Udemy Recenze

Vyhody

+ Vzdělávací platforma s největším množstvím on-line kurzů (přes 130.000)
+ Některé kurzy je možné absolvovat zdarma

Nevyhody

Platforma je pouze v AJ
– Většina kurzů je v cizích jazycích – v češtině je jich jen pár
– Ne všechna videa jsou dostatečně kvalitní

 

Udemy Logo

Zajímají Vás zkušenosti jiných uživatelů? Podívejte se na uživatelské recenze.

Shrnutí:

Udemy je vzdělávací platforma nabízející více než 130.000 kurzů od více než 57.000 lektorů. Vedená je v anglickém jazyce, ale videa jsou nahrána v cca 65 jazycích včetně češtiny. Česky však najdete pouze pár videí. Ideální tedy je, když vám nedělá problém mluvená angličtina. V případě nouze si můžete pod videem zapnout anglické titulky. Udemy nabízí obrovské množství druhů kurzů, od odbornějších profesních kurzů – obchod, management, IT, rozvoj technologií, přes osobní rozvoj až k zájmovým činnostem – lifestyle, cestování, hudba, malba, kresba, fotografování, sport a relaxace a mnoho dalších. Ceny jsou stejně variabilní, jako kurzy. Můžete zde najít kurzy zdarma, kurzy za pár desítek dolarů, ale i za stovky dolarů. Výhodné je využívat časté akční nabídky, kdy můžete i dražší kurzy získat za zlomek ceny. Nevýhodou je, že na Udemy nedělají kurzy jen odborníci na slovo vzatí, ale i studenti a nadšenci pro daný obor. Kvalita kurzů a videí se tak může výrazně lišit. Můžete narazit na špičkové kurzy od profesionálů, ale i na různá „tvořivá videa“ od rádoby umělců, které za moc nestojí. Udemy naštěstí garantuje vrácení peněz do 30 dnů od nákupu kurzu, takže pokud včas zjistíte, že vám kurz nevyhovuje, nebo v něm není to, co jste očekávali, můžete si nechat peníze vrátit.

Udemy Recenze

Pokud hledáte vzdělávací platformu, která má opravdu obrovské množství kurzů ze všech různých odvětví, a nevadí vám, že kurzy ani web nejsou (až na pár výjimek) v českém jazyce, nabízí se Udemy. Jedná se o vzdělávací web s největším počtem kurzů – je jich dokonce přes 130.000. Řadu z nich si můžete vyzkoušet i zdarma, aniž byste se museli přihlašovat nebo zakládat účet. Pokud se však rozhodnete pro placený kurz, i tak budete jistě spokojení. Je však potřeba číst recenze a komentáře ostatních uživatelů. Velké množství nekontrolovaných videokurzů znamená, že některé nemusí dosahovat takové kvality, jakou požadujete. Orientovat se přitom podle ceny není právě rozumné. Některé kurzy mohou být v extrémně velké slevě – i 70 – 80%, takže cena je nízká, přitom kurz je kvalitní. Naopak jiné kurzy mohou být dražší, než si jejich kvalita zaslouží. Při takovém množství jsme neměli šanci projít většinu kurzů, které platforma nabízí. Prošli jsme alespoň některé, abychom vám mohli předat své zkušenosti a názory.

Základní parametry – 9/10

Udemy nabízí přes 130.000 online kurzů v mnoha různých jazycích. Najdete mezi nimi dokonce i češtinu, ale kurzů v tomto jazyce je skutečně málo. Kurzy jsou vedeny formou on-line videí a jsou určeny jednotlivcům, podnikatelům, živnostníkům i velkým firmám. Ty mají dokonce věrnostní slevy na nákup kurzů pro své zaměstnance.

Kurz v ČJ - jen velmi málo
Ukázkové lekce zdarma
Věrnostní program pro slevy kurzů - pro firemní zákazníky
Získávání bonusových kreditů (slouží pro slevy kurzů)
Nabídka kurzů různých cenových kategorií
Záruka vrácení peněz
Nákup kurzů jednotlivě (nemusíte kupovat vše)

Jak už jsme napsali, většina kurzů je v cizích jazycích. Nejvíce je obsažena asi angličtina, ale pár kurzů najdete i českých. Je jich zatím však velmi málo. Je vidět, že čeští lektoři zatím tento vzdělávací web nevyužívají, případně jej využijí v anglickém jazyce. Stejně tak většina studujících vyhledává ve všech nabídkách – nejen v českých. Výhodou videí v cizích jazycích je totiž možnost zapnout si anglické titulky. Tak zvládnou obsah videa pobrat i ti, kteří nejsou v angličtině či jiných jazycích tak zdatní.

