Jak koupit Bitcoin a místa, kde ho sehnat

Jak Koupit Bitcoin? Místa kde ho zakoupit.
Víte: Jak a kde koupit Bitcoin?

Uvažovali jste někdy nad tím, že investujete do kryptoměny, ale nevíte, jak koupit bitcoin a jaké jsou vlastně možnosti nákupu? Dobrá zpráva je, že my to víme.

Tento návod vás provede nákupem kryptoměny krok po kroku. Řekneme si také hlavně, kde koupit bitcoin a jak při nákupu postupovat. 

A dokonce nejen to. Prozradíme Vám, kam Bitcoin ukládat, abyste s ním pak mohli jednoduše pracovat. A když budete zkoumat ještě dál, prozradíme vám, jaká je nejlepší Bitcoin peněženka. Nemusíte se ale bát. Nákup samotný vlastně není nic složitého, ač to tak může ze začátku vypadat. Vše, co potřebujete, je váš počítač, nebo telefon, internet, bitcoinová peněženka a rada, kde bitcoin sehnat. Tak jdeme na to.

Co je bitcoinová peněženka?

Abyste měli kde bitcoin skladovat, potřebujete bitcoinovou peněženku. Bitcoinová peněženka vám uchová všechny vaše získané virtuální peníze na jednom místě. A hlavně – díky ní pak budete schopni nejen bitcoiny kupovat, ale zároveň za ně i nakupovat.

A jak vlastně funguje taková Bitcoinová peněženka? Jde o to, jaký typ si vyberete. Můžete volit mezi peněženkami připojenými k síti, které jsou sice pohodlnější, ale méně bezpečné, a mezi „offline peněženkami“, které to mají přesně naopak – nejsou tak pohodlné na správu, ale jsou zaručeně bezpečné.

Online bitcoinová peněženka je vlastně aplikace – webová, nebo mobilní – ve které můžete kontrolovat vaše úspory. Offline peněženka je např. ve formě speciálního hardwaru, který má v sobě vlastní zašifrovaný privátní klíč.

1. Nákup Bitcoinu na kryptoměnové burze

Pokud nemáte zájem o nákup jednorázový, ale máte v plánu pravidelnější investice, je dobré zkusit bitcoinovou burzu. Zde se pak obchoduje v daleko větších objemech. Je také dobré mít na paměti, že se hodí vybrat takovou burzu, která podporuje nákup bitcon / dolar. V dolarech se totiž obchoduje v největších objemech. Dobré je také určitě projít nějaké srovnání bitcoin burz, abyste šli najisto a nešlápli při výběru vedle.

Jak koupit Bitcoin na burze?

Prvním krokem bude většinou registrace na burze, která často bývá velmi zdlouhavá. Bude s ní souviset oskenování vašeho osobního dokladu kvůli ověření identity a často i jedno z vašich vyúčtování kvůli ověření adresy. Některé burzy vyžadují i ověření bankovního účtu.

Burza Bitcoin
Burza je jedním ze způsobů, jak koupit kryptoměnu.

A pak už je to různé. Na některé burzy zkrátka nabijete peníze bankovním převodem a za ty následně nakupujete. Na těch je pak možné na stejný účet peníze i vybrat zpět. Jiné umožňují čistě výběr a dobíjení kryptoměnami – to platí spíše pro burzy, kde není nutné ověření dokladem. Některé akceptují i platební karty. Nevýhodou však je, že většina ověřených burz nepřijímá koruny – budete tedy nejprve muset ještě částku převést na požadovanou měnu.

Nákup pak probíhá tak, že zadáte cenu, objem a nakoupíte. Je pak možné vybrat si již vytvořenou nabídku, nebo případně vytvořit vlastní. Pro nákup na burze není nutné mít bitcoin peněženku, protože své bitcoiny můžete stále držet jen v rámci vybrané burzy.

2. Nákup v kryptoměnovém bankomatu

Bitcoinmat je další možnost, jak si bitcoin pořídit. Jedná se o úplně nejjednodušší nákup a prodej kryptoměny za hotové peníze. Nákup v automatu nevyžaduje žádnou registraci. Bitcoinmat vypadá podobně jako bankomat, jen jich je po území České republiky mnohem méně; kolem dvaceti. Výše výběru je omezena na 25 000 kč, minimální výše nákupu je pak 100 Kč, ale vzhledem k poplatkům bitcoinové sítě je dobré nakoupit alespoň 500 Kč.

Nákup bitcoinu v automatu začne tím, že si nejprve vyberete kryptoměnu, kterou budete chtít koupit, následně zvolíte částku, za kterou chcete nakoupit, přes čtečku naskenujete pomocí QR kódu adresu vaší peněženky, vložíte v bankovkách patřičný obnos a čekáte, až automat nákup zpracuje.

Bitcoin automat vám také často zvládne vydat bitcoinovou papírovou peněženku, nebo vám bitcoiny také odešle na váš email.  Bohužel ale většinou je kurz nevýhodný. Bitcoin automat vám také rovnou nabídne odkaz na instalaci některé z ověřených bitcoinových peněženek, pokud ještě žádnou nemáte.

3. Online nákup Bitcoinu ve směnárně kryptoměn

Ano, i kryptoměny mají své směnárny. Nákup bitcoinů ve směnárně je velmi jednoduchý a zvládnete ho, i když jste ještě žádný nákup kryptoměn ještě nezkoušeli.

Výhodou je, že existují i české směnárny, kde je možné bitcoin koupit za koruny. Je zde ovšem omezení anonymních transakcí, které nemohou být vyšší jak 25 000,-. Pokud byste chtěli kopuit vyšší částku, budete se už muset prokázat dokladem totožnosti. Naopak výhodou je, že některé směnárny dokonce fungují zároveň jako peněženka.

