
Online televizi můžete sledovat opravdu kdykoliv a odkudkoliv. Takže i když budete na dovolené nebo pracovní cestě v zahraničí, neutečou vám vaše oblíbené pořady. Stačí mít je připojení k internetu!
Základem pro poskytování internetové televize (IPTV) je mít internetové připojení. Je to jednodušší a přístupnější varianta než sledování televize přes kabelové nebo satelitní připojení. Nepotřebujete instalovat žádné satelitní talíře a navíc s chytrými novějšími typy televizorů není již třeba ani set-top box. Ten je totiž u novějších modelů již zabudován přímo v televizi. Takže pokud máte připojení k internetu s dostatečnou rychlostí, nic vám nebrání ve výběru vhodného poskytovatele služeb.
Poskytovatelé internetové televize zpravidla nabízejí rovnou balíčky služeb, takže si stačí vybrat tarif, který vám bude nejvíce vyhovovat. Základní a tedy nejlevnější balíček obsahuje nejsledovanější standardní televizní stanice, jakými jsou Česká televize, Nova, Prima nebo Barrandov a několik dalších. Po vybrání a zaplacení služby, můžete online televizi začít sledovat kdykoliv a odkudkoliv.
Online televizi můžete sledovat opravdu kdykoliv a odkudkoliv. Takže i když budete na dovolené nebo pracovní cestě v zahraničí, neutečou vám vaše oblíbené pořady. Stačí mít je připojení k internetu!
I v případě internetové televize je dobré vyznat se v technických parametrech ohledně připojení k online službě. U některé stačí skutečně jen Smart TV, u jiné je nutné zakoupit si nebo pronajmout speciální set-top box, abyste mohli využívat služby pohodlně a v celém rozsahu. Nutné je mít také dostatečné připojení k internetu a rychlost. Pojďme se proto na tyto parametry podívat a podrobněji si vysvětlit, s čím byste měli při pořízení internetové televize počítat a na co si dávat pozor.
Základním požadavkem, který musíte splnit, abyste se mohli dívat na televizi online je dostatečně rychlé a především stabilní připojení k internetu. Rychlost internetového připojení se samozřejmě bude lišit v závislosti na provozovateli služby i kvalitě aktuálního vysílání, zpravidla se však bude pohybovat od 2 Mb/s do 10 Mb/s. Není tedy třeba mít nějaké extra kvalitní internetové připojení, stačí běžné internetové připojení, které používáte doma. Zde si můžete zjistit rychlost Vašeho internetu.
Ač by si mnozí mohli myslet, že IPTV a internetová televize je jedno a totéž, není to pravda. IPTV není zkratka pro internetovou televizi, ale znamená Internet Protocol Television. Jedná se o podobný způsob příjmu televize, jako přes klasické pozemní vysílání nebo satelit, jen s tím rozdílem, že vysílání probíhá vyloženě přes internet skrze počítačové sítě a stačí si tedy zařídit příjem televize u internetového poskytovatele, zakoupit set-top box a začít sledovat. Kdežto internetová televize je volně dostupná na internetu nezávisle na síti poskytovatele, jedná se tak například o různé streamovací služby nebo třeba online sledování na webu České televize.
Poskytovatel IPTV může lépe garantovat kvalitu dodávaného obsahu, protože má pod kontrolou infrastrukturu a k divákovi je vždy vysílán jeden konkrétní program. Nevýhodou IPTV je však nutnost provozovat pro každý televizor v domácnosti vlastní set-top box, což může zpomalovat internetové připojení.
IPTV a internetová televize se v mnohých oblastech překrývají a sami jejich poskytovatelé rádi kombinují terminologii i oba koncepty fungování.
Některé z výhod internetové televize jsme již zmínili výše. Přesto je ještě pro jistotu shrneme na následujících řádcích. Největším benefitem internetových televizí je možnost je sledovat odkudkoli, kde máte přístup k internetu. A nemusí to být jen pevný internet doma nebo WiFi připojení, ale můžete využít také svá data na tabletu či mobilu. Různé pořady můžete sledovat současně na několika zařízeních, což jistě ocení zejména větší rodiny s různými zálibami a preferencemi při sledování televize.
Ani při cestě do zahraničí se pro vás nic nemění. Stačí mít přístup k internetu a můžete sledovat své oblíbené pořady třeba na mobilu, tabletu či notebooku, ať jste kdekoliv. Skvělé totiž je, že se připojíte k internetu od libovolného dodavatele. Není nutností využívat internet od stejného dodavatele, od jakého máte sjednaný váš televizní tarif.
