Google Chrome Recenze

Vyhody

+ Rychlý internetový prohlížeč
+ Možnost doinstalovat další rozšíření a funkce

Nevyhody

Slabé soukromí (zejména ve spojení se společností Google)

 

Google Chrome Logo

Zajímají Vás zkušenosti jiných uživatelů? Podívejte se na uživatelské recenze.

Google Chrome Recenze

Shrnutí:

Google Chrome je patrně nejpoužívanější internetový prohlížeč. Ten způsobil ve světě velkou revoluci, díky které na něj začali uživatelé přecházet z ostatních prohlížečů. V internetovém prohlížeči vám nebude chybět nejspíš nic, co můžete potřebovat. A pokud by vám něco chybělo, tak to můžete přidat díky rozšířením (add-onům).

Google Chrome je výkonný a rychlý internetový prohlížeč, který jde dále rozšiřovat a vylepšovat. Jeho rozhraní je možné uživatelsky upravovat a stylizovat pro vlastní potřeby. Po této stránce by mu nebylo co vytknout, ale existují s ním i problémy jako je například velké vytěžování paměti RAM. Právě tuto paměť používá Chrome pro předběžné načtení obsahu.

Webový prohlížeč Google Chrome funguje nejspíš na kterémkoliv zařízení a operačním systému. Používat jej mohou uživatelé se systémem Windows, Mac OS, ale také uživatelé chytrých zařízení a mobilních telefonů se systémy Android a iOS. Tento prohlížeč mohou používat i uživatelé s distribucemi Linuxu, Ubuntu, Debian, openSUSE nebo například Fedora.

Nejlepší na Google Chrome je, že jde propojit s Google Účtem, do kterého se zálohují a synchronizují data jako hesla, záložky nebo historie procházení. Uživatelé mohou přecházet mezi různými zařízeními a vždy budou mít poruce svá data.

Chrome je postavený na opensource jádře Chromium. Toto jádro si oblíbili i ostatní vývojáři webových prohlížečů, protože jim umožňuje stavět rychlé internetové prohlížeče. Ostatně prohlížeč Chrome vyhrál řadu soutěží jako HTML5Test nebo WebXPRT 3, které testují rychlost internetových aplikací.

Kompatibilita – 10/10

Internetový prohlížeč Google Chrome je plně odladěný pro téměř všechny operační systémy a zařízení. Jak jsme již v této recenzi psali, tak prohlížeč je možné používat na zařízeních se systémem Windows, Mac OS a také na systémech Android i iOS. Třešničkou na dortu jsou vyladěné aplikace pro linuxové distribuce. Ty mohou uživatelé stáhnout buď přímo z webu Google Chrome nebo z depozitáře.

Microsoft Windows
Linux
Mac OS
Android
iOS

Důležité funkce – 10/10

Prohlížeč se ve výchozím nastavení snaží navodit dojem jednoduchého a minimalistického rozhraní, kde nepřekáží hromada funkcí. V podstatě chce působit na první pohled velmi stroze, aby nevyděsil uživatele funkcemi, které nepotřebují nebo nechtějí používat. 

Pokud uživatel propojí svůj prohlížeč s uživatelským účtem Google, tak bude mít svá data zálohovaná. Díky tomu pak budou tato data přístupná na všech zařízeních, kde bude uživatel používat prohlížeč Chrome, který propojí se svým účtem. Synchronizace mezi zařízeními je bezproblémová.

Google Chrome má svého správce hesel, který si zapamatuje složitá hesla. Taková hesla dokáže i generovat. Zároveň umí uživatele upozornit na slabé nebo kompromitované heslo.

Další podstatnou funkcí je správce záložek. Bez toho by se neobešel nejspíš žádný uživatel. Záložky je možné třídit do složek a dalších podsložek. 

Google Chrome má vlastné market s doplňky pro prohlížeč (Chrome Webstore). Databáze rozšíření (add-onů) je největší oproti jiným prohlížečům. Do prohlížeče lze nainstalovat mnoho užitečných funkcí nebo je možné ho jednoduše propojit s dalšími nástroji.

Synchronizace s mobilem, tabletem
Správce hesel
Správce záložek
Rozšíření (add-ons)

Užitečné funkce – 6.6/10

Webový prohlížeč Chrome umí za uživatele dokončovat slova a vyplňovat webové formuláře, aby je nemuseli sami uživatelé vyplňovat znovu a znovu. K tomu samozřejmě také umí kontrolovat pravopis, což je funkce, která se hodí nejen při psaní e-mailů.