Microsoft Edge Recenze

Vyhody

+ Rychlý internetový prohlížeč na jádře Chromium
+ Lze instalovat rozšíření pro Google Chrome

Nevyhody

Změna výchozího vyhledávače je složitější

 

Microsoft Edge Logo

Zajímají Vás zkušenosti jiných uživatelů? Podívejte se na uživatelské recenze.

Microsoft Edge Recenze

Shrnutí:

Microsoft Edge je internetový prohlížeč, který napravuje špatnou reputaci webových prohlížečů od společnosti Microsoft (reputaci Internet Explorer). V současné době běží tento prohlížeč na jádře Chromium jako například Google Chrome.

Edge se od starého Internet Exploreru otočil o 360°. Je to prostě lepší internetový prohlížeč, který má uživatelům co nabídnout. V současné době patří Microsoft Edge k jedněm z nejlepších internetových prohlížečů, které lze bezplatně stáhnout a používat. A to nejen na Windows, ale tako na Mac OS, iOS nebo systému Android

Přechod Edge na jádro Chromium byl významným krokem, který zpřístupnil tomuto prohlížeči ohromné množství rozšíření, které je do něho možné jednoduše stáhnout a nainstalovat. Samotné Chromium dává internetovému prohlížeči lehkost a rychlost. Obojí zlepšuje uživatelský požitek z používání tohoto prohlížeče.

Vzhled prohlížeče Edge zaznamenal také obrovský posun. Jeho vzhled a uživatelská přívětivost je na vysoké úrovni. To v podstatě znamená, že i méně počítačově zdatní uživatelé se v tomto prohlížeči neztratí a budou ho umět používat.

Důležité je, že vzhled prohlížeče jde dále upravovat a vyladit podle vlastních představ. Uživatelé si mohou stáhnout témata vzhledu, nechat každý den automaticky měnit tapetu nebo měnit barvy prohlížeče. 

Microsoft Edge má svou chytrou domovskou stránku. Na tu je možné přidat rychlé volby odkazů na oblíbené webové stránky nebo si nechat zobrazit zpravodajství z různých zdrojů. Domovská stránka má další různé režimy, takže si uživatelé mohou nastavit místo výpisu zpravodajství například inspirativní domovskou stránku, ničím nerušenou stránku nebo si mohou vytvořit svoji vlastní domovskou stránku.

Kompatibilita – 10/10

Microsoft Edge je multiplatformní internetový prohlížeč. Není tedy pouze pro Windows, ale můžete lze jej používat i na zařízeních Apple (Mac OS a iOS) a také na zařízeních se systémem Android. V linuxových repozitářích už jsou ke stažení také verze pro Linux

Webový prohlížeč Edge je tedy přenositelný a použitelný na všech operačních systémech

Microsoft Windows
Linux
Mac OS
Android
iOS

Důležité funkce – 10/10

Microsoft Edge dokáže prohlížeč propojit s uživatelským účtem a díky tomu umí zálohovat data jako jsou hesla, záložky, vyplněné formuláře nebo historie. Pokud uživatel používá Microsoft Edge na počítači, tak si jej může instalovat i na jiné zařízení jako je například mobilní telefon. Pokud oba prohlížeče propojí se svým uživatelským účtem, tak se mu budou jednotlivá data synchronizovat mezi oběma prohlížeči. Tedy mezi počítačem a mobilním telefonem, ale také klidně mezi dvěma počítači, mobilním telefonem, tabletem a dalšími zařízeními.

Internetový prohlížeč má v sobě integrovanou funkci správce hesel, který si bezpečně pamatuje veškerá hesla, která do něho uživatel uloží. Tyto hesla umí prohlížeč sám vyplnit do správných formulářů.

Za samozřejmou funkci musíme považovat správce záložek, ve kterém lze záložky snadno třídit do složek a do dalších podsložek. 

Jak už jsem si psali v úvodu této recenze, tak do prohlížeče je možné instalovat další rozšíření, které do něho přidají další funkce nebo ho propojí s jinými nástroji. Microsoft Edge má vlastní market s těmito doplňky (Microsoft Edge Add-ons).

