Mintos Recenze Mintos Recenze

Hodnotil/a Redakce 5nej

Vydáno: 5. 12. 2019

Aktualizováno: 10. 1. 2024

Shrnutí recenze

Mintos je webový portál, který propojuje investory – zájemce o získání pasivních příjmů pomocí vlastní investice – s poskytovateli půjček. Poskytovatelé jsou pak jakýmisi zprostředkovateli mezi penězi a dlužníkem. Investor se s dlužníkem nemusí vůbec setkat. Poskytne pouze své finanční prostředky, které pak dostává zpět v podobě splátek navýšených o úrok. Průměrný úrok při tom za poslední roky na Mintos dosahuje kolem 9 %, což je výrazně vyšší číslo, než by investoři získali kdekoli jinde.

Hodnocení uživatelů
hodnoceno 30x Přidat hodnocení
3.6/5
Celkové skóre /10 se skládá z hodnocení 5 parametrů:
 • Kolik je možné investovat
 • Úrok
 • Přístup k finančním prostředkům
 • Poplatky
 • Garance zpětného odkoupení
Celkové skóre /10 se skládá z hodnocení 4 parametrů:
 • Možnost navýšení
 • Reinvestování úroků
 • Předčasné ukončení investice
 • Zajištění investice
Celkové skóre /10 se skládá z hodnocení 5 parametrů:
 • On-line chat
 • Dotazy přes kontaktní formulář/e-mail
 • Dotazy po telefonu
 • Počet zodpovězených dotazů
 • Kvalita podpory

Výhody

 • Internetový portál Mintos umožňuje lidem investovat vlastní peníze prostřednictvím půjček přes poskytovatele – třetí stranu
 • Investoři získávají pasivní příjmy, které dosahují průměrného úroku kolem 9 %
 • Přes 95 % půjček je zajištěno možností zpětného odkupu
 • Mintos předem hodnotí rizika a umožňuje tak investorům rozhodnout se spolehlivě

Nevýhody

 • Mintos ani poskytovatelé půjček nenesou odpovědnost za selhání dlužníka. Pokud dlužník přestane splácet, investor může o část nebo i o většinu svých úspor přijít

Tip Tip

Chcete investovat prostřednictvím půjček nebo si naopak chcete půjčit výhodněji? Podívejte se na naše srovnání P2P portálů.

Důležité parametry

Mintos je celosvětový on-line úvěrový trh. Propojuje zájemce o investování a poskytovatele půjček. Jeho zájem je celosvětový, díky čemuž umožňuje investorům získat mnohem vyšší výnosy než kdekoli jinde. I v porovnání s investicí do akcií či nemovitostí jsou výnosy na Mintos mnohem vyšší. Stejně jako jakékoli jiné investice mají své riziko – Mintos ani poskytovatelé půjček nenesou zodpovědnost za dlužníky. Pokud tedy dlužník nesplácí, klient může přijít nejen o výnosy, ale i o investovanou částku. Přesto je tento portál jedním z nejvyužívanějších a nejoblíbenějších v současné době.

Mintos - uvodni strana

Kolik je možné investovat
Od 10 EUR
Úrok
Individuální - průměrně 9,18 %
Přístup k finančním prostředkům
Okamžitý, popř. podle typu investice
Poplatky
Ne
Garance zpětného odkoupení
Ano (dle typů úvěrů a druhu investice)

Jak to celé funguje

Společnost Mintos byla založena v roce 2015. Do této doby získala inventováním až 7 milionů EUR na financování jejich růstu. Získala také řadu spokojených klientů – investorů i poskytovatelů půjček. Je to i tím, že se jedná o společnost etickou, se zavedenými sociálními zásadami a zásadami udržitelnosti.

Mintos - investice

Jednodušeji řečeno, Mintos je globální on-line tržiště s úvěry. Poskytuje jednotlivým investorům (a to i maloinvestorům) snadný a transparentní způsob, jak investovat chytře a poměrně i spolehlivě. Propojuje investory s poskytovateli půjček, tedy různými společnostmi, které půjčku s dlužníkem vyřídí a díky Mintos získají její financování prostřednictvím určitých investorů.

Možnost navýšení
Ano
Reinvestování úroků
Ano
Předčasné ukončení investice
Ano
Zajištění investice
Ne
Tip Tip

Asi nejznámějším portálem P2P půjček je Zonky. Jeho recenzi si můžete u nás také přečíst.

