Jak na nejvýhodnější nákup kryptoměn v roce 2024

Kryptoměna jako platidlo budoucnosti zajímá čím dál více lidí. Je přitom jedno, zda jsou to zdatní investoři, nebo lidé, kteří dosud nemají s investováním žádnou zkušenost. Kryptoměny mají tu výhodu, že s nimi lze začít, i když ve skutečnosti investovat nechcete. Dá se za ně totiž pohodlně a výhodně nakupovat – třeba na různých e-shopech (např. na Alze), ale i u soukromníků nebo ve službách. K tomu, abyste jimi mohli platit, je ale potřeba nejprve nějaké vlastnit. Pojďme se tedy podívat, jak a kde kryptoměny koupit, a jak je případně zase prodat – nechcete-li je využívat k nákupům zboží.

Kde nakoupit kryptoměny

Nejjednodušší nákup kryptoměny lze provést v automatech, resp. bitcoinových bankomatech. Jedná se stále o totéž zařízení, ale názvy mohou být různé. Jak získat kryptoměnu tímto způsobem si podrobněji vysvětlíme níže.

Druhou možností je nákup kryptoměny přes online směnárny. Proč zvolit právě tento způsob? Protože máte – narozdíl od automatů – na výběr mnohem více kryptoměn. V automatech je nejrozšířenější kryptoměnou bitcoin, ale setkat se můžete i s jiným typem.

Nákup kryptoměny přes burzu

Binance Podporovane Meny
Burza Binance je místo, kde koupit kryptoměnu.

Poslední možností, jak nakupovat kryptoměnu, je nákup na burze. Výhodou je, že si nemusíte instalovat kryptoměnovou peněženku, ani kryptoměnu skutečně vlastnit. Nevýhodou je trochu složitější proces nákupu.

Nejprve si vyberete burzu, na které chcete obchodovat. Výběr nejlepších bitcoin burz najdete např. v našem srovnání bitcoinových burz. Poté se na ni zaregistrujete a ověříte svou osobu (občanským průkazem, řidičským průkazem apod.) Po ověření si na svůj účet na burze pošlete peníze, za které budete nakupovat kryptoměny. Je fajn, že se nemusíte omezovat na jednu kryptoměnu, ale nakoupit hned několik různých. Problém může nastat ve chvíli převodu. Ne každá burza umožňuje poslat si na účet peníze v českých korunách. Většinou se obchoduje v eurech nebo USD. Proto je nutné nejprve peníze na tuto měnu převést a tím pádem se připravte na poplatky bance.

Nákup kryptoměny v online směnárnách

simplecoin
Simplecoin je příklad online směnárny.

Online směnárny umožňují nákup kryptoměny, ale i její prodej. V podstatě zde můžete s kryptoměnami obchodovat podle svého uvážení. Jejich výhodou je velký výběr kryptoměn. To ale zároveň může být i nevýhoda. Pokud se do obchodování pustí někdo, kdo je zcela nezkušený, je vždy lepší, když zvolí ověřenou kryptoměnu, která je nejrozšířenější – v České republice především zmíněný bitcoin. Široká nabídka ale může nezkušeného uživatele zlákat k neuváženým investicím, které se nemusí vyplatit.

Druhou nevýhodou online směnáren je, že ne všechny jsou zcela legální. Pokud už se pro tento krok rozhodnete, hledejte takové, které jsou ověřené. Např. Simplecoin nebo Kriptomat.

Prvním krokem je tedy výběr vhodné směnárny. Dále je potřeba stáhnout si do mobilu aplikaci kryptoměnové peněženky. Jaké jsou ty nejlepší, zjistíte např. v našem srovnání bitcoinových peněženek. Zjistěte, jakou platbu vám vybraná směnárna umožňuje – většinou je to bankovní převod nebo platba kartou. Platba kartou je sice rychlejší, ale mívá vyšší poplatek, než platba převodem. Promyslete tedy, jak moc na nákup spěcháte.

Ve formuláři pro nákup kryptoměny vyplníte, za kolik peněz chcete nakoupit (např. 1000 Kč) a hned v políčku vedle vidíte, kolik za své peníze získáte bitcoinů. Je to většinou zlomek částky, podle toho, jak si vede bitcoin či jiná (vámi vybraná) kryptoměna na burze. Níže vyplníte svůj e-mail a adresu bitcoinové peněženky, kterou najdete ve své mobilní aplikaci.

