Důležité je ale vědět, že při používání finanční páky obchodujete ve skutečnosti s vypůjčenými penězi. Objem transakce tak znásobí vaši investici - v případě páky 1:20 až dvacetkrát. V reálu to může udělat až stonásobné zisky, ale pozor - také ztráty.
Co je CFD
Investování je způsob, jak vydělávat neomezené peníze. Záleží na zkušenostech a znalostech obchodníka, a také na obchodní strategii, kterou si vybere. Výnos může přijít rychle i pozvolna. Oblíbeným investičním instrumentem jsou CFD kontrakty, které jsou srozumitelné, dostupné a finančně nenáročné. Stejně jako jiné investování jsou ale rizikové. Pojďme se proto podívat, co přesně CFD je, jak se s tímto druhem investičních nástrojů obchoduje a na co si dát pozor.
Co znamená CFD obchodování
CFD znamená Contract for difference. Jedná se o finanční nástroj, díky kterému lze obchodovat s různými měnami, kryptoměnami, s akciemi atd. Reálně však tyto investiční aktiva nekupujete.
CFD jsou finanční deriváty, což znamená, že kopírují ceny skutečných aktiv. Jejich nákupem a následným prodejem vyděláváte stejně, jako kdybyste kupovali přímo kryptoměny, akcie apod. A stejně, jako na nich lze vydělat, lze samozřejmě i prodělat. Jak tedy CDF skutečně funguje?
Pokud si koupíte kryptoměnu na burze (kde jinde koupit kryptoměnu?), stanete se jejím vlastníkem. Pak ji můžete prodat, ale také si ji nechat a využít k nákupu zboží, služeb apod. Pokud byste chtěli vědět více o tom jak fungují kryptoměny, podívejte se na náš článek o této problematice.
Ve chvíli, kdy k nákupu kryptoměny využijete místo burzy CFD, nevlastníte ji reálně, ale otevře se vám kontrakt, který můžete kdykoliv prodat. Pokud cena vámi zvolené kryptoměny (např. Bitcoinu) vzroste, prodáte se ziskem. A protože se jedná o stejný vzrůst kurzu, jako u reálného Bitcoinu, který byste měli jinak ve své virtuální peněžence, získáte prodejem CFD úplně stejný zisk.
Proč zvolit raději CFD
Možná si teď říkáte, proč volit CFD kontrakty, když si můžete na burze Bitcoiny koupit a využívat je i k nákupům, což u CFD nelze. Tento druh obchodování má totiž mnoho výhod, které na burze mít nebudete. Jednou z nich je, že při dobré predikci se dá s CFD vydělávat i na poklesu ceny. Ptáte se, jak je to možné?
S reálnými Bitcoiny vyděláte pouze v případě, že je nakoupíte a když cena vzroste, tak je zase prodáte. Tím, že u CFD nekupujete reálný Bitcoin, ale otevíráte kontrakt, lze nejprve zvolit příkaz Prodat a kontrakt ukončit příkazem Koupit. V tu chvíli na CFD vyděláte, pokud hodnota aktiva klesá.
Možnost obchodovat pomocí CFD kontaktů dnes umožňuje většina brokerů. Díky tomu jsou velmi dostupné a umožňují rychlý obchod. Vytvoření transakce s CFD trvá několik minut. Proto je možné vydělávat na nich opravdu během chvilinky. Samozřejmě to vyžaduje značné zkušenosti, abyste věděli, kdy se vyplatí kontrakt otevřít a kdy jej zase ukončit.
Pokud obchodujete se skutečnou kryptoměnou, je potřeba řešit elektronickou (bitcoinovou) peněženkou, do které byste zakoupenou kryptoměnu uložili. Pokud ale zvolíte obchodování pomocí CFD kontraktů, nemusíte nic takového řešit. Není potřeba kryptoměnu nikam ukládat, protože ji fyzicky nevlastníte.
Další výhodou, kterou CFD obchodování umožňuje, je finanční páka. Kdo se investicím nějakou dobu věnuje, ví, o čem je řeč. Finanční páka určitým číslem násobí zisky (ale také ztráty). Např. pokud bude finanční páka 1:20, budou zisky (nebo ztráty) dvacetkrát vyšší, než by byly bez ní. Důvod, proč se pákové efekty využívají je jednoduchý. Lze s nimi vydělávat pěkné peníze i ve chvíli, kdy obchodujete jen s malými investicemi nebo když jsou cenové pohyby jen nepatrné.
