Pokud vás zajímá proteinová, nebo tzv. keto dieta, jistě už jste zaslechli pojem ketóza. Jedná se o přirozený stav, ve kterém tělo začíná brát energii z uložených tuků a tím dochází k rychlému úbytku na váze. I když to vypadá hodně jednoduše, dostat se do stavu ketózy a začít hubnout úplně jednoduché být nemusí. Pojďme se podívat na tuto problematiku podrobněji, ať víte, jak na to a vyvarujete se častých chyb.

Co je to ketóza?

Pokud se rozhodnete držet proteinovou dietu, bude potřeba dostat se do stavu ketózy. Odtud také pochází další možný název – keto dieta. Abyste tohoto stavu dosáhli, je potřeba navýšit potraviny s vysokým obsahem bílkovin, a naopak na minimum snížit příjem sacharidů a tuků. Příjem sacharidů by měl být maximálně 50 g za den, což by mělo dělat přibližně jednu desetinu běžného příjmu sacharidů. Pokud takové množství sacharidů dodržíte, dojde přibližně po 24 hodinách k vyčerpání veškerých zásob sacharidu, který má člověk v těle. Vzhledem k tomu, že sacharidy až do té doby jsou hlavním zdrojem energie, musí si ji tělo začít brát jinde. Proto začne využívat tzv. ketolátky.

Ketóza

Ketolátky jsou drobné molekuly, které vznikají štěpením uloženého tělesného tuku. Díky tomu, že tělo začne tyto ketolátky zpracovávat, začne ubývat vaše hmotnost i objem uložených tuků. Nejedná se o žádný nový vynález. Ketóza je přirozený stav, který pomáhal již našim předkům jako jakási „pojistka“ v dobách, kdy bylo období hladu, válek, nebo neúrody. Když nemohla jejich těla přijímat dostatečné množství sacharidů, na které byla zvyklá, čerpala energii z tuků, právě díky ketóze. V roce 1921 byla dokonce ketóza poprvé využita k léčebným účelům.

Jak se rychle dostat do stavu ketózy?

Do stavu ketózy se obvykle dostanete během několika dní. Důležité je, abyste dietu dodržovali co nejpřesněji a ke zvýšenému počtu bílkovin skutečně snížili sacharidy a tuky na minimum. Pokud to dodržíte, úspěch se dostaví velmi rychle.

fáze ketodiety podle průběhu

Během prvních 24 hodin po nasazení proteinové diety naše tělo vyčerpá zásoby jaterního glykogenu. Během dalších čtyř dnů se tělo dostává do stavu ketózy a zvyká si na nový způsob stravování. Současně se mění váš metabolismus. V tomto období se mohou objevit některé nežádoucí symptomy označované jako ketochřipka.

Pozor Pozor

Během keto diety je obvyklé se vážit. Není však nutné dělat to každý den. Důvodem je i to, že ke snižování hmotnosti dochází ve vlnách. Jeden den můžete zhubnout více, druhý a třetí den méně a následující den opět více. Pokud byste se sledovali každý den, může zbytečně dojít k demotivaci, ke které dochází u všech nejlepších diet.

Už v průběhu prvního týdne můžete začít pociťovat první změny a ztrácet na hmotnosti. Druhý týden se pak hubnutí skutečně „rozjede“ a vy s radostí sledujete ručičku na váze. V této fázi se již cítíte dobře, jste plni energie, zlepšuje se vaše soustředění, zlepšují se funkce mozku a snižuje se hladina inzulínu.

Jak poznáte, že jste v ketóze?

Tuto otázku si položí snad každý, kdo chce hubnout pomocí proteinové diety. Nebojte se, že byste to nepoznali. Ketózu poznáte velmi jednoduše. Kilogramy začnou rychle ubývat a bude se zmenšovat i obvod centimetrů v pase a na problémových partiích. Můžete pociťovat zmíněné nežádoucí symptomy (o těch si povíme více níže), ale především pocítíte velký příval energie. Díky vysokému přísunu bílkovin a stavu ketózy budete mít mnohem menší chuť na sladké než dřív. Možná na něj nebudete mít chuť vůbec. A co je důležité, nebudete pociťovat žádný hlad. To je jedna z velkých výhod této diety.

Ketony v moči

Test ketonů v moči
Lakmusové papírky jsou k dostání v každé lékárně.

Pokud byste si i přes všechny „příznaky“ nebyli jisti, zda se již nacházíte v ketóze, můžete si udělat jednoduchý test pomocí ketonů v moči. Stačí si v lékárně zakoupit diagnostické proužky pro analýzu moči a provést s nimi test. Ketony se totiž vyplavují do krve a moči, takže výsledek můžete zjistit celkem rychle. Mějte však na paměti, že hladina ketonů v moči může kolísat, takže výsledek nemusí být zcela přesný. Pokud testovací proužek nezaznamená ketózu v moči dostatečně intenzivně, nemusí to nic znamenat. I tak můžete být ve stavu ketózy. Zkuste proto testovat třeba další den.

Co je ketochřipka a proč k ní dochází

Stav ketózy obvykle poznáte podle toho, že vaše tělo začne snižovat svou hmotnost a kolem pasu naměříte méně cm, protože ubývají uložené tuky. Mohou se ale objevit i tzv. nežádoucí účinky, které jsou sice nepříjemné, ale netrvají dlouho a nemusí být důvodem, proč keto dietu přerušit. Jedná se o drobné symptomy, které se neodborně označují jako ketochřipka. Souvisí se změnou metabolismu, která stav ketózy doprovází. Nepocítí je však každý, protože se objevují jen zřídka. Záleží na tom, jak organismus jedince přijímá metabolické změny. Tyto symptomy se mohou objevit od druhého nebo třetího dne a netrvají zpravidla déle než týden.

Můžete pociťovat zvýšenou únavu, bolest hlavy nebo trávicí potíže, ať už je to zácpa nebo průjem. Ne každé tělo se dokáže hned ze začátku dobře poprat s vysokým příjmem bílkovin. Většinou však tyto symptomy opravdu odezní do pár dnů a nahradí je zvýšený příval energie. Navíc čím více kilogramů shodíte, tím lépe se budete cítit.

U některých jedinců se může objevit i extrémní pocit žízně. I to je normální reakce našeho těla. Je to také jedním z důvodů, proč se u proteinové diety doporučuje zvýšený příjem tekutin, minimálně dva litry, optimálně tři a více, podle potřeby.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!