MEGA Recenze

Vyhody

+ Jednoduché, uživatelsky příjemné prostředí
+ Až 50 GB prostoru ve free verzi
+ Extra bezpečný díky silnému šifrování dat
+ Možnost synchronizace s více zařízeními
+ Možnost chatovat s dalšími uživateli a posílat si odkazy na soubory

Nevyhody

– Placené verze jsou o něco dražší než u konkurenčních úložišť
– Díky silnému šifrování se po ztrátě hesla do svého účtu již nedostanete a přijdete o veškerá data

 

Mega Logo

Zajímají Vás zkušenosti jiných uživatelů? Podívejte se na uživatelské recenze.

MEGA.nz Recenze

Shrnutí:

Webové úložiště MEGA patří mezi ty méně známé, a přitom nabízí velkorysý úložný prostor už ve své free verzi a to 50 GB. Má velmi přívětivé prostředí, ve kterém se uživatel rychle zorientuje, a to i přesto, že ve výběru jazyků chybí čeština. Uživatel získá možnost zálohovat a synchronizovat svá data (fotky, dokumenty, videa a další) na různých zařízeních. MEGA je kompatibilní s Androidem, iOS, Mac, Linux, Windows a dalšími. Skvělou funkcí je možnost sdílení souborů pouhým kliknutím na odkaz nebo chatování s dalšími uživateli a sdílení souborů v chatu. Velký důraz klade úložiště MEGA hlavně na bezpečnost. Data jsou šifrována při přenosu i uložení. Nevýhodou však je, že pokud uživatel zapomene heslo ke svému účtu, už se do něj nedostane a tím přijde o všechna uložená data.

MEGA je webové úložiště dat, které není u nás v České republice tak známé a využívané, přitom nabízí skvělé možnosti už ve své free verzi. Zakladatelem tohoto cloudu je Kim Dotcom z Německa, který vlastnil podobné úložiště již dříve. Bylo mu však zablokováno pro velké množství nelegálního obsahu. Dotcom se ale nevzdal a v roce 2013 spustil nové úložiště s názvem MEGA, které je extra dobře šifrované a funguje velmi dobře. Je škoda, že v Čechách není tak známé a využívané, protože 50 GB prostoru ve free verzi je opravdu velkorysých. Možná je to tím, že MEGA není tak úzce vázáno na jiné aplikace a programy, jako např. Google Drive na G-mail nebo jako OneDrive na Microsoft a hlavně na Microsoft Word. 

Základní parametry – 9/10

Jak už jsme napsali, datové úložiště MEGA poskytuje 50 GB volného prostoru ve free verzi. Stačí si vytvořit účet a máte tento velkorysý prostor k dispozici. Pokud Vám nestačí, je samozřejmě možné vybrat si hned z několika tarifů podle toho, jak moc hodláte své úložiště využívat. Maximální velikost nahrávaného souboru je přitom neomezená. Omezená je pouze rychlost nahrávaných souborů, ale to se liší vždy podle toho, jaký tarif je využíván.

Prostor zdarma50 GB
Verzování souborů
Šifrování souborů
Měsíčně za 1 GBod 0,6 Kč
Maximální velikost souboruBez limitu

Placené tarify

Placené tarify nabízí MEGA rovnou čtyři. Nejnižší tarif je PRO LITE, kde za cenu 130,85 Kč měsíčně dostanete 400 GB prostoru. Nejoblíbenějším tarifem je PRO I, který stojí 261,96 Kč měsíčně a velikost má 2 TB, což už je opravdu slušný prostor. Většině jedinců naprosto postačuje. Pokud byste potřebovali ještě o něco více místa, můžete zvolit PRO II za 524,18 Kč s 8TB úložného prostoru, nebo pak nejvyšší možnost – PRO III za 786,39 Kč měsíčně o velikosti úložiště 16 TB. Upgradovat na vyšší tarify můžete kdykoli je potřeba, přímo ze své aplikace MEGA. Ostatně aplikace vám bude každou chvilku navýšení sama nabízet.

Verzování souborů

Samozřejmostí úložiště MEGA je verzování souborů, tedy ukládání jednotlivých verzí – historie změn, a to u fotek, dokumentů a dalších souborů. Pokud se stane, že si omylem z úložiště nějaký soubor vymažete, v koši na MEGA bude k dispozici ještě dalších 30 dní.