Jak obchodovat s CFD
Teď už víte, co jsou CFD a jak investice s nimi funguje. Víte, že mají své výhody a dá se s nimi dosáhnout vysokých zisků, především díky pákovému efektu. CFD můžete obchodovat na platformách brokerských společností. My si nyní ukážeme, které společnosti patří mezi nejlepší (a nejoblíbenější), jak to na nich všechno funguje.
CFD brokeři a kterého vybrat
Než vůbec s obchodováním CFD začnete, projděte si různé brokerské platformy a zjistěte, která vám bude vyhovovat. Abyste nemuseli sami tápat, máme pro vás přehled těch nejlepších brokerských společností. Tady je ale zmíníme jen krátce. Pokud si chcete přečíst podrobnosti o jednotlivých brokerech, doporučujeme přejít na naše srovnání nejlepších Forex a CFD brokerů.
XTB
Jednoznačně nejlepším brokerem je XTB, který ostatně získal i ocenění “Broker roku”. Tato platforma je velmi jednoduchá, přehledná a pro otevření účtu vám stačí nízký vklad. Testovací demo účet mají zdarma a k němu poskytují i výukové materiály, popř. semináře, na kterých se naučíte, jak obchodovat. Důležité je, že obchodovat se dá v české měně, celá platforma je v českém jazyce a součástí je i kvalitní česká podpora. Vklady obchodníků jsou zde pojištěny. Více v recenze XTB.
Plus500
Druhým nejlepším brokerem je Plus500 CFD. I zde získáte neomezený demo účet pro vyzkoušení obchodů s CFD a navíc s kapitálem do jednoho milionu zdarma. Obchodování také probíhá v české měně a i platforma je v češtině. Jejich aplikace si můžete stáhnout do počítače i mobilního telefonu a mít tak o svých obchodech neustálý přehled. Plus500 je na trhu od roku 2008, mají licenci a vklady obchodníků jsou zde pojištěny.
eToro
Platforma eToro je oblíbená především pro její možnost kopírovat obchody ostatních obchodníků (na eToro). I oni umožňují zdarma testovací demo účet, na kterém si vše můžete vyzkoušet, a to s kapitálem 100 000 dolarů. Platforma je rovněž v češtině, takže se v ní snadno vyznáte. eToro je na trhu od roku 2006, má licenci a vklady jsou zde pojištěny. Populární je nejen u nás, ale i po celém světě. O platformě se více dozvíte v naší eToro recenzi.
Nevybrali jste si z našich vítězných brokerských společností? Na zmíněném srovnání brokerů najdete recenzi ještě na dva finalisty, a to ETX Capital a AvaTrade.
Jak začít obchodovat s CFD
Předpokládáme, že jste si již vybrali brokerskou platformu, na které si vytvoříte účet. Pokud ano, můžete přejít k registraci. K té vám stačí e-mail a heslo. Abyste mohli začít obchodovat – ať už s demo účtem nebo otevírat skutečné transakce, je potřeba účet verifikovat. To provedete nahráním kopií dvou dokladů – občanského průkazu a pak dokladu, kde jsou vaše údaje a trvalá adresa – např. výpis z účtu. Ověření nového klienta musí provádět každý regulovaný broker, a to z důvodu prevence praní špinavých peněz.
Chcete se dozvědět více o obchodování? Zkuste našeho průvodce, jak obchodovat na burze.
Pokud budete chtít vyzkoušet nejprve demo účet, nemusíte dělat vklad peněz. Pokud ale chcete obchodovat reálně, překliknete na ostrý účet a musíte vložit počáteční kapitál. Ten na svůj obchodní účet dostanete bankovním příkazem, platební kartou nebo přeposláním peněz z elektronických peněženek.