Jednoduchý a transparentní postup:

 • Klienti nejprve zažádají o půjčku u poskytovatele půjček.
 • Poskytovatelé půjček si klienty prověří, zhodnotí jejich žádost, stanoví úrokovou sazbu a půjčí peníze ze svých vlastních zdrojů.
 • Jejich půjčky jsou pak zapsány na seznam v tržním prostředí Mintos, ve kterém si pak jednotliví investoři mohou vybírat, do jakých půjček chtějí investovat.
 • Ve chvíli, kdy si půjčku vyberou a proběhne její zainvestování, tj. poskytovatel půjčky dostane od investora peníze, které zaslal dlužníkovi, začne investor dostávat jednotlivé splátky navýšené o stanovený úrok.

Co když dlužník nesplácí?

Samozřejmě se může stát, že koncoví klienti – dlužníci nebudou schopni své dluhy splácet. K tomu může dojít i u jinak bezproblémových klientů. Společnost Mintos ani poskytovatelé půjček nenesou za dlužníky zodpovědnost. Investicí do půjček si sami investoři kupují práva domáhat se svých nároků vůči dlužníkovi na základě dohody o postoupení. Může se tak snadno stát, že investor o část svých peněz přijde, nebo že přijde dokonce o všechno.

Faktem je, že na Mintos jsou P2P půjčky, do kterých investoři chtějí vkládat své peníze, předem hodnocené a prověřované. Mohou tak předem poznat možná rizika a je jen na nich, zda se rozhodnou je podstoupit, třeba i za účelem vyššího zisku. Dalším důležitým faktem je, že více než 95 % půjček je zajištěno garancí zpětného odkupu. Ve skutečnosti jsou tudíž rizika, že investor přijde o všechno, minimální.

Kdo jsou poskytovatelé půjček?

Poskytovatelé půjček, jejichž prostřednictvím investoři získávají konkrétní úvěry k investici, jsou společnosti, které poskytují různé druhy půjček. Díky platformě Mintos a způsobu peer-to-peer, tedy P2P, mohou využít způsob financování „lidé lidem“. Nemusí tak dlouhodobě investovat své vlastní peníze. Mintos jim poskytne prostředí k získání dobrovolných investorů, a to nejen v České republice ale dokonce po celém světě.

Jak je to s půjčkami, které investoři financují?

Úvěroví klienti mohou žádat půjčku prakticky na cokoli. Záleží na tom, jakého si zvolí pro svou půjčku poskytovatele a jaké typy půjček tento poskytovatel umí zafinancovat. Mohou tak získat peníze na automobil, na bydlení, rekonstrukci, na nákupy, dovolenou atd. Účel půjčky je v seznamu pro investory uveden, a tak si investor může vybírat i podle tohoto kritéria.

I když Mintos ani poskytovatel půjčky nenesou zodpovědnost za riziko nesplácené půjčky, postup je poměrně standardní. Dodatečné zaplacení opožděných splátek, splátkový kalendář i případné předání exekutorovi řeší především poskytovatel půjčky, nikoli investor. Investor se tak nemusí obávat, že by musel sám kontaktovat dlužníka a domáhat se na něm svých peněz.

Ochrana dat – dlužník/investor

Investor ve skutečnosti dlužníka vůbec nezná. Má samozřejmě informace o půjčce, na co je poskytnuta, kolik je její výše, splatnost, jaké jsou úroky a výše splátky, nezná však identifikační údaje dlužníka. Z důvodů ochrany dat a osobních údajů se investor nedozví ani adresu pobytu dlužníka.

(Za)jištění půjček

Dokonce i půjčky poskytované způsobem P2P mohou být svým způsobem jištěné. Druh zajištění úvěru se pak vztahuje k charakteru poskytované půjčky. Může být zajištěna nemovitostí, vozidlem či dalšími způsoby.

Jak začít investovat na Mintos

Zaujal vás způsob chytrého investování pomocí P2P? Chtěli byste pro své budoucí zisky využít právě platformu Mintos? Pak se pojďme podívat, jak to celé probíhá a jak vůbec s investováním začít.

