Bitcoin: kompletní průvodce Vizualizace Bitcoinu. Fyzická mince však Bitcoin není.

Komplechní průvodce pro Bitcoin v roce 2024

Kryptoměny hýbou světem a jejich popularita (i kurz) neustále roste. Vůbec první kryptoměnou na světě byl Bitcoin. Díky tomu je také nejznámější a nejpopulárnější, nejen ve světě, ale i u nás, v České republice.

Zájem o nákup Bitcoinu se zvyšuje a s ním i poptávka po důvěryhodných informacích, jak vůbec bitcoiny fungují, kde a jak je nakoupit nebo jak se na nich dá vydělat. Proto jsme pro vás nachystali článek, který vám na tyto otázky odpoví a poradí, na co se zaměřit, jak postupovat i na co dát pozor.

Co je Bitcoin a kde se vzal

Bitcoin je první kryptoměnou, která se na světě objevila. Jedná se o digitální měnu, která umožňuje rychlé a většinou anonymní nákupy a především nepodléhá vládě žádné země, ani jiným regulacím. Kryptoměnu nemůže ovlivňovat nikdo, dokonce ani její zakladatel ne. Byla vynalezena s cílem rychlejší, transparentnější a bezpečnější online platby, ale dá se s ní obchodovat i fyzicky. Na bitcoiny vám nemůže nikdo sáhnou a pokud se nebudete chovat nezodpovědně a nebudete sami zveřejňovat informace, nikdo se nedozví, kolik mincí máte.

Bitcoinů je jen omezený počet (stejně jako jiných kryptoměn). Jelikož zájem o nákup stále roste (už od roku 2009, kdy tato kryptoměna vznikla) a je vyšší poptávka než nabídka, roste i jeho hodnota. Díky tomu je možné bitcoiny platit (v různých e-shopech, např. v Alze, ale i u soukromníků, firem, ve službách apod.), a samozřejmě s nimi lze i investovat. Než si vysvětlíme, jak vůbec bitcoiny nakoupit a jak s nimi obchodovat a vydělat na nich, pojďme se podívat, kde se vlastně bitcoiny vzaly a kdo za jejich vznikem stojí.

Jak už jsme zmínili, Bitcoin vznikl v roce 2009 jako platidlo a potenciální investice. Hlavním cílem byla ale transparentnost, bezpečnost a rychlost plateb po celém světě. Za jeho vznikem údajně stojí skupina lidí označující se názvem Satoshi Nakamoto, ale ve skutečnosti se neví, o koho přesně se jedná. Stejně, jako mohou být anonymní transakce s kryptoměnou, je anonymní i tvůrce Bitcoinu.

Nemusíte se však obávat, že nakupujete digitální měnu neznámého tvůrce. Vše funguje jako internetová open-source peer-to-peer (P2P) síť, a o transakce se stará decentralizovaná síť uživatelů. Ti zajišťují, aby transakce probíhaly tak, jak mají a aby byla v pořádku i případná ověření uživatelů (nutná z větších transakcí). Menší objem bitcoinů lze nakupovat anonymně. Decentralizace jednoduše funguje tak, aby nikdo nemohl ovlivňovat, padělat ani zabavovat účty, ovlivňovat inflaci nebo ovládat peněžní toky. V této síti neexistuje ve skutečnosti žádný centrální bod (proto tedy decentralizace), který by o tom všem mohl rozhodovat.

Výhodou je, že všechny platby sice probíhají anonymně, ale zároveň jsou transparentní. Ptáte se, jak je to možné? Místo jmen a čísel účtů jsou totiž vidět na veřejné síti (Blockchain) pouze šifrované transakce zakódované do čísel a písmen. Při odesílaní a přijímání plateb se používají BTC adresy, v podobě 34 místného kódu, který v sobě nemá žádné informace o vlastníkovi účtu, jako je jméno nebo adresa. Ačkoli jsou tedy všechny transakce zveřejněné v tzv. blockchainu, nikdo nemůže zjistit skutečné vlastníky adres, které mezi sebou bitcoiny přesouvají.

Podle Wikipedie vznikla v září 2012 nadace s názvem Bitcoin Foundation, starající se o infrastrukturu okolo bitcoinu (včetně hlavního klienta). Na starosti má sledování hrozeb a případné vylepšování protokolu, zajišťování konferencí a propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě však tato nadace nemá žádné zvláštní pravomoce. Funguje tak, že v síti vždy rozhoduje většina, nehledě na Bitcoin Foundation.

Jak s Bitcoinem obchodovat

Binance obchodovani
Burza Binance je místo, kde se dá Bitcoin obchodovat.