Obchodní příkazy a pokročilá nastavení
U obchodování s CFD máte několik možností. Buď můžete sedět u počítače, nebo neustále hlídat pohyb ceny instrumentu v mobilní aplikaci (pokud ji vámi vybraný broker má), a sami si rozhodnout, kdy kontrakt ukončíte. Druhou možností pak jsou pokročilá nastavení, která umožní ukončit obchod i v případě vaší nepřítomnosti.
Můžete si nastavit požadovaný zisk (take profit/LIMIT) či ztrátu (Stop Loss) a váš kontakt bude automaticky ukončen ve chvíli, kdy se cena instrumentu dostane na vámi nastavenou hodnotu.
Pak existuje ještě tzv. Trailing Stop, který ukončí transakci ve chvíli prudkého a nežádoucího poklesu.
Pokud to broker přímo neuvede, nejsou tyto příkazy garantované. To znamená, že se kontrakt nemusí ukončit přímo na vámi nastavené ceně, nýbrž na nejbližší možné úrovni. Tak se může stát, že se transakce ukončí na “horší” ceně, než kterou jste chtěli. Pokud chcete mít tedy jistotu, vždy si obchody hlídejte a sami zadávejte příkazy k ukončení kontraktu.
Všechny otevřené kontrakty jsou přehledně vidět v seznamu otevřených obchodních pozic. Tak okamžitě vidíte, jestli ceny rostou či klesají a zda vaše transakce vykazuje zisk nebo ztrátu. Každou ze svých transakcí můžete kdykoli ukončit – jediným kliknutím. Ukončení znamená, že broker odkoupí váš CFD kontrakt za aktuální cenu.
Jak je to s poplatky a co je spread
U obchodování s CFD se většinou neplatí klasické poplatky za transakci, můžete ale platit vyšší spread. Ve chvíli, kdy začnete obchodovat s CFD, uvidíte v přehledu dvě ceny – první cena (vyšší) je nákupní, druhá cena (nižší) je prodejní. Rozdíl mezi těmito dvěma cenami se označuje jako spread a je ziskem brokera.
Vedle spreadu se platí tzv. rollover, což je převedení obchodní pozice do dalšího dne a souvisí s využitím finanční páky. Jedná se v podstatě o něco jako úrok za půjčení peněz, který se platí za každý další den. Ve chvíli, kdy rollover nechcete platit, je nutné transakci ukončit před koncem obchodního dne. Tyto časy se mohou u jednotlivých instrumentů lišit a je dobré si je zjistit u každého brokera zvlášť a nejlépe ještě před započetím transakce.
Na tohle si dejte pozor!
Než se pustíte do obchodování s CFD, vybírejte pečlivě brokera. My už jsme výše zmínili ty, kteří patří mezi nejlepší a nejdůvěryhodnější. Na trhu ale existuje i řada nepoctivých brokerů, kteří jsou tvůrci trhu Market-Maker. Vydělávají tak velké částky na neúspěšných klientech. Ztráta neúspěšného klienta je jejich ziskem.
Můžete narazit i brokery, kteří vydělávají jinými – nepříliš poctivými způsoby – komplikují výběry peněz, manipulují s cenami, nebo dokonce klienty obvolávají a doporučují jim transakce, které jsou podle nich výhodné. Ve skutečnosti jsou ztrátové a klienta čeká neúspěch.
Než tedy vyberete brokerskou platformu, pečlivě si vše pročtěte, zjistěte, zda má licenci a jedná se o regulovaného brokera. Pozor si dejte také na webové stránky, které slibují vysoké zisky (často až podezřele nereálné) a lákají na snadné zbohatnutí.
Nezmínili jsme další obchodní metody, jako scalping, hedging nebo AOS. Jejich využívání je složitější a v současné době nejsou tak oblíbené, jako kdysi. Navíc ne všichni brokeři tyto metody povolují. Pokud je chcete využívat, zjistěte si, zda je broker povoluje, ještě před registrací svého účtu. Pokud by je zakazoval a vy jste je přesto použili, mohl by vám broker účet zablokovat.
A pozor dejte také na převod měny. Pokud si vyberete brokera, který nepodporuje obchody v české měně, budete muset peníze převádět. Pak se nevyhnete poplatkům za převod, který si účtují banky. Náklady pak mohou být zbytečně vysoké a o to vyšší pak budete požadovat zisk, který může, ale nemusí přijít.