V některých online směnárnách můžete platit i platební kartou, ale většinou probíhá nákup bankovním převodem. Při nákupu a prodeji ve směnárně je určitě třeba pohlídat, jaký má daná směnárna kurz. Ty se totiž velmi liší a často mohou být i nevýhodné. Před nákupem si kurzy porovnejte určitě ve více směnárnách.

Jak koupit bitcoin ve směnárně?

Ve směnárně zadáte částku, za kterou chcete bitcoin nakoupit – během nákupu se vám pak ukáže, kolik bitcoinů za takovou částku pořídíte. Většinou vidíte i aktuální kurz, za který nakupujete. Pro nákup ve směnárně budete potřebovat zadat vaši emailovou adresu a adresu vaší peněženky. V emailu pak obdržíte přesný popis toho, jak provést platbu. A to je vše. Pak už si jen pečlivě zkontrolujte, zda všechno v pořádku proběhlo.

4. Osobní nákup Bitcoinu

Možný je také osobní nákup bitcoinu. V ověřených aplikacích a platformách, které jsou k nákupu určené, mezi sebou nakupují a prodávají jen ověření uživatelé. Kurz je při takovém nákupu a prodeji většinou smluvní a nákup je možný třeba i protislužbou. Bývají ale vyšší poplatky.

Při prodeji přes platformu budete muset opět vytvořit vlastní profil a ověřit totožnost. Pak už si jen vyberete nabídku, která se vám líbí. Vybírat můžete podle obnosu, preferované platební metody a dalších parametrů. Následně už komunikujete jen s prodejcem.

Také je samozřejmě dobré obchodovat přímo s někým, koho dobře znáte. případně pomocí ověřené služby a platformy. Osobní nákup a prodej bitcoinů umožňují třeba i některé trafiky.

Jak získat Bitcoin?

Bitcoin je ale možné získat i trochu jiným způsobem. Např. je ho možné vytěžit. Těžba je ale čím dál tím těžší, protože se o to snaží mnoho lidí a pak je pro to potřeba stále lepší stroj a speciální software. Existují dokonce zařízení, která jsou vyrobená přímo pro těžbu. Ta jsou ale velmi drahá a návratnost investice je v takovém případě nejistá.

Stroj Na Ziskavani Bitcoinu
Stroj na těžbu Bitcoinu.

Během těžby bitcoinů jde o to, získat právo zapisovat nové transakce do blokchainu. K tomu je třeba poskytnout adekvátní důkaz o vynaložení dostatečného počítačového výkonu (známý jako „proof of work“), dodávaný ve formě hashe. Ten musí být co nejmenší. Jednoduše řečeno, jedná se o složitou matematickou loterii, jejímž cílem je zařadit se do bloku transakcí.

Pokud nemáte ale zrovna chuť si bitcoin vytěžit, můžete si ho také vydělat. Pokud vlastníte e-shop, nebo podnikáte na volné noze, můžete si za odvedenou práci nechat zaplatit bitcoinem.

Nejčastější dotazy (FAQ)

🏷️ Jaké jsou poplatky za nákup Bitcoinu?

S nákupem bitcoinů je spojený tzv. taker a maker fee, který se mění podle toho, zda na burze kupujete již vytvořenou nabídku, nebo vytváříte vlastní. Nižší je, když probíhá obchod na základě vaší nabídky. Obecně se jedná o transakční poplatky za převod do vlastní peněženky. Poplatek se pak mění podle toho, jakým způsobem bitcoin kupujete.

Poplatky se u bitcoinmatů pohybují kolem 10%, u směnáren kolem 3% a u burz většinou kolem 0,25%. Dalším poplatkem navíc může být poplatek za převod měny z české koruny na požadovanou měnu a poplatek za provedení SEPA platby na burze.

₿ Jak prodat Bitcoin?

Bitcoin můžete prodat podobně, jako nakoupit. To znamená přes kryptoměnové směnárny zadáním vlastní nabídky, skrze kryptoměnové burzy, případně ho prodat fyzicky, nebo v bitcoinomatu. Nejrychlejší možností je prodej přes automat, nejjednodušší přes kryptoměnovou směnárnu. Nejnižších poplatků pak dosáhnete na burze.

💰 Kolik stojí Bitcoin?

Cena bitcoinu se odvíjí od aktuálního kurzu a od poplatku za převod do bitcoinové peněženky.

💳 Jak platit Bitcoinem?

Bitcoinová transakce je velmi jednoduchá. Je jedno, kde se člověk zrovna nachází. Bitcoiny samy o sobě neexistují, jedná se jen o záznamy o provedených transakcích v blockchainu. K platbě musíte znát veřejnou bitcoinovou adresu příjemce a váš privátní klíč. V peněžence zadáte požadovanou částku a adresu příjemce. Peněženka vygeneruje transakci a podepíše ji vaším privátním klíčem a odešle dál. Transakce se pak šíří sítí distribuovaných uzlů, kde dochází k finálnímu potvrzení transakce. Za potvrzenou transakci je účtován poplatek, který je dopředu určen uživatelem.

Anděla Heřmánková

Mladá dívka s duší umělce, nadšenec každým coulem, a tak trochu divoň. Studentka taneční a pohybové terapie, nadšená tanečnice a amatérský pisálek. Milovnice pohybu a turistiky a blogerka na dvou vlastních blozích. Zkrátka je jí všude dost (i když se to možná na první pohled nemusí zdát 😉 ).

Přispět názorem