Obchody s bitcoiny probíhají pomocí tzv. těžařů. To jsou lidé, kteří sledují bitcoinové transakce, ověřují je, kontrolují jejich správnost, zpracovávají je a potvrzují. Těžaři (miners) provozují těžbu, tzv. mining. Proto jste možná už slyšeli nebo někde četli, že kryptoměna nebo Bitcoin se těží.

Těžba probíhá tak, že jednotliví uživatelé (dnes už ne soukromníci ale velké firmy) sledují síť transakcí. Ve chvíli, kdy se nějaká transakce objeví, ji těžaři ověří, zkontrolují a případně potvrdí. Tím se transakce zapíše do zmíněného blockchainu. Každá transakce má drobný poplatek, který získá právě těžař, který potvrdil danou platbu. Dříve byl toto velmi výhodný způsob, jak získat bitcoiny. Ale v současnosti tato činnost vyžaduje velká výpočetní centra a jednotlivcům se už těžba bitcoinů nevyplatí. Nedokázala by pokrýt ani náklady na energie.

Jak jsme zmínili výše, každá kryptoměna má omezený počet coinů, mincí. U Bitcoinu je strop 21 milionů. Jakmile budou nakoupeny všechny tyto mince, nebudou se již vytvářet žádné další a hodnota poroste pouze na základě poptávky a nabídky. Výnosy budou přinášet poplatky z transakcí.

Jak nakoupit Bitcoin?

Zaujaly vás bitcoiny natolik, že byste s nimi chtěli obchodovat, nebo si je nakoupit a využívat k rychlé a anonymní platbě? Pak je dobré nejprve zjistit, jakým způsobem lze bitcoiny získat. Těžba bitcoinů je sice jedním z možných způsobů, ale není rozhodně vhodná pro začátečníky. Naopak – je velmi náročná na čas, trpělivost a riziko představuje i pro zkušené investory a těžaře. Bitcoiny přitom lze získat i mnohem jednodušším způsobem. Tím jsou např. bitcoinové automaty, nebo online směnárny, kde směníte bitcoiny za určitou měnu.

Bitcoinové automaty

Bitcoinové automaty fungují jako směnárny, kam fyzicky donesete hotovost – české koruny, zvolíte si, jakou měnu chcete koupit – v našem případě tedy Bitcoin, ale ve skutečnosti mohou tyto kryptoměnové automaty nabízet i jiné kryptoměny. Poté zvolíte, za kolik peněz chcete bitcoiny koupit a nahrajete QR kód vaší bitcoinové peněženky. Tu je potřeba mít, ať už nakupujete přes bitcoinmaty nebo přes online směnárnu. Pokud nevíte, co bitcoinová peněženka je a jak se používá, dozvíte se to níže. Výběr těch nejlepších pak najdete v našem srovnání bitcoinových peněženek.

Po nahrání QR kódu vložíte do automatu požadované peníze a potvrdíte transakci. U většího objemu jednotek po vás může automat požadovat ověření identity. V opačném případě je nákup anonymní a nikdo nezjistí, že jste si právě vy nějaké bitcoiny nakoupili, ani v jakém objemu. Do vaší bitcoinové peněženky se bitcoiny nahrají během následujících několika hodin.

Online směnárny

Druhou možností, která je rovněž vhodná i pro nováčky, jsou online směnárny. Při jejich výběru však dávejte pozor, zda se nejedná o podvodníky. Raději vsaďte na ověřené směnárny, které již prošly nějakými nezávislými testy – čtěte recenze. Mezi ověřené směnárny patří např. SimpleCoin nebo Coinbase.

Nákup přes online směnárnu je stejně jednoduchý, jako přes bitcoinový automat, ale nemusíte nikam chodit, ani nikde automat hledat ve vašem městě či okolí. Stačí se připojit na internet a provést transakci online. V online směnárně je potřeba se nejprve zaregistrovat a ověřit vaši identitu. Poté budete vyzváni, abyste si vybrali kryptoměnu, tedy opět v našem případě Bitcoin, a také počet jednotek.

V současnosti se hodnota jednoho Bitcoinu pohybuje kolem 48 028 USD, což je v přepočtu 1.007.964 Kč. Samozřejmě nemusíte být milionáři, abyste si mohli Bitcoin koupit. Dá se koupit mnohem menší množství, už za pár korun. Nejmenší jednotka bitcoinu se jmenuje 1 satoshi a představuje 0,00000001 Bitcoinu.

Pokud máte nastaveno množství za vámi požadovanou částku, potvrdíte nákup a přejdete k platbě. Ta probíhá většinou pomocí bankovního převodu (trvá o něco déle) nebo jako platba kartou (nejrychlejší varianta). Po nákupu a připsání peněz na váš účet v online směnárně se vám nakoupené bitcoiny opět připíšou do bitcoinové peněženky.