Ceny kurzů

Ceny jednotlivých kurzů se velmi liší. Najdete zde online kurzy zdarma, kurzy za pár desítek dolarů, ale i kurzy nad 200 dolarů. Pokud vás ale nějaký kurz zaujme a zdá se vám příliš drahý, vyplatí se hlídat si jej nějakou dobu (máte-li dostatek času), dokud nezlevní. Udemy má na kurzech často obrovské slevy – někdy i více než 70 %, takže nakonec můžete získat vámi zvolený kurz za pár desítek dolarů, místo stovek.

Garance vrácení peněz

Další výhodou je garance vrácení peněz ve 30 dnech od nákupu kurzu. Pokud potřebujete koupit nějaký kurz, ale nejste si jisti jeho kvalitou nebo tím, zda v něm skutečně najdete to, co hledáte (i když obsah kurzu si můžete předem pod videem přečíst a zjistit tak, do čeho jdete), nemusíte se obávat „vyhození“ peněz. Díky garanci můžete požádat o vrácení svých peněz zpět. Musíte však dodržet limit 30 dní od nákupu.

Rozdíl mezi kurzem zdarma a kurzem placeným

Pokud se rozhodnete využít kurz, který je k dispozici zdarma, máte možnost jej shlédnout, ale to je tak vše. Pokud chcete pročítat otázky ostatních uživatelů/studentů a odpovědi lektora, nebo se s lektorem chcete spojit přímo, musíte si už připlatit. Stejně tak chcete-li získat od Udemy certifikát o absolvování kurzu. Je otázka, zda certifikát k něčemu využijete, nebo to bude jen pro váš dobrý pocit. Někdo si certifikáty vystavuje v kanceláři pod sklem, jiný je přikládá k životopisu.

Téma kurzů – 10/10

Jestli něčím Udemy skutečně vyniká – vedle množství kurzů – pak je to jejich variabilita. Zde najdete snad vše, co vás jen napadne. Od profesních webů věnujících se marketingu, rozvoji obchodu, IT, financím, přes osobní rozvoj až po zájmové záležitosti, umění, sport a další.

Byznys
Děti a maminky
Kreativita
Osobní rozvoj
Technologie
Zdraví a fitness

Kategorie jednotlivých kurzů snadno najdete na hlavní stránce – ale i na jakékoli další, vždy v horší liště. Po najetí myši na pozici kategorie se objeví celý seznam. V seznamu pak stačí najet myší na konkrétní kategorii a po pravé straně se zobrazí ještě podkategorie. Tak se dá hledat rychle, aniž byste dlouho tápali a proklikávali se jednotlivými tématy. Pokud hledáte konkrétní kurz a víte alespoň přibližný název, můžete to zkusit i přes lupu.

Pokud jste limitováni českým jazykem, příliš nadšení z Udemy nebudete. Pokud vám však angličtina nedělá problém, můžete si zde najít kurzy na správné pěstování květin, architektonické rozdělení zahrady, trénování a výchovu psů, vaření, pečení, kurzy o tom, jak cestovat a kam, kurzy o józe, meditaci a jiných zajímavých činnostech. Na Udemy se můžete naučit malovat, fotit, ilustrovat, obsluhovat grafické programy a spoustu dalšího.

Kompatibilita – 10/10

Kurzy na Udemy jsou vedeny formou videí. Ta jsou k dispozici k přehrání on-line, tedy musíte být připojeni k internetu. Přehrát je takto lze i na mobilu nebo tabletu. Pokud byste však rádi absolvovali kurzy i off-line, je potřeba si stáhnout do mobilu či tabletu aplikaci.

Udemy má aplikaci pro iOS i Android. V aplikaci si pak vybraný kurz stáhnete a můžete jej poslouchat i off-line. Tuto možnost jistě ocení lidé, kteří kurzy rádi absolvují po cestě do práce či do školy, nebo se učí při jízdě na kole, při procházce nebo jiné podobné činnosti. Pokud se jedná o kurz, na kterém není potřeba sledovat názornou ukázku na obrazovce, pak je to výborná příležitost. Ovšem grafické kurzy, nebo třeba kurzy malování a fotografie by takto šly studovat jen těžko.