Tlačítkem dáte “vytvořit objednávku” a jste přesměrováni na platbu. Pokud jste zvolili platbu kartou, systém vás automaticky přesměruje na platební bránu. U platby převodem vám budou do vašeho emailu zaslány pokyny k zaplacení.

Jakmile bude váš nákup potvrzen, obdržíte o tom informaci do emailu a do vaší peněženky se připíšou patřičné bitcoiny, případně jiná kryptoměna. Podle toho, co nakoupíte.

Výhody a nevýhody nákupu přes online směnárnu

 • Rychlý a jednoduchý nákup kryptoměny
 • Vhodné i pro začátečníky
 • Kryptoměnu lze nakoupit za české koruny
 • Lze platit kartou nebo převodem

 • Pokud děláte větší nákup, směnárna bude chtít ověřit vaši identitu
 • Než začnete, je nutné stáhnout si do mobilu aplikaci bitcoinové peněženky
 • U platby převodem můžete na připsání kryptoměny do vaší peněženky čekat i několik hodin, popř. do druhého dne

Doporučujeme Doporučujeme

Víte o tom, že s kryptoměnou lze obchodovat, aniž byste ji skutečně vlastnili? Můžete využít nákup kryptoměny na burze, což se dá provést online a není přitom nutné instalovat bitcoinovou peněženku. Seznam těch nejlepších bitcoin burz.

Nákup kryptoměny v automatech

Krypto Atm
Kryptoměny se dají nakupovat ve speciálních bankomatech.

Druhou možností, jak nakoupit kryptoměnu, a která je vhodná pro začátečníky i pokročilé investory, jsou bitcoinové bankomaty, nebo automaty. Jedná se stále o totéž, jen se můžete setkat s více názvy. Najdete je zpravidla ve větších městech, např. v Praze, Brně nebo Ostravě. V současné době existuje po České republice kolem 50 bitcoinových automatů a další najdete samozřejmě i v zahraničí.

Nákup kryptoměny je poměrně jednoduchý. Opět si nachystejte mobilní telefon s vaší bitcoin peněženkou. Na bitcoinmatu vyberete kryptoměnu, buď bitcoin, nebo jinou, pokud je automat nabízí. Následně zvolíte částku, kterou chcete za kryptoměnu směnit. Automat vás vyzve, abyste pomocí QR kódu naskenovali svou bitcoin peněženku, není tedy nutné něco někam z mobilu přepisovat. Tento QR kód můžete mít připravený i na papíře. Poté do automatu vložíte vámi zvolenou sumu, za kterou chcete kryptoměnu nakoupit a potvrdíte svůj nákup.

Některé bitcoinmaty mají tiskárnu, na které si můžete o svém obchodě vytisknout potvrzení. Kryptoměna, kterou jste si nakoupili, se objeví ve vaší bitcoinové peněžence během chvíle. Stačí počkat, až váš požadavek dorazí na burzu a bude zaznamenán.

Výhody nákupu kryptoměny přes automat

 • Vhodné i pro začátečníky
 • Anonymita
 • Hotovost vyměníte za bitcoiny velmi rychle
 • Není nutné řešit nějaké online převody

Nevýhody

 • Potřebujete bitcoinovou peněženku
 • U nákupů větších částek je nutné ověření – verifikace klienta
 • Automaty mohou mít vysoké poplatky

Další způsoby, jak nakoupit kryptoměnu

Kryptoměnu lze nakoupit i dalšími způsoby. Ty už však nejsou tak známé a časté. Jedním z nich je fyzický nákup kryptoměny, druhým přímý nákup pomocí online platforem a třetím způsobem je nákup kryptoměny přes burzu, při němž nemusíte danou kryptoměnu vůbec vlastnit. Pojďme si alespoň nastínit, jak tyto způsoby nákupu kryptoměny fungují.

Fyzický nákup kryptoměny

Virtualni Penezenka

Oblíbený je fyzický nákup kryptoměny, který může být rychlý, stejně jako zdlouhavý. Záleží na tom, s kým obchodujete, jak se předem domluvíte atd. Funguje to tak, že buď máte kamaráda, známého apod., s kým si domluvíte nákup kryptoměny. Vy mu předáte hotovost z ruky do ruky a dáte mu QR kód nebo adresu vaší bitcoin peněženky. On vám na ni přepošle domluvenou částku kryptoměny.

