Cousera Recenze

Vyhody

+ Přes 2700 online kurzů
+ Množství odborných kurzů vysoké kvality

Nevyhody

– Web není v českém jazyce
– Většina kurzů je v cizích jazycích, ale je možné k nim zapnout titulky – ovšem nikoli české

 

Coursera Logo

Zajímají Vás zkušenosti jiných uživatelů? Podívejte se na uživatelské recenze.

Shrnutí:

Coursera je vzdělávací platforma na vysoké úrovni. Přináší kury i výuku některých vysokých škol v on-line podobě. Je tak ideální nejen pro jednotlivce, kteří se chtějí naučit něco nového, ale i pro podnikatele, zaměstnance, studenty a všechny, kteří si chtějí rozšířit znalosti v oboru, nebo rovnou vystudovat celý vysokoškolský předmět. Coursera je dokonce využívána i firmami, které zde zajišťují potřebné vzdělání svým zaměstnancům. Většina kurzů na Coursera je k dispozici zdarma. Můžete je sledovat, jak potřebujete dlouho, zastavovat si je a přeskakovat jednotlivé lekce, nebo se v nich vracet. Pokud však budete chtít další možnosti, jako praktická cvičení a příklady, „domácí úkoly“, zpětnou vazbu lektorů nebo dokonce certifikát či doklad o vystudování kurzu/školy, je potřeba kurz zaplatit. Některé kurzy lze platit samostatně a jejich cena začíná na 9 dolarech. Pokud se rozhodnete pro speciální způsob výuky – dlouhodobé studium, např. na některé z vysokých škol, budete platit měsíční poplatek. Ten už je sice o něco vyšší, ale pořád poměrně přijatelný vzhledem k vysoké kvalitě, kterou Coursera zajišťuje.

Coursera Recenze

Coursera je americká platforma poskytující on-line výuku a kurzy, z nichž většina se dá sledovat zdarma. Za poplatek pak získáte další možnosti, jako cvičení a praktické příklady ke kurzům, další materiál a především certifikáty, příp. potvrzení o absolvování kurzu nebo výuky. Coursera totiž neposkytuje pouze běžné kurzy, nýbrž i celé vysokoškolské programy. Tento web byl založen v roce 2012 profesory výpočetní techniky na Stanfordské univerzitě. Postupně se přidávali další odborníci, vědci, přední společnosti a vysoké školy, které umožňovaly studium i jednotlivé kurzy. Nyní Coursera poskytuje kolem 3 tisíc kurzů, které lze sledovat on-line na počítači, ale i v mobilních telefonech díky aplikacím. Pojďme se na tento vzdělávací portál podívat podrobněji.

Základní parametry – 7/10

Coursera patří mezi vzdělávací portály s nejkvalitnějšími online kurzy, perfektně zpracovanými programy, a především na nich přednáší špičkoví odborníci. Většina kurzů je poskytována v angličtině, nebo je možné k nim alespoň zobrazit anglické titulky. Najdete tady ale i řadu dalších světových jazyků. Češtinu jsme však mezi kurzy nenašli, ani jsme neobjevili možnost nastavit si české titulky k jednotlivým videím. Pokud tedy nejste zběhlí v angličtině, nejspíš vám Coursera se vzděláním moc nepomůže.

Kurz v ČJ
Ukázkové lekce zdarma
Věrnostní program pro slevy kurzůNe, ale různé typy přihlášení a za různé ceny
Získávání bonusových kreditů (slouží pro slevy kurzů)
Nabídka kurzů různých cenových kategorií
Záruka vrácení peněz (ale pouze kurzy)
Nákup kurzů jednotlivě (nemusíte kupovat vše)

Na portále Coursera je poskytována řada online kurzů zdarma. Většinou jsou zpřístupněny tak, abyste jej mohli sledovat, přečetli si obsah kurzů a jednotlivých lekcí, do kterých jsou členěny, ale pokud chcete více – interakci s ostatními studenty, komunikaci s lektorem, praktická cvičení nebo dokonce certifikát, už si musíte připlatit.

Co se týká cen, jsou různé. Lišit se mohou ceny jednotlivých kurzů i specializačních seminářů/webinářů, které většinou pořádají jednotlivé vysoké školy. Tato výuka může v mnohém nahradit vysokoškolské prezenční studium a samozřejmě za absolvování získáte i certifikát, tedy doklad o absolvování kurzu. Tady už však musíte počítat opravdu s dlouhodobou výukou a také s plněním zadaných „domácích úkolů“. Zakoupit si můžete buď individuální kurz, případně určitou specializaci, která spojuje více tematicky propojených kurzů za jednu cenu. 