Synchronizace a zálohování

Úložiště MEGA umožňuje automatické zálohování dat. Stačí, když si nainstalujete do počítače či mobilního zařízení aplikaci, která se o zálohování postará. Díky aplikaci MEGA je možné synchronizovat obsah úložiště na různých zařízeních. Můžete si přitom upravit podle vlastních preferencí, které soubory si přejete synchronizovat. Stačí např. nafotit fotky v mobilním telefonu a ony se automaticky zálohují a synchronizují s dalším zařízením. Pak už jen stačí otevřít příslušný soubor – třeba v počítači a můžete s fotkami rovnou pracovat.

Využitelnost a funkce – 9.8/10

Datové úložiště MEGA je vytvořeno tak, aby bylo využitelné na většině zařízení. Mohou jej využívat majitelé počítačů se systémem Windows, ale i Mac, Linux a další. Z mobilních aplikacích pak funguje na Androidu, iOS, Windows Phone i na BlackBerry. Ukládat je možné většinu souborů, od dokumentů přes fotky až po videa.

Web
Android
Apple
Texty
Tabulky
Fotky
Další soubory

Posílání odkazů

MEGA slouží nejen k zálohování, ukládání a synchronizaci dat, ale také k jejich sdílení. Funguje přitom velmi jednoduše – stačí označit patřičnou složku a koncovému uživateli se pak stáhne jako ZIP soubor. Aby bylo sdílení co nejjednodušší, stejně jako využívání MEGA úložiště, nechybí ani možnost šifrovaně chatovat s dalšími uživateli, a přitom posílat i soubory. O bezpečnost svých dat se přitom nemusíte bát, protože MEGA je jedno z úložišť s extra vysokým stupněm zabezpečení. Fotky a videa můžete prohlížet přímo v prohlížeči, aniž byste je museli stahovat na disk.

Šifrování a bezpečnost

Data jsou na úložišti MEGA šifrována jak během přenosu, tak při jejich uložení. Jsou šifrována a dešifrována na straně zařízení. To znamená, že u poskytovatele cloudu jsou uložena v neprolomitelné podobě.

Bezpečnost je u úložiště MEGA na prvním místě. Dokonce natolik, že pokud zapomenete své heslo, už se k němu nikdy nedostanete. Nebude možné ho obnovit a tím pádem ztratíte i přístup ke svým uloženým datům. Dobře si tedy své heslo promyslete – mělo by být bezpečné, ale pro vás zapamatovatelné.

Prostředí a podpora – 4/10

Webová stránka i aplikace MEGA jsou poměrně přehledné a přátelské. Rychle se v nich zorientujete, a to i přesto, že češtinu v nabídce jazyků nenajdete. Vzhledem k tomu, že toto úložiště se chová dost podobně, jako prostředí Microsoft Windows, většina uživatelů se jistě rychle zorientuje. Bez problémů najdete i sdílení souborů nebo začátek chatu a přidávání nových kontaktů.

Webová stránka v ČJ
Nejčastější otázky
Telefon
E-mail/kontaktní formulář
On-line chat

Pokud byste přece jen tápali, stačí se vrátit na hlavní stránku MEGA a rozkliknout si podporu. Tam najdete – samozřejmě v angličtině – nejčastější otázky a odpovědi, ale i e-mailový kontakt. Marně byste hledali telefonní číslo a on-line chat. Hlavně ten poslední nám chybí – uvítali bychom ho více než e-mail. Webové úložiště MEGA celkově hodnotíme velmi pozitivně.Závěrečné hodnocení

MEGA Recenze
Onedrive Logo

Název: MEGA.nz

Shrnutí:
✅ 50 GB úložiště zdarma
✅ Silné šifrování
✅ Kompatibilita s různými systémy
✅ Synchronizace mezi více zařízeními
✅ Soubory lze posílat po chatu

  • Základní parametry - 9/10
    9/10
  • Využitelnost - 9.8/10
    9.8/10
  • Prostředí a podpora - 4/10
    4/10
7.6/10
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.48 (21 Recenzí)

Podívejte se na naše pravidelně aktualizované srovnání cloudových úložišť.

Redakce 5nej.cz

Redakce 5nej.cz se skládá ze zkušených bankéřů, marketingových specialistů, jazykových guru a fitness nadšenců, kteří věnují maximum svého úsilí a času na vytvoření kvalitního obsahu. Naše srovnání a recenze jsou vytvářeny nezaujatě a tak aby šetřily váš čas. Všechny služby a nástroje testujeme, sami nástroje fotíme a snažíme se vám poskytnout co nejvíce informací. Pokud se chcete dozvědět více o našem týmu, přečtěte si sekci "Kdo jsme" v patičce našeho portálu. Pokud se vám naše srovnání a recenze líbí, nebojte se nám dát hodnocení nebo rovnou napsat e-mail. Každé zpětné vazby si vážíme!

Přispět názorem

Odesílám