Proteinová, nebo chcete-li keto dieta je jednou z nejoblíbenějších redukčních diet. Funguje na principu vysazení téměř veškerých sacharidů a tuků, a na zvýšeném příjmu bílkovin. Cílem je dostat se do stavu ketózy, která nastane ve chvíli, kdy tělo vyčerpá veškeré zásoby sacharidu, z něhož běžně bere energii. Místo toho ji začne čerpat z uložených tuků a tím dochází ke snižování hmotnosti. Keto dieta je ideálním řešením, pokud chcete zhubnout rychle a dlouhodobě. Aby nedošlo k jojo efektu, je potřeba dodržovat určitá pravidla a do běžného jídelníčku se vracet pozvolna.

V tomto článku si ukážeme, jaký je průběh keto diety, na jaké se dělí fáze, ve kterých se nejvíce hubne a kdy se postupně přidává běžné (avšak zdravé) jídlo.

Průběh keto diety

fáze ketodiety podle průběhu

Abyste zhubli zdravě, rychle a účinně, je potřeba dodržovat u keto diety určitá pravidla. Ve chvíli, kdy se dostanete do stavu ketózy a tělo začne spalovat uložené tuky, by porušení diety zastavilo celý proces. Stačí jeden sladký dortík a musíte začít opět od začátku. Ne, že byste z jednoho dortíku nabrali zpět to, co jste zatím shodili. Ale pozastavili byste spalování tuků a narušili stav ketózy. Trvalo by pak zase několik dní, než byste se do ketózy dostali znovu.

Tip Tip

Nevíte, co je to ketóza a rádi byste se o tomto přirozeném stavu lidského těla dozvěděli více? Pak si přečtěte i náš článek, kde se zabýváme přímo touto problematikou.

Keto dieta se skládá z několika fází. Obvykle se uvádí, že ze dvou až tří. Takto to sice vypadá, že se jedná o různé druhy diety, ale ve skutečnosti funguje keto dieta stejně, ať už ji dělíte na kolik fází chcete. Rozdíl je jen ten, že některá společnost uvádí více fází podle toho, jaký úbytek kilogramů v nich je předpokládaný. Ve skutečnosti v první fázi dostáváte své tělo do zmíněné ketózy, kdy nastává rychlé a účinné hubnutí, a proto se jí říká redukční. Ve druhé fázi se postupně do jídelníčku zařazují i běžná zdravá jídla. Můžete v ní ještě shodit nějaké kilogramy a říká se jí fixační.

Poslední fáze (udržovací), je kompletní návrat do běžného stravování, které by ale mělo stále odpovídat normám pro zdravou (nízkosacharidovou) výživu, aby nedošlo k jojo efektu. Cílem keto diety totiž není jen rychle a účinně zhubnout, ale především nastartovat metabolismus a naučit se jíst zdravě a pravidelně, abyste již redukční dietu nikdy řešit nemuseli.

První fáze – redukční

Redukcni Faze

Jak už jsme zmínili, nejprve je potřeba, aby se vaše tělo dostalo do stavu ketózy. To je přirozený stav, do kterého se tělo dostane po vysazení sacharidů a zvýšení příjmu proteinů. Tělo začne čerpat energii z uložených tuků a tím je spalovat.

Ketóza nastává přibližně po 24 hodinách, kdy tělo vyčerpá veškeré zásoby sacharidů uložených v těle. Přesto se jedná o fyzické změny a u někoho může ketóza nastat dříve, u někoho později.

V první fázi keto diety se hubne nejvíce. Fáze by měla trvat tak dlouho, dokud chcete hubnout. K přestupu na další fázi by mělo dojít ve chvíli, kdy zhubnete polovinu cílové váhy. Je to z toho důvodu, že i v následujícím fixačním období budete ještě hubnout, i když už ne tak rychle. Délka redukční fáze by neměla trvat déle než 4 týdny. Minimálně ji držte alespoň 2 týdny.

V redukční fázi byste měli pít dostatek tekutin, ideálně dva až tři litry. Může se stát, že vám při přechodu do ketózy nebude příliš dobře. Může se objevit únava, bolesti hlavy, nevolnosti, zácpa nebo průjem. Nelekejte se, je to normální. Každé tělo na tento přechod reaguje jinak. Obvykle se tyto komplikace srovnají do několika dní a vystřídá je velký příval energie.

Tip Tip

Věděli jste, že se keto dieta nazývá také jako ketonová dieta nebo proteinová dieta? Ve výsledku jde o to samé

Druhá fáze – fixační

Druhá fáze keto diety je označována jako fixační, nebo také stabilizační. Jedná se o období, kdy postupně přidáváte do svého jídelníčku i běžná zdravá jídla a vracíte se tak ke svému obvyklému stravování.

Fixační fáze keto diety

V této fázi bude vaše tělo ještě nějaká kila shazovat, ale už ne tak rychle. Pokud jste zvolili pro keto dietu některé polotovary, koktejly a proteinová jídla přímo od vybrané společnosti zabývající se keto dietou, budete právě v této fázi nahrazovat proteinovou stravu běžnou. Koktejly a proteinové palačinky z prášku zaměníte za plátky libového masa a hromadu zeleniny.

Ve fixační fázi byste měli stále jíst pravidelně – po třech hodinách, a to celkem pět jídel denně. Veškerá strava by měla být stále nízkosacharidová. Důležité je, že se naučíte připravovat si sami zdravá nízkosacharidová jídla, která nahradí váš nezdravý jídelníček už navždy.

Třetí fáze – udržovací

zdravý životní styl
Zejména ve třetí fázi je potřeba kompletně přejít na zdravý životní styl.

Některé společnosti propojují druhou a třetí fázi dohromady. Je to především kvůli postupnému nahrazování proteinových jídel. Druhá fáze je ta, kdy ještě nějaká proteinová jídla jíte, zatímco ve třetí už byste měli jíst především vámi připravená jídla. Samozřejmě pokud vám proteinová jídla od keto společností vyhovují, můžete je přidávat do svého jídelníčku i nadále. Udržovací fáze by se měla stát postupně vaším běžným stravovacím režimem napořád.

Zajímá vás, zda můžete v této fázi občas zhřešit? Jelikož je hřešit lidské, je to samozřejmě možné. Myslete však na to, aby to nebylo moc často. Jedno sladké jídlo jednou za čas v udržovací fázi moc nepokazí. Pravidelný příjem sacharidů by však už mohl nadělat pořádnou paseku. Proto je důležité si uvědomit, proč jste vlastně keto dietu začali držet a zda je pro vás důležitější sladké a nezdravé jídlo, nebo štíhlá postava a zdravé tělo.

Doporučujeme Doporučujeme

Pokud si nechcete sami sestavovat jídelníček a trápit se přípravou jídla na další den, tak pak jsou na trhu velice kvalitní balíčky diet s připravenými pokrmy. V našem srovnání najdete nejlepší keto diety. Ty jsme pečlivě porovnali podle nejdůležitějších kritérií.

Zdraví jsme zmínili cíleně. Keto dieta totiž nepomáhá jen snížit tělesnou váhu a spalovat tuky, ale také napomáhá ke zlepšení zdraví. Ve chvíli, kdy budete více přemýšlet nad tím, co jíte, zaplníte svůj jídelníček kvalitními zdravými potravinami a vaše tělo se vám odvděčí – budete mít více energie, chuti do života a budete méně unaveni.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!