V první řadě je potřeba vytvořit si na platformě Mintos svůj vlastní investorský účet a naplnit jej finančními prostředky. Jak prostředky převést, to se dozvíte v podrobném postupu v sekci „začínáme“. Nebudeme tady popisovat, jak na to, ale faktem je, že Mintos to má opravdu dobře zpracované a vyřešené. Budoucí investoři tak mají o co se při svých začátcích „opřít“.

Ve chvíli, kdy budete mít peníze na svém investorském účtu, můžete si vybrat způsob, jaký vám pro investování bude vyhovovat. Tyto způsoby jsou celkem tři.

Mintos - Poskytovatele pujcek

Invest & Access

U prvního způsobu – a asi nejjednoduššího – si stačí nastavit konkrétní částku a začít vydělávat. Díky tomuto způsobu si pouze určíte částku, kterou chcete do své investice vložit a Mintos automaticky zprostředkuje nákup různých částí vícero půjček poskytnutých mnoha úvěrovými společnostmi po celém světě. Získáte tak průměrnou úrokovou sazbu.

Nástroj Auto Invest

Auto Invest je nástroj – způsob, jakým je možné předem si nastavit, jak chcete investovat. Nastavíte si svá kritéria pro investování, která ale můžete kdykoli změnit podle své potřeby. Díky tomu se vám budou automaticky investovat uvolněné peníze do různých půjček – třeba i do několika najednou. Získaný úrok se může ihned znovu reinvestovat, čímž se zvyšuje váš výnos. Auto Invest můžete nechat běžet, jak dlouho chcete, nebo ho kdykoli zastavit.

Manuální investování

Posledním druhem je manuální investování. Zatímco u předchozích dvou způsobů stačí nastavit své požadavky a vaše investice se budou vytvářet automaticky, aniž byste je museli kontrolovat nebo se dokonce ke svému účtu pravidelně hlásit, u posledního způsobu si vše řídíte zcela sami. Na primárním či sekundárním trhu (na portálu Mintos) si vyberete půjčku nebo půjčky, do kterých chcete investovat. Budujete si tak vlastní portfolio, o němž si rozhodujete jen vy sami, aniž by do toho kdokoli zasahoval. Je však potřeba si vše pravidelně hlídat a je dobré mít již v tomto oboru nějaké zkušenosti. Mít je samozřejmě nemusíte a můžete zkoušet získat zajímavé výnosy formou „pokus – omyl“, ale je lepší určitě nějaké zkušenosti s investováním již mít.

Podpora

Společnost Mintos nás zaujala především tím, že propojuje investory a poskytovatele půjček nejen z České republiky, ale i z ostatních zemí. Stránky jsou k dispozici v češtině, ale můžete si vybrat i jiný jazyk. Důležité je vědět, že sídlo společnosti je v Litvě, takže asi nebude úplně běžné si za nimi zajít osobně. Jak se tedy se společností spojit?

K dispozici je on-line formulář, kterým je možné zaslat případné dotazy. Můžete využít i email pro dotazy nebo dokonce telefonní číslo, které je pro každý stát jiné. Mintos je k dispozici i na sociálních sítích, jako Facebook, LinkedIn, YouTube a Twitter. Je však potřeba si uvědomit, že toto jsou cizojazyčné účty a pokud nepíšete plynule anglicky, nejspíš je příliš nevyužijete.

On-line chat
-
Dotazy přes kontaktní formulář/e-mail
Ano
Dotazy po telefonu
Ano
Počet zodpovězených dotazů
5/5
Kvalita podpory
Dobrá

My jsme zaslali společnosti Mintos dotaz pomocí kontaktního formuláře přímo na webových stránkách. Odpověď jsme obdrželi hned druhý den a informace byly v pořádku, až na jednu, která nás lehce zmátla. S podporou je možné se spojit skutečně i po telefonu. Buď můžete volat za standardní poplatky, nebo požádat o hovor a podpora Mintos kontaktuje vás, abyste nic neplatili.

Podpora je prý k dispozici i na chatu, který my jsme ale na webových stránkách nenašli. Pouze kontaktní on-line formulář. Možná měla podpora na mysli tento formulář, nebo, v době, kdy jsou přítomní čeští pracovníci podpory, se formulář mění na chat. My jsme to štěstí neměli. Každopádně rychlost, s jakou odpověděli je velmi dobrá.


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!