Díky tomu, že k připojení stačí internet, kabel, popř. set-top box, není nutné nic vrtat, bourat ani složitě montovat. Ušetříte si námahu i peníze. Vzhledem k tomu, že internetovou televizi většina poskytovatelů nabízí bez závazků, tedy bez smlouvy, můžete si ji vyzkoušet, a pokud vám nebude vyhovovat, zase odběr ukončíte. Výjimkou jsou smlouvy uzavřené kvůli zvýhodněným cenám při zakoupení či pronájmu set-top boxu.
Každý poskytovatel internetové televize má zpravidla na výběr z několika balíčků s rozdílným počtem programů. Cena těchto balíčků je odvozena nejen od počtu programů ve vybraném tarifu, ale částečně také dle možnosti sledovat programy v HD kvalitě. Programové balíčky bývají navíc tématicky rozlišeny, takže můžete vybírat například sportovní nebo filmový balíček.
Rozmyslete si dobře, jaké programy bude opravdu sledovat, abyste předešli situaci, kdy platíte za balíček, který ve výsledku ani plně nevyužijete.
Někteří poskytovatelé internetových televizí dokonce nabízejí možnost připlatit si i za přidání jednotlivých programů, čímž se vyhnete placení celého balíčku, který byste ani nevyužili. Je pak třeba důkladně zvážit, která varianta je pro vás přínosnější.
Zpětné zhlédnutí pořadů je velice oblíbená a vyhledávaná funkce, kterou nabízí většina poskytovatelů internetové televize. Znamená to, že pokud nestihnete sledovat svůj oblíbený pořad, seriál či film ve vysílacím čase, máte možnost si ho zpětně najít a pustit právě tehdy, kdy se vám to hodí. Jak dlouho zpětně je to možné, se u různých dodavatelů může lišit. Většina má však tuto funkci nastavenou na 7 dní zpátky.
Využívejte zpětné zhlédnutí i v případě, že můžete sledovat pořad v aktuálním vysílacím čase. Stačí si jej pustit zhruba o půl hodinky později a můžete si přetáčet neoblíbené reklamy a vidět pořad v podstatě vcelku bez nutných pauz.
Zpětné zhlédnutí je možné také využívat, pokud vám část pořadu uteče nebo jej přestanete dostatečně vnímat. Stačí si jej přetočit o kousek zpátky a podívat se znovu na tu část, která vám unikla a nebo je naopak vaší oblíbenou a chcete ji vidět znovu.
Další z výhod, které poskytuje většina dodavatelů internetové televize, je funkce pauza. Znamená to, že pokud sledujete nějaký pořad a musíte náhle odejít či z jiného důvodu sledování přerušit, nepřijdete o zbytek. Stačí dát pauzu a až to bude možné, pořad dokoukáte. Funkce pauza v podstatě nahrazuje dřívější funkci „stop“ na videích.
Funkce pauza funguje pouze krátkodobě, pokud ponecháte pořad v této funkci příliš dlouho, tak po obnovení přehrávání se vám pořad vypne a bude třeba využít zpětného zhlédnutí.
Dávají vám oblíbené pořady na dvou různých programech současně? Dříve jste se museli rozhodnout, na který z nich se podíváte a který si necháte uniknout? Internetová televize obvykle umožňuje nahrávání pořadů, a to až v počtu několika hodin měsíčně. Počet hodin nahrávání se odvíjí od ceny za vybraný tarif a může se pohybovat v rozmezí od 30 hodin až do 100 hodin měsíčně. Někteří poskytovatelé již počet nahraných hodin neomezují vůbec. Nahrané pořady si pak můžete spustit po předem stanovenou dobu než dojde k jejich smazání.
Někteří poskytovatelé nabízejí svým zákazníkům další bonusy, např. v podobě filmotéky (někdy se můžete setkat i s názvem videotéka apod.) Ta zpravidla obsahuje filmy i seriály rozdělené do několika sekcí podle žánru i oblíbenosti. Některé pořady si můžete pustit zdarma, jiné jsou za poplatek, který se vám strhne v následném měsíčním vyúčtování.
Při půjčení filmu za poplatek máte možnost zpravidla vidět novinky, které právě opustily plátna kin a navíc si jej můžete pustit opakovaně a s celou rodinou!
Filmotéka/Videotéka nahrazuje půjčovny filmů na kazetách a DVD, jak jsme je znali a využívali kdysi. Výhodou je, že nyní není nutné opustit domov, vyberete si z pohodlí vašeho obývacího pokoje.