Ceny kurzů se pohybují od 10 dolarů až po cca 40 dolarů za jednotlivé kurzy. Od 39 dolarů měsíčně pak můžete získat přístup do specializačních kurzů a dlouhodobého studia. Pokud se stane, že si vyberete nějaký kurz, ale po spuštění zjistíte, že v něm nenacházíte to, co jste očekávali, můžete požádat o vrácení peněz. To má však jistá pravidla. Garance vrácení peněz je pouze do 10 dnů a platí pouze pro kurzy. Specializace jsou hrazeny měsíčně, a tudíž se na ně záruka vrácení peněz nevztahuje.

Téma kurzů – 8,3/10

Coursera je vzdělávací portál zaměřený především na odborné předměty a témata. Najdete tam sice i kurzy týkající se osobního rozvoje, zdraví, sportu, umění apod., ale především jsou zde vyhledávány kurzy týkající se obchodu, marketingu, IT, technologií, zkrátka takových předmětů, které se vyučují na vysokých školách. My jsme ale našli i kurz věnující se pochopení psích emocí a „spolupráce“ člověka se psem, takže i takové v podstatě zábavné kurzy zde můžete najít. Skvělé je, že jsou zadarmo a platíte až případný certifikát, jak jsme již zmínili výše. Málokdo totiž potřebuje papír na to, že rozumí pejskům – pokud se tím ovšem neživí, nebo není veterinář.

Byznys
Děti a maminky
Kreativita
Osobní rozvoj
Technologie
Zdraví a fitness

Kurzy můžete vyhledávat zadáním názvu nebo alespoň přibližného názvu do „vyhledávání“ ovšem v anglickém jazyce. Nebo můžete jet podle jednotlivých témat a prohlížet, jaké kurzy jsou v daném oboru nabízeny. Stačí, když najedete myší na tlačítko „Explore“ v horní liště nalevo, hned vedle názvu webu. Rozvine se vám roleta s jednotlivými tématy. Když na některé najedete myší, ukáže se další – podrobnější rozdělení, pokud ho tedy dané téma má. Když na téma či podtéma kliknete, otevře se vám stránka s kompletní nabídkou kurzů ve zvoleném oboru.

Délka kurzů je velmi odlišná. Pokud si vyberete kurzy od některých společností, mohou mít 5-10 hodin. Pokud však zvolíte on-line studium některé z vysokých škol, počítejte už s náročnější výukou a s dobou kolem 40 až 80 hodin – podle oboru a témat.

Kompatibilita – 10/10

Videa jednotlivých kurzů si snadno zobrazíte na počítači, tabletu i mobilu – otevřené v prohlížeči. Pak musíte být vždy připojeni k internetu. Je ale možné stáhnout si aplikaci Coursera do mobilu či tabletu a dělat si kurzy v aplikaci. Ty jsou k dispozici pro iOS i Android. V aplikaci je možné pouštět si jednotlivé lekce – videa on-line, nebo si je stáhnout (ať už celý kurz kompletně nebo jednotlivě) a sledovat je off-line.

Přehrávání na webu
Jde spustit na mobilním telefonu
Jde spustit na tabletu
Jde spustit v PC
Aplikace na Android
Aplikace na iOS
Funguje off-line? - v mobilní aplikaci

Způsob výuky – 10/10

Hlavní způsob výuky je sledování nahraných videí, případně zúčastnění se videokonferencí z univerzit. Záleží vždy na tom, jaký typ kurzu či studia si vyberete. Většinou však převládají kurzy, které už jsou na Coursera on-line. Součástí těchto videí jsou i praktické ukázky, pokud je to v souladu s výukou, pak i případné scénky, na kterých studující lépe pochopí vysvětlovanou látku atd.

Nechybí ale ani tzv. domácí úkoly, které jsou důležitou součástí výuky a bez jejichž splnění nemusíte získat potřebný certifikát o vzdělání. Záleží tedy na tom, zda sledujete kurz pouze pro svou potřebu, nebo z něj potřebujete „papír“ o absolvování.