Přehrávání na webu
Jde spustit na mobilním telefonu
Jde spustit na tabletu
Jde spustit v PC
Aplikace na Android
Aplikace na iOS
Funguje off-line? - v mobilní aplikaci

Způsob výuky – 7/10

Hlavním způsobem výuky na Udemy.com jsou videa. V nich můžete vidět lektory, kteří k vám „jen“ promlouvají a vysvětlují látku, ale také mohou ukazovat různé grafy, nákresy, nebo předvádět techniku toho, co právě vyučují. Najdete zde tedy praktické ukázky, způsob a techniku tvorby atd. My osobně jsme nenarazili na kurz, na kterém by byly hrány nějaké příkladné scénky. Ale může to být tím, že jsme nezvolili ten „správný“ typ kurzu.

Videokurzy
Sehrané scénkyMy jsme taková videa nenašli
Praktické ukázky
Webináře
Možnost přeskakovat lekce

Pod videi najdete přesný seznam lekcí kurzu a jejich obsah. V jednotlivých lekcích se můžete přesouvat podle své potřeby, přeskakovat, vracet se a poslouchat lekce opakovaně. Pro ty, kteří mají problém s porozuměním anglického mluveného slova, jsou k dispozici titulky, které si můžete zapnout u videa a nastavit si jejich parametry. Video si pak můžete podle libosti zastavovat a překládat si titulky tak dlouho, jak potřebujete.

Vedle videokurzů jsou k dispozici i již zmíněné konzultace s lektory – ne všichni jsou však na webu dostatečně aktivní, aby vám odpověděli na otázky v nějakém rozumném čase. Využít pak můžete i otázky a odpovědi pod videem od ostatních studentů.

Kvalita kurzů – 4/10

Udemy obsahuje přes 130.000 kurzů od více než 57 tisíc instruktorů. V takovém množství není možné uhlídat, aby všechna videa a všechny kurzy měly tu správnou kvalitu, kterou byste požadovali. Proto se může stát, že si zaplatíte kurz, který bude špičkově ozvučen, bude mít kvalitní obraz, perfektně propracovaný obsah a skvělou postprodukci.

Na druhou stranu můžete objevit i kurz, který je na tom úplně naopak. Je to tím, že vedle profesionálních lektorů, profesorů a odborníků na Udemy dělají kurzy i studenti a nadšenci pro různé zájmové obory. To je sice na jednu stranu fajn, protože jsou díky tomu kurzy velmi rozmanité a nabídka je opravdu široká, ale na druhou stranu to může uškodit – právě zmíněné kvalitě. Jak si tedy koupit kurz, abychom se nenapálili?

Kvalitní videoNe vždy kvalitní
Kvalitní zvukNe vždy kvalitní
Příprava a postup lekcíNe vždy kvalitní
PostprodukceNe vždy kvalitní

Doporučujeme přečíst si nejprve seznam lekcí a jejich obsah. Už tím můžete zjistit, zda bude ve videu vše, co hledáte – i když garantovat to nemůžeme. Dále sledujte hodnocení ostatních uživatelů a pozorně je čtěte. Dobré je pročíst si informace o lektorovi. Tak zjistíte, zda má v daném oboru vzdělání, čím se živí, případně jaké další kurzy na Udemy poskytuje. Pokud by se vám nechtěla kvalita kurzu prověřovat tímto způsobem, máte ještě pořád druhou možnost – kurz si prostě koupit a využít 30 – denní garanci vrácení peněz.Závěrečné hodnocení

Udemy Recenze
Udemy Logo

Název: Udemy

Shrnutí:
✅ Na některé kurzy jsou veliké slevy
✅ U videí lze zapnout anglické titulky
✅ Obrovský výběr kurzů – od malování a pěstování květin až po marketing a technologie

 • Základní parametry - 9/10
  9/10
 • Témata kurzů - 10/10
  10/10
 • Kompatibilita - 10/10
  10/10
 • Způsob výuky - 7/10
  7/10
 • Kvalita kurzů - 4/10
  4/10
8/10
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.6 (5 Recenzí)

Podívejte se na naše pravidelně aktualizované srovnání vzdělávacích online kurzů.

Redakce 5nej.cz

Redakce 5nej.cz se skládá ze zkušených bankéřů, marketingových specialistů, jazykových guru a fitness nadšenců, kteří věnují maximum svého úsilí a času na vytvoření kvalitního obsahu. Naše srovnání a recenze jsou vytvářeny nezaujatě a tak aby šetřily váš čas. Všechny služby a nástroje testujeme, sami nástroje fotíme a snažíme se vám poskytnout co nejvíce informací. Pokud se chcete dozvědět více o našem týmu, přečtěte si sekci "Kdo jsme" v patičce našeho portálu. Pokud se vám naše srovnání a recenze líbí, nebojte se nám dát hodnocení nebo rovnou napsat e-mail. Každé zpětné vazby si vážíme!

Přispět názorem