Synchronizace s mobilem, tabletem
Správce hesel
Správce záložek
Rozšíření (add-ons)

Užitečné funkce 10/10

Microsoft Edge spoléhá na to, že jde řada užitečných funkcí nainstalovat, až když je uživatel potřebuje. Přesto má v sobě integrované uživateli oblíbené funkce jako je například kontrola pravopisu a automatické vyplňování formulářů.

Edge musíme rozhodně pochválit za automatické mazání mezipaměti prohlížeče. Toto pravidlo je nutné nejprve nastavit v Nastavení – Ochrana osobních údajů, vyhledávání a služby. Potom může uživatel ukončit prohlížeč a všechny údaje z historie prohlížení se z něho smažou. Tato zdánlivě zbytečná funkce dokáže výrazně přispět k ochraně soukromí a také k bezpečí používání internetového prohlížeče.

Automatické dokončování slov
Automatické vyplnění formulářů
Kontrola pravopisu
Rychlý screenshot (nástroj přímo v prohlížeči)
Režim čtečky
Automatické mazání mezipaměti (cache)

Zabezpečení a ochrana osobních údajů – 10/10

Microsoft Edge patří k prohlížečům, které se chovají slušně k uživatelským datům a také se snaží chránit uživatelská data před některými sledovacími scripty sociálních sítí. Od Edge můžete očekávat vysokou úroveň ochrany osobních údajů a soukromí.

Prohlížeč se snaží zabránit webům a společnostem ve sledování uživatelských údajů o prohlížení nebo o nakupování. A to i ve výchozím režimu prohlížení internetu.

Prohlížeč má k dispozici funkci anonymního prohlížení internetu, která automaticky odstraňuje historii prohlížení a vyhledávání na internetu.

Prohlížeč umí blokovat sledovací kódy a soubory cookie třetích stran. Toto je důležité k ochraně soukromí, ale díky tomu se dokáží některé weby načítat rychleji, protože prohlížeč na nich blokuje některé skripty a soubory, které se prostě do uživatelova počítače nestáhnou.

Uživatelům se může občas stát, že z neznalosti navštíví webovou stránku, která se snaží poškodit jejich soukromí nebo se jim snaží do zařízení nainstalovat škodlivý kód. Toto dělají například kryptominery (stroje pro těžbu kryptoměn). Ty tajně využívají uživateslká zařízení pro svoji vlastní potřebu. Uživatelé mají kvůli těmto skriptům pomalé načítání stránek a často také způsobují nepřiměřené zahřívání počítače. Microsoft Edge umí tyto kryptominery blokovat.

Anonymní prohlížení (soukromé prohlížení)
Ochrana proti sledování (blokuje známe sledovací scripty)
Blokuje sledovací soubory cookies třetích stran (ve výchozím nastavení)
Blokuje kryptoměnové skripty


Závěrečné hodnocení

Microsoft Edge Recenze
Microsoft Edge Logo

Název: Microsoft Edge

Shrnutí:
✅ Známé uživatelské prostředí
✅ Jako Google Chrome ale bez Google
✅ Výkonný prohlížeč

 • Kompatibilita - 10/10
  10/10
 • Důležité funkce - 10/10
  10/10
 • Užitečné funkce - 10/10
  10/10
 • Zabezpečení a ochrana osobních údajů - 10/10
  10/10
10/10
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.24 (17 Recenzí)

Podívejte se na naše pravidelně aktualizované srovnání internetových prohlížečů.

Redakce 5nej.cz

Redakce 5nej.cz se skládá ze zkušených bankéřů, marketingových specialistů, jazykových guru a fitness nadšenců, kteří věnují maximum svého úsilí a času na vytvoření kvalitního obsahu. Naše srovnání a recenze jsou vytvářeny nezaujatě a tak aby šetřily váš čas. Všechny služby a nástroje testujeme, sami nástroje fotíme a snažíme se vám poskytnout co nejvíce informací. Pokud se chcete dozvědět více o našem týmu, přečtěte si sekci "Kdo jsme" v patičce našeho portálu. Pokud se vám naše srovnání a recenze líbí, nebojte se nám dát hodnocení nebo rovnou napsat e-mail. Každé zpětné vazby si vážíme!

4 Příspěvky

 1. korous 28.8.2021
 2. Petr 1.7.2021
 3. Roedl 24.6.2021
 4. Koudelka 007 4.6.2021

Přispět názorem