Videokurzy
Sehrané scénky
Praktické ukázky
Webináře
Možnost přeskakovat lekce

Sledování videí je velmi pohodlné, a to na počítači i ve zmíněné aplikaci. Můžete si jej posouvat, zrychlovat, nebo si dát pauzu, třeba když potřebujete najít nějaké slovíčko z titulků, které neznáte. Titulky nejsou u videa automaticky, je potřeba si je po spuštění videa v nastavení (v levém dolním rohu) spustit. Vybrat si lze velikost titulků, ale i jazyk. Je jich u videí na výběr hned několik, bohužel české titulky jsme v námi vybraných kurzech nenašli.

Kurz můžete sledovat postupně, tak, jak jdou lekce za sebou. Je však možné si pouštět lekce opakovaně, nebo je dokonce přeskakovat. Prostředí kurzu je sice trochu složitější na zorientování, než to má např. Udemy nebo Skillshare, ale jakmile pochopíte schéma, už se budete ve všech kurzech pohybovat „jako doma“.

Do Coursera se přihlásíte rychle a snadno, bez složitého vyplňování zdlouhavých formulářů. Přihlášení/registrace je možná jednoduše přes Google, Apple, Facebook nebo přes e-mail. Formulář se vám sice po registraci zobrazí, ale pokud jej nechcete vyplňovat, lze jej přeskočit. Má za úkol směřovat vás ke kurzům, které by nejvíce odpovídaly vašim zájmům, zaměstnání nebo vzdělání.

Kvalita kurzů – 10/10

Vzhledem k tomu, že kurzy a on-line výuku na Coursera mají pod palcem špičkoví odborníci, pedagogové a univerzity, je logické, že jejich kvalita je velmi vysoká. A to po odborné – obsahové stránce, i po stránce technické. Na lektory kurzů a jednotlivé kurzy je na Coursera totiž doslova dohlíženo. Lektoři museli projít poměrně přísným sítem, takže zde přednáší skutečně ti nejlepší z nejlepších. Tomu odpovídají i ohlasy studentů i dalších odborníků v oborech, které jsou na Coursera k dispozici. A samozřejmě i zaštítění předními univerzitami značí kvalitu.

Kvalitní video
Kvalitní zvuk
Příprava a postup lekcí
Postprodukce

U všech videí, které jsme v rámci testování viděli, byl kvalitní obraz, zvuk i postprodukce. Nezaznamenali jsme žádný problém v přehrávání a jsme s kurzy naprosto spokojeni. Jediné, s čím byl problém, bylo stahování obsahu kurzů do tabletu, abychom mohli kurzy absolvovat off-line. To byl však spíše technický problém z naší strany, který jistě časem vyřešíme. Ze strany Coursera bylo vše v naprostém pořádku.

Pokud hledáte online kurzy s certifikátem skutečně špičkové kvality vedené předními odborníky v oboru, rozhodně můžeme doporučit vzdělávací web Coursera.Závěrečné hodnocení

Coursera Recenze
Coursera Logo

Název: Coursera

Shrnutí:
✅ Kurzy pořádají vysokoškolští profesoři a kapacity ve svém oboru
✅ Ideální pro ty, kteří se potřebují vzdělávat na vysoké odborné úrovni – např. kvůli svému zaměstnání
✅ Sledování kurzů je většinou zdarma, platí se až případné certifikáty

 • Základní parametry - 7/10
  7/10
 • Témata kurzů - 8.3/10
  8.3/10
 • Kompatibilita - 10/10
  10/10
 • Způsob výuky - 10/10
  10/10
 • Kvalita kurzů - 10/10
  10/10
9.1/10
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.4 (5 Recenzí)

Podívejte se na naše pravidelně aktualizované srovnání vzdělávacích online kurzů.

Redakce 5nej.cz

Redakce 5nej.cz se skládá ze zkušených bankéřů, marketingových specialistů, jazykových guru a fitness nadšenců, kteří věnují maximum svého úsilí a času na vytvoření kvalitního obsahu. Naše srovnání a recenze jsou vytvářeny nezaujatě a tak aby šetřily váš čas. Všechny služby a nástroje testujeme, sami nástroje fotíme a snažíme se vám poskytnout co nejvíce informací. Pokud se chcete dozvědět více o našem týmu, přečtěte si sekci "Kdo jsme" v patičce našeho portálu. Pokud se vám naše srovnání a recenze líbí, nebojte se nám dát hodnocení nebo rovnou napsat e-mail. Každé zpětné vazby si vážíme!

Přispět názorem