Fyzické osoby si můžete samozřejmě dohledat na internetu. Pak je ale potřeba nejprve domluvit místo a čas setkání a také dávat pozor, aby se nejednalo o podvodníka, který vás chce jen okrást.

Tip Tip

Chcete obchodovat kryptoměnu fyzicky? Jednejte vždy jen s lidmi, u kterých máte jistotu, že vás nepodvedou. Pokud už obchodujete s člověkem, kterého jste nikdy neviděli, sjednejte si schůzku na veřejném místě, kde nebudete sami - např. v restauraci. Můžete také s sebou na schůzku vzít někoho třetího, kdo vám případně zajistí bezpečí, nebo alespoň odradí svou přítomností případného podvodníka od nekalostí.

Pokud přemýšlíte, kde na takové osoby narazit, zkuste to třeba na facebooku. Tam najdete hned několik skupin, které se na fyzickou výměnu kryptoměny soustřeďují. Druhou možností je web LocalBitcoins, kde si můžete domluvit jak fyzické setkání, tak online převod, o kterém píšeme níže.

Nákup kryptoměny přes online platformy

etoro
Platforma eToro.

Nákup kryptoměny přes online platformy byl dříve hodně oblíbený a využívaný, ale v současnosti už jsou populárnější jiné způsoby. Proces nákupu přímo od fyzické osoby pomocí platformy je sice zajímavý, ale poněkud zdlouhavý. Jak to funguje?

Nejprve si vyberete platformu, na které se kryptoměny obchodují. Např. LocalBitcoins. Po zaregistrování, kdy se musíte plně ověřit, vybíráte z nabídek fyzických osob. Pokud vás nějaká zaujme, komunikujete online přímo s touto osobou. To může být dosti zdlouhavé a málokdo na to má trpělivost. Pokud se ale domluvíte na ceně, pomocí vybrané platformy obchod dokončíte. Každý uživatel má přitom uvedeno, jakým způsobem lze platit – např. přes PayPal.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!

Uživatelské zkušenosti

3 zkušeností
Hodnocení - 1 Hodnocení - 2 Hodnocení - 3 Hodnocení - 4 Hodnocení - 5

Dobrý den,
zvažuji možnost investovat do kryptoměn přes platformu Exteom, která používá směnárnu Kraken. Pro zaregistrování po mě ale chtějí nejen kopii občanského průkazu, ale i platební karty (přední i zadní stranu), což mi připadá podezřelé. Chtěla bych se tedy zeptat, zda se jedná o standardní postup. Děkuji za informaci

Kristýna Šamšulová

Hodnocení - 5
Kristýna Šamšulová
17. 6. 2023

Dobrý den, na Coinmate jsem mimo to musel také nahrát video, takže jde nejspíš o standardní postup. Nicméně Exteom nemá moc dobrou reputaci, takže zvažte pro nákup raději nějakou jinou platformu. Vybírat můžete z nejlepších kryptoměnových burz.

Hodnocení - 3
Jarda Pajskr
20. 6. 2023
Hodnocení - 1 Hodnocení - 2 Hodnocení - 3 Hodnocení - 4 Hodnocení - 5

V internetových diskuzích jsem narazil na MyCoiner. Slyšeli jste o něm také? Nemáte s nimi někdo nějakou zkušenost, kontakt, něco?

Díky

Hodnocení - 2
Pedro Pedro
10. 10. 2022
Hodnocení - 1 Hodnocení - 2 Hodnocení - 3 Hodnocení - 4 Hodnocení - 5

Dobrý den, já mám s MyCoinerem zkušenosti. Poslal jsem si tam peníze, koupil ETH, poté směnil na BTC a to si poslal jinam. Žádný problém nebyl.

Hodnocení - 4
Jakub Hýsek
11. 10. 2022

Pánové prosím vás dokážete mi poradit kam můžu dojít a kdo mě krok po kroku povede za ruku jak nakoupit chci koupit za větší částku a nemůžu si dovolit udělat chybu díky za odpověď

Hodnocení - 3
Nákup
19. 4. 2022