Proč si stáhnout/pořídit bitcoinovou peněženku?

Než se vůbec pustíte do nákupu bitcoinů, je potřeba mít místo, kde svou kryptoměnu uschováte. Tím místem jsou kryptoměnové peněženky, nebo chcete-li bitcoin peněženky, které můžete mít v hardwarové nebo softwarové podobě. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Softwarová peněženka je aplikace na mobilní telefon nebo na PC, kterou si stáhnete, spustíte a získáte unikátní číslo, v podstatě adresu peněženky. Ta je samozřejmě anonymní a použít můžete buď celé šifrované číslo – adresu, přepsáním do počítače – např. při nákupu v online směnárně, nebo naskenováním QR kódu, při nákupu v bitcoinmatu.

Hardwarová kryptoměnová peněženka pak funguje jako jakýsi flashdisk, na kterém máte opět uschovaný svůj unikátní kód/adresu. Funguje na podobném principu jako peněženka v mobilu, ale můžete si ji vložit do své skutečné peněženky a mít ji zkrátka kdykoli uloženou někde v bezpečí – i když jste offline.

Tip Tip

Více informací o tom, jak fungují bitcoinové peněženky a jak je používat se dozvíte v našem srovnání nejlepších kryptoměnových peněženek. Tam zároveň najdete recenze nejlepších bitcoinových peněženek, ať už těch hardwarových nebo softwarových.

Kde a jak lze Bitcoin prodat?

Bitmex Kryptomeny
Kryptoměnová burza Bitmex

Pokud jste nakoupili bitcoiny a nechcete je využívat na nákupy v e-shopech a dalších obchodech, budete je chtít pravděpodobně zase prodat – nejlépe se ziskem. Narozdíl od nákupu, nelze k tomu (většinou) využít bitcoinmaty. I když některé jsou určeny k nákupu i prodeji. Nejsnáze a nejrychleji prodáte své bitcoiny opět na burze nebo v online směnárnách. 

Nemusíte se přitom obávat, že nebude o bitcoiny zájem za aktuální kurz, i když bude vysoký. Zájemců o bitcoiny je stále velké množství, a to postupem času roste. Obvykle se objeví zájemce o nabídnutý prodej kryptoměny během pár vteřin. Prodej je navíc rychlejší, protože nečekáte na převod mezi bankami.

Jak lze na Bitcoinu vydělávat?

Nejjednodušším způsobem, jak na Bitcoinu vydělat, je jednoduše nakoupit a držet. Např. v roce 2017 byla cena za jeden Bitcoin přibližně 50.000 Kč. V současné době už se tato cena vyšplhala přes jeden milion korun. Kdo tedy nakoupil před čtyřmi lety Bitcoiny a držel je až dodnes, je s největší pravděpodobností hodně “za vodou”.

Samozřejmě, že hodnota Bitcoinu neporoste stále takovou raketovou rychlostí, jako od roku 2009, kdy tato kryptoměna vznikla. Přesto ale analytici přichází s optimistickými prognózami, že hodnota stále dlouhodobě poroste. Proto se může vyplatit nakupovat bitcoiny jako dlouhodobou investici – třeba na důchod.

Druhou možností je obchodování s pákou, čímž můžete získat dvojnásobné výdělky. V takovém případě však bitcoiny nevlastníte, ale obchodujete na burze u tzv. CFD brokerů. Seznam těch nejlepších Forex a CFD brokerů najdete v našem srovnání forex brokerů.

Jakmile si vyberete brokera, otevřete si účet a pošlete na něj peníze. Pak můžete otevřít obchod a to buď spekulaci na růst nebo pokles ceny bitcoinu. Pak záleží na vás, po jaké době obchod uzavřete – může to být hodina, den i měsíce. Investor který obchod provedl, tak může získat rozdíl ceny. Stejně, jako může inkasovat zisk, však může mít ztrátu. Na to je potřeba u CFD obchodů myslet. Využít můžete i finanční páku. Obchodování s pákou znamená, že můžete zvýšit svůj potenciální zisk o hodnotu, kterou aktuálně v případě použití finanční páky broker nabízí.

Co určuje kurz Bitcoinu?

Bitcoin Kurz 2021
Kurz Bitcoinu. Zdroj: Kurzy.cz

Každého, kdo chce nakoupit Bitcoin jistě zajímá, co určuje jeho kurz a čím je krytá jeho hodnota. Faktem je, je Bitcoin krytý není, stejně jako není krytá česká koruna, dolar atd. Dříve sice byly kryty zlatem, ale nyní už tomu tak dávno není. Strach z toho, že hodnota Bitcoinu rapidně a dlouhodobě klesne, však mít nemusíte. Tu totiž udává poměr poptávky a nabídky na trhu. Platí, že čím je více zájemců o nákup Bitcoinu, tím je jeho hodnota/cena vyšší.

