší, než kurz na burzách, nebo 2x-3x vyšší, než na směnárnách.
4. Osobní nákup Bitcoinu
Možný je také osobní nákup bitcoinu. V ověřených aplikacích a platformách, které jsou k nákupu určené, mezi sebou nakupují a prodávají jen ověření uživatelé. Kurz je při takovém nákupu a prodeji většinou smluvní a nákup je možný třeba i protislužbou. Stačí se pak s takovým prodejcem či kupujícím sejít osobně v kavárně, přinést s sebou peníze v hotovosti a peněženku na telefonu.
Ještě než k takovému setkání ale dojde, budete si přes takovou P2P platformu (např. Local Bitcoins) muset vytvořit vlastní profil a ověřit Vaši totožnost. Pak už si jen vyberete nabídku, která se vám líbí. Vybírat můžete podle obnosu, preferované platební metody, uváděného poplatku a dalších parametrů. Následně už komunikujete jen s prodejcem a platforma do obchodu nijak nevstupuje.
Také je samozřejmě dobré (a pro nováčky možná úplně nejlepší) obchodovat přímo s někým, koho dobře znáte. Třeba s příbuzným, nebo kamarádem, který se o kryptoměny zajímá. Může vám totiž i pomoci a vysvětli něco, čemu nerozumíte. Osobní nákup a prodej bitcoinů umožňují i některé trafiky, ale tam si s prodavačem asi moc nepokecáte.
Jak získat Bitcoin?
Bitcoin je ale možné získat i trochu jiným způsobem. Např. je ho možné vytěžit. Těžba je ale čím dál tím těžší, protože se o to snaží mnoho lidí a pak je potřeba kupovat stále lepší a lepší těžební techniku.
Existují dokonce zařízení, která jsou vyrobená přímo pro těžbu. Ta jsou ale velmi drahá a návratnost investice je v takovém případě nejistá. Velmi také záleží na ceně elektřiny, kterou odebíráte. Pokud nemáte nejvýkonnější stroje na trhu a cenu elektřiny pod 1 Kč za kW/h, je pro vás těžba pravděpodobně nevýhodná, a bude lepší jednoduše přejít na kryptoměnovou směnárnu.
Pokud neplánujete investovat zrovna statisíce korun a čekat na natěžení kryptoměn dlouhou dobu, těžba asi nebude to pravé ořechové pro vás.
Pokud nemáte ale zrovna chuť si bitcoin vytěžit, můžete si ho také vydělat. Pokud vlastníte e-shop, nebo podnikáte na volné noze, můžete si za odvedenou práci nechat zaplatit bitcoinem.
Nejčastější dotazy (FAQ) na nákup Bitcoinu
Jaké jsou poplatky za nákup Bitcoinu?
S nákupem bitcoinů je spojený tzv. taker a maker fee, který se mění podle toho, zda na burze kupujete již vytvořenou nabídku, nebo vytváříte vlastní. Nižší je, když probíhá obchod na základě vaší nabídky. Obecně se jedná o transakční poplatky za převod do vlastní peněženky. Poplatek se pak mění podle toho, jakým způsobem bitcoin kupujete.
Poplatky se u bitcoinmatů pohybují kolem 10%, u směnáren kolem 3% a u burz většinou kolem 0,25%. Dalším poplatkem navíc může být poplatek za převod měny z české koruny na požadovanou měnu a poplatek za provedení SEPA platby na burze.
Jak prodat Bitcoin?
Bitcoin můžete prodat podobně, jako nakoupit. To znamená přes kryptoměnové směnárny zadáním vlastní nabídky, skrze kryptoměnové burzy, případně ho prodat fyzicky, nebo v bitcoinomatu. Nejrychlejší možností je prodej přes automat, nejjednodušší přes kryptoměnovou směnárnu. Nejnižších poplatků pak dosáhnete na burze.
Kolik stojí Bitcoin?
Cena bitcoinu se odvíjí od aktuálního kurzu a od poplatku za převod do bitcoinové peněženky.
Jak platit Bitcoinem?
Pokud už máte bitcoin kupený ve své peněžence, pak už je provádění bitcoinových transakcí velmi jednoduché. A je jedno, kde se člověk zrovna nachází. Bitcoiny lze posílat za stejných podmínek po celém světě.
K tomu, abyste někomu bitcoin poslali, prodali ho, nebo s ním něco zaplatili, musíte znát bitcoinovou adresu peněženky příjemce. Podobně, jako když jste si bitcoin kupovali a převáděli do své peněženky – jen naopak.
Ve své peněžence zadáte požadovanou částku k převodu a adresu příjemce. Automaticky se transakce vygeneruje a podepíše ji vaším tzv. privátním klíčem. Transakce se pak sama šíří sítí a za několik minut má příjemce na své peněžence potvrzenou transakci a navýšený zůstatek
- Aktuální kurzy oblíbených kryptoměn
- Degiro Recenze
- Nejlepší spořící účty
- Nejvýhodnější stavební spoření
- Nejlepší investiční platformy
- Co je Forex a jak na něm obchodovat
- Jak obchodovat na burze
- Kde koupit kryptoměny
- Bitcoin: kompletní průvodce
- Kryptoměny: průvodce světem coinů
- Saxo Bank Recenze
- XTB Recenze
- eToro Recenze
- Nejlepší FOREX broker
- Srovnání nejlepších Kryptoměnových peněženek
- Srovnání kryptoměnových burz