Jídelníček pro ketonovou dietu je občas složitější připravit, protože je potřeba mít po ruce potraviny s vysokým obsahem proteinů. Z toho důvodu se vyplatí některý z komerčních produktů. Srovnání keto diet najdete v našem žebříčku.
5 nejlepších diet
Jakou dietu držet v roce 2024?
Kdo by nechtěl zhubnout na vysněnou váhu, vypadat skvěle a cítit se zdravě a vitálně? Pravděpodobně každý, kdo jen trochu přemýšlí o svém zdraví a vzhledu. Možností, jak zhubnout je nepřeberné množství a na internetu najdete řadu článků o tom, který z nich je ten nejlepší. Faktem je, že každému vyhovuje něco jiného. Přesto však jsou diety, které si v posledních letech získaly zvláštní oblibu. Které to jsou? A která dieta je nejlepší?
Abyste nemuseli své tělo trápit pokusy a omyly, zaměřili jsme se na jednotlivé diety, podrobili je zkouškám, vyslechli si také řadu uživatelů, kteří je úspěšně i neúspěšně vyzkoušeli. Díky tomu pro vás máme přehled pěti nejlepších diet, se kterými hravě zhubnete.
Keto-dieta
- Úbytek váhy: rychlý
- Náročnost diety: vysoká
- Na čem je dieta založena: vysazení sacharidů a zvýšení příjmu bílkovin a tuků
- Lze zakoupit hotová jídla na e-shopech: ano
- Lze připravovat doma: ano
Keto-dieta je v dnešní době nejpropagovanější a dalo by se říci, že i nejoblíbenější. Velkou výhodou je rychlý úbytek váhy, který nastává při vysazení sacharidů. Další výhodu přináší rychlost a jednoduchost přípravy keto-jídel. Nabízí je totiž plno společností, z nichž některé jsou již hodně známé a jiné si cestu k zákazníkům teprve hledají. U těchto společností si můžete snadno objednat balíčky jídel na celé týdny dopředu. Víte přesně, kolik máte sníst jídla a jak často, kdy můžete do jídelníčku přidat zeleninu atd. Nevýhodou je, že jsou poměrně drahé. Na druhou stranu keto-dietu si můžete chystat i sami doma. Jen počítejte s vyšší časovou náročností.
Keto-dieta pomáhá shodit přebytečná kila velmi rychle – v řádu několika týdnů – a velmi účinně. Pokud neskočíte ihned po dokončení první – hubnoucí fáze k vaší běžné (nezdravé) stravě, ale budete se řídit pravidly keto-diety a přidávat sacharidy do své stravy zpět postupně, můžete se vyhnout i případnému jojo-efektu. Díky tomu jsou keto-diety tak oblíbené. Pomohou vám zvyknout si na nový způsob stravování, se kterým si nízkou váhu můžete udržet trvale.
Ketonová dieta funguje tak, že vyřadíte ze svého jídelníčku sacharidy a ty nahradíte bílkovinami a tuky. Sacharidy nemusíte vysadit zcela, ale mělo by jich být co nejméně – obvykle se doporučuje maximálně 5 % z celkového složení stravy. Tak dosáhnete stavu ketózy, což je stav, kdy si tělo místo sacharidů začne brát energii z tuků a tím dochází k rychlému úbytku váhy. Je obvyklé, že v prvních týdnech po nastartování stavu ketózy hubnete i několik kilogramů týdně.
A co můžete při keto-dietě jíst? Pokud se nerozhodnete nastartovat svou keto-dietu některým z již vytvořených balíčků, ale vytvoříte si sami keto-jídelníček, můžete jíst všechny druhy masa, vejce, mléčné výrobky, ovoce – ale jen takové, které obsahuje nízký obsah cukrů. Jíst můžete i některé druhy zeleniny, tuky, semínka a ořechy a dokonce i některé druhy čokolád.
Naopak vysadit ze svého jídelníčku byste měli cukry a sladkosti, sacharidové mouky, rýži, těstoviny, brambory, pečivo, ovesné vločky a cereálie, luštěniny, zeleninu a ovoce s vysokým obsahem sacharidů. Samozřejmostí je vysadit sladké nápoje, ovocné džusy a alkohol.
Abychom to shrnuli, keto-dieta poskytuje nejrychlejší úbytek kilogramů, díky stavu ketózy, jenž nastává ve chvíli, kdy sacharidy nahradíte bílkovinami a tuky, proto se jí také říká proteinová dieta. Dieta je to velmi úspěšná a pokud budete v jednotlivých fázích keto-diety postupovat správně, vyvarujete se i jojo-efektu. Na druhou stranu vysoký přísun bílkovin a tuku nemusí každému dělat dobře a tak se najdou i lidé, kteří se ve stavu ketózy cítí unavení, malátní, je jim těžko nebo je bolí hlava.
Povolené potraviny:
- bílkoviny a tuky
- kuřecí maso, jehněčí maso, losos
- škeble, mušle, ústřice, kalamáry
- mléko, cottage, řecký jogurt, nízkotučné sýry
- vejce
- sádlo, olivový, kokosový olej
- zelenina
- ořechy a semínka
- ovoce s malým podílem cukrů
Zakázané potraviny:
- potraviny obsahující sacharidy
- sladkosti
- sladké nápoje a ovocné džusy
- ovoce s vysokým podílem sacharidů
- alkohol
Paleo-dieta
- Úbytek váhy: pozvolný
- Náročnost diety: mírná
- Na čem je dieta založena: Konzumace takových potravin, které si naši předkové v paleolitu mohli nasbírat nebo ulovit. Vysazení veškerých průmyslově zpracovaných potravin, nebo potravin vypěstovaných
- Lze zakoupit hotová jídla na e-shopech: ne
- Lze připravovat doma: ano
Paleo-dieta se objevila teprve nedávno, ale rychle se dostává do popředí zájmu mužů i žen, kteří potřebují zhubnout, nebo preferují zdravý životní styl a s ním přiměřené stravování. Pokud se ji rozhodneme držet, měli bychom jíst tak, jako naši předchůdci v pravěku, kteří si museli veškeré jídlo ulovit nebo nasbírat. Tuto dietu zatím nenajdete na žádném e-shopu a je to celkem logické. Vylučuje totiž veškeré instantní potraviny, jídlo zpracované průmyslově, polotovary, fast food atd. Neznamená to, že si musíte svou potravu skutečně ulovit. Luk a šípy si kvůli ní pořitovat nemusíte.
Samozřejmě že se jedná o složení stravy, nikoli o to, abyste se skutečně stali lovci a sběrači. Váš jídelníček by měla tvořit masa všech druhů, ryby, vejce, některé tuky, jako sádlo, máslo, a kokosový nebo olivový olej. Nejdůležitější částí vašeho jídelníčku by pak měla být zelenina, ovoce, ořechy, různá semínka, bobule apod.
Na co byste měli zapomenout jsou potraviny, které lze vypěstovat, nebo získat chovem dobytka, tedy luštěniny, obiloviny, ale i mléčné výrobky, A samozřejmě sacharidy a cukry, kromě těch, které obsahuje ovoce, popř. zelenina. Cukrová třtina se totiž také pěstuje a tudíž nebyla v paleolitu dostupná.
Zjednodušeně řečeno, paleo-dieta je stravování se s vyloučením obilovin, cukrů a mléčných výrobků. Důvodem, proč vznikla tato dieta, je domněnka, že řada nemocí, alergií a dalších zdravotních problémů může souviset právě se západní stravou, průmyslovými potravinami atd. Paleo-dieta sice nepřináší tak rychlé výsledky při hubnutí, jako výše zmíněná keto-dieta, ale má velmi pozitivní dopad na zdraví a úbytek váhy včetně zmenšení objemu pasu, stehen a hýždí. Celkově přispívá lepšímu zdraví, snižuje rizikové faktory pro srdeční choroby – cholesterol, vysoký krevní tlak, cukr atd.
Velkou výhodou této diety je, že si můžete řadu stravy skutečně nasbírat na louce, v lese apod. Jedná se o ryze zdravé potraviny a nutno podotknout, že paleo-dieta učarovala především odpůrcům různých instantních koktejlů, kaší a podobných jídel, z nichž se skládá výše zmíněná keto-dieta. Na druhou stranu může být časově náročnější tuto dietu dodržovat a chystat si správně vyvážený jídelníček.
Povolené potraviny:
- bílkoviny a tuky
- kuřecí maso, jehněčí maso, losos
- škeble, mušle, ústřice, kalamáry
- vejce
- sádlo, olivový, kokosový olej
- zelenina
- ořechy a semínka
Zakázané potraviny:
- potraviny obsahující sacharidy
- potraviny vypěstované
- sladkosti
- sladké nápoje a ovocné džusy
- alkohol
Low carb dieta
- Úbytek váhy: rychlý, ale pomalejší než u keto-diety
- Náročnost diety: mírně náročná
- Na čem je dieta založena: vysazení sacharidů a zvýšení příjmu bílkovin a tuků (ne tak striktně jako u keto-diety)
- Lze zakoupit hotová jídla na e-shopech: ano
- Lze připravovat doma: ano
Low carb dieta je velmi podobná keto-dietě, jen je trochu mírnější na pravidla. Stejně jako v keto-dietě v ní vysazujete sacharidy a úbytek váhy je při ní poměrně dobrý, i když ne tak rychlý, jako při keto. Ovšem záleží na jedinci, jaké má spalování, kolik kilogramů má nadváhu atd. Výhodou je, že se dá připravovat po domácku, stejně jako zakoupit již hotové balíčky na internetu.
Stejně jako u keto-diety i low karb dieta funguje na principu vysazení sacharidů – ponechat se mohou jen sacharidy obsažené v některém ovoci, a na zvýšeném příjmu bílkovin a tuků. Není ale tak přísná, takže to může být mírnější verze pro ty, kteří se do keto nechtějí pouštět kvůli nižší pestrosti stravy. U low carb diety je např. povoleno konzumovat luštěniny, které jsou u keto zakázané.
Výhodou je, že není nutné držet se ve stavu ketózy, který nastává právě vysazením sacharidů. Hodně lidí využije pro nastartování metabolismu a rychlému úbytku váhy právě keto-dietu a následně přejde na low carb dietu, která je pro ně přijatelnější. Navíc tato dieta se dá praktikovat i jako zdravý životní styl a hodně lidí, kteří si na low carb stravu zvyknou, u ní zůstává natrvalo. Pokud u low carb občas zhřešíte nějakým tím sladkým jídlem, není to taková “katastrofa”, jako u keto-diety, kdy byste narušili stav ketózy a museli zase začínat od začátku.
Povolené potraviny:
- bílkoviny a tuky
- kuřecí maso, jehněčí maso, losos
- škeble, mušle, ústřice, kalamáry
- mléko, cottage, řecký jogurt
- chedar
- vejce
- sádlo, olivový, kokosový olej
- avokádo
- ořechy a semínka
- luštěniny
- ovoce s malým podílem cukrů
Zakázané potraviny:
- potraviny obsahující sacharidy
- sladkosti
- sladké nápoje a ovocné džusy
- ovoce s vysokým podílem sacharidů
- alkohol
Dukanova dieta
- Úbytek váhy: rychlý
- Náročnost diety: vysoká
- Na čem je dieta založena: Vysazení sacharidů a zvýšení příjmu bílkovin. V hubnoucí fázi nutno konzumovat zvýšený příjem ovesných votrub. Nutný je také zvýšený příjem tekutin, až na 3-4 litrů denně.
- Lze zakoupit hotová jídla na e-shopech: ano
- Lze připravovat doma: ano
Dukanova dieta je vytvořena dietologem a výživovým poradcem francouzského původu, Pierrem Dukanem. Stejně jako většina jiných typů diet je založena na vysazení, popř. snížení sacharidů ve stravě a naopak na výrazném navýšení bílkovin. Dukanova dieta je rozdělena na čtyři fáze, které držíte tak dlouho, kolik potřebujete shodit kilogramů. První dvě fáze jsou hubnoucí a další dvě pak udržovací. Výhodou je, že pokud se časem vrátíte k běžné stravě, stačí většinou na týden dva nasadit opět zvýšený příjem bílkovin a snížený příjem sacharidů a zase svůj metabolismus srovnáte tak, jak potřebujete.
U Dukanovy diety se doporučuje navýšený příjem tekutin. 2 litry denně je minimum. Počítejte s tím, že aby byl efekt dostatečný, je dobré pít 3 a více litrů denně. To je ovšem záležitost, se kterou má řada lidí velký problém. Navíc ne každý se shodne, že pít tolik vody denně je zdraví prospěšné a že je to při této dietě nutné.
Také Dukanova dieta se dnes dá sehnat v e-shopech jako již nachystaný jídelní plán, ale dá se v klidu připravovat i doma. K Dukanově dietě již vyšla řada odborných publikací a knih s recepty, takže si zvládnete nachystat jednoduchá a celkem i chutná jídla sami. Počítejte s tím, že váš jídelníček bude tvořen převážně masem – pečeným, dušeným, vařeným popř. grilovaným. Zapomeňte však na maso smažené v tuku. Doplnit jej můžete vejci.
Výhodou Dukanovy diety je, že prakticky nehladovíte. I v první fázi můžete jíst tolik, kolik potřebujete, ale je nutné soustředit se právě na potraviny s vysokým obsahem bílkoviny – tedy maso, mléčné výrobky s vysokým podílem bílkovin atd. V hubnoucí fázi jsou bílkoviny doplněné ovesnými otrubami, ze kterých se dá udělat chutné jídlo a přílohy, jako chleba, různé ovesné placky, dokonce i buchty bez cukru apod. Receptů je ve zmíněných publikacích skutečně mnoho.
V další fázi této diety postupně přidáváte zeleninu, která neobsahuje škrob, a pak i nízkosacharidové potraviny a tuky. V podstatě se pomaličku vracíte do běžného jídelníčku, takže případný jojo-efekt se snižuje na minimum.
Výhodou Dukanovy diety je rychlý úbytek váhy a poměrně jednoduché dodržování jídelníčku. Zkrátka nemáte hlad a jíte samé dobré věci. Nevýhodou však může být nepřítomnost ovoce, které může řadě lidí ve stravě chybět. Dukanova dieta navíc nemá žádné odbornější vědecké podklady, ani není doloženo, že by měla nějaký významný vliv na zlepšení zdraví.
Povolené potraviny:
- bílkoviny a ovesné otruby
- netučná masa – telecí, hovězí, jehněčí, zvěřina, kuřecí, krůtí, králičí
- všechny ryby
- škeble, mušle, ústřice, kalamáry
- nízkotučné šunky
- odtučněné mléko a mléčné výrobky – bílé jogurty, tvarohy a sýry do 0,5 % tuku
- vejce
- konjak, tofu, tempeh a další bílkoviny rostlinného původu
- od druhé fáze i vybraná zelenina
- dostatek vody
Zakázané potraviny:
- v první fázi se nesmí jíst skopové a vepřové maso – je moc tučné
- potraviny obsahující sacharidy
- sladkosti
- sladké nápoje a ovocné džusy
- ovoce
- zakázaná zelenina – kukuřice, hrách, cizrna, brambory, boby, čočka, fazole, rýže
Krabičková dieta
- Úbytek váhy: pozvolný
- Náročnost diety: méně náročná
- Na čem je dieta založena: Rozdělení celkového příjmu potravin do pěti denních porcí – pěti krabiček. Jídlo nachystané v krabičkách by mělo být dietní, převažovat by mělo libové maso, zelenina popř. ovoce.
- Lze zakoupit hotová jídla na e-shopech: ano
- Lze připravovat doma: ano
Velmi moderním způsobem stravování je v poslední době krabičková dieta. Výhodou je, že se dá připravovat snadno v domácích podmínkách, ale také objednat na různých e-shopech. Tento druh diety spočívá v tom, že si denní dávku jídla rozdělíte do několika krabiček – ideálně pěti, a postupně během dne je konzumujete. Jídla by měla být dietní, ideálně nízkosacharidová, s dostatečným množstvím zeleniny. Cílem je především naučit se jíst pravidelně – ideálně 5x denně a ne jen 3x denně velké porce, jako to má ve zvyku plno lidí, především těch, kteří mají časově náročné zaměstnání a odkládají oběd i svačiny, až “budou mít hotovo”.
Co by měla krabičková dieta obsahovat? Základem by měla být snídaně, kde jsou doporučovány cereálie. Jsou poměrně vydatné, takže dodají energii na celé dopoledne a dostatečně vás zasytí. Během dopoledne byste měli mít nějakou svačinku – ovoce nebo ještě lépe zeleninu, která neobsahuje sacharidy. Následuje oběd – hlavní jídlo dne, které by mělo opět dostatečně zasytit, ale zároveň být lehké. Rozhodně zapomeňte na knedlíky. Ideální je maso nebo ryba doplněná zeleninou – klidně tepelně zpracovanou. Odpoledne opět nezapomeňte na svačinu – třeba lehký zeleninový nebo ovocný salát, jogurt apod. Večeře už by neměla být tak velká, spíše lehká, dobře stravitelná. Doporučuje se strava bohatá na bílkoviny, které pomáhají snáze usnout.
Také o krabičkových dietách vyšla řada publikací. Pokud se ale nechcete zdržovat jejich studováním a následnou přípravou jídel v domácích podmínkách, vyberte si e-shop nabízející krabičkovou dietu v místě vašeho bydliště. Nemusíte zkoumat složení jídel, jestli je dostatečně pestré a vyvážené. Odborníci vám sestaví jídelníček tak, aby byla vaše dieta co nejúčinnější. Každé ráno dostanete denní dávku krabiček do ruky a vy se můžete věnovat věcem, které potřebujete.
Povolené potraviny:
- zelenina
- ovoce
- kvalitní složené sacharidy
- nízkotučné masové výrobky
- nízkotučné mléčné výrobky
- semínka a ořechy
Zakázané potraviny:
- sladkosti
- tučná jídla a potraviny
- sladké nápoje a ovocné džusy
- Nejlepší keto diety
- Srovnání krabičkových diet Praha
- Srovnání hotových jídel
- Nejlepší krabičkové diety v Praze a ČR
- Srovnání DNA testů původu
- Jaký je průběh keto diety
- Co je ketóza a jak se do ní dostat
- Co je proteinová dieta
- Jojo-efekt
- Jak zhubnout efektivně a rychle, klidně za měsíc
- Srovnání výživových poradenství