Podíváte-li se na graf, jak se vyvíjela cena Bitcoinu od jeho vzniku až do dnešní doby, najdete tam i propady a poměrně prudké kolísání. To se samozřejmě stát může. Jsou období, kdy zájem kupců/investorů poklesne, ale také období, kdy zase stoupne. Pokud se podíváte na graf v dlouhodobém horizontu, uvidíte, že jeho cena po celou dobu roste.

Doporučujeme Doporučujeme

Pokud hledáte populární kryptoměnu, kterou lze koupit v kryptoměnovém automatu nebo online směnárně, a která je vhodná i pro začátečníky, je Bitcoin ideální volba. Jedná se o první kryptoměnu, která vznikla za účelem anonymních avšak transparentních a rychlých online plateb.

Kdo a jak reguluje kryptoměny

Zatímco běžná měna je regulovaná (státem, vládou apod.), kryptoměny to mají různě. Původně vznikly proto, aby nebyly regulovatelné a neexistovala možnost, aby je hlídal stát. V současné době se na regulaci kryptoměn každá země dívá jinak. Někde jsou nelegální, jinde to neřeší a někde – např. v Americe, se jimi dají dokone platit i daně.

V České republice zatím není jasné, jak se bude nadále s kryptoměnami postupovat. Pravděpodobně časem nějaká regulace vznikne, ale momentálně nic takového neexistuje. Pokud však vykazujete zisky z bitcoinů nebo jiného nákupu kryptoměn, nezapomeňte, že je potřeba je zdanit a to 15 % ze zisku.

Na co dát při nákupu Bitcoinu pozor?

Ať se zdá investice do Bitcoinu sebevíc výhodná, stále se jedná o investiční nástroj (nikoli měnu, ale komoditu) a je potřeba mít na paměti, že kromě řady pozitiv má i své nevýhody. Pokud nějakou dobu sledujete kurz Bitcoinu, jistě si všimnete, že jeho cena poměrně hodně kolísá. Zatímco jeden den je přes jeden milion českých korun, druhý den může poklesnout o spoustu tisíc. Nikdo, ani zkušení investoři nedokážou odhadnout, jak se cena bude vyvíjet. I když se z dlouhodobého hlediska vyvíjí velmi dobře a hodnota/cena Bitcoinu stále roste, je potřeba myslet na to, že chování kryptoměn je nevyzpytatelné.

Další nevýhodou je, že kryptoměna není ničím krytá. Její hodnota závisí v podstatě jen na důvěře těch, kteří si Bitcoin nakoupí. Určuje ji totiž poměr poptávky a nabídky. Na druhou stranu v dnešní době není kryta ani česká koruna.

Jelikož se většina transakcí s bitcoiny provozuje online, je také vyšší riziko, že bude vaše bitcoinová peněženka napadena hackery. Mohli byste tak o své peníze přijít. Hackeři dnes umí prolomit i poměrně složitá hesla, proto je lepší zainvestovat a místo softwarových peněženek, které jsou většinou zdarma, pořídit hardwarovou bitcoinovou peněženku, která není online neustále – jen když ji sami připojíte.

Tip Tip

Hardwarové peněženky jsou nejspíš bezpečnější oproti softwarovým. Nejznámější hardwarovou kryptoměnovou peněženkou je Trezor.

U Bitcoinu může být problémem také čas, za který se přepošle z jednoho účtu na druhý. Jiné kryptoměny jsou na tom sice lépe, ale u Bitcoinu může trvat převod až hodinu. Což se samozřejmě příliš neslučuje s původním plánem, proč kryptoměny vznikly. Počítalo se s bleskurychlými převody. Nevýhodou mohou být v dnešní době už i poměrně velké poplatky.

Problémem se může stát i internet samotný. K tomu, abyste mohli provést transakci s kryptoměnou, je potřeba být online, mít internetové připojení v mobilu, na PC apod. Pokud se ocitnete na místě, kde není internet a nefungují ani mobilní data, těžko nějakou transakci provedete.

Poslední, co bychom měli zmínit, je riziko zneužití. To se netýká až tak jednotlivců, jako spíše nebezpečných skupin, teroristů nebo zneužití ve prospěch drogových dealerů. Tím, že se jedná o anonymní transakce, mohou si tyto skupiny nechat zaplatit prakticky cokoliv, aniž by to bylo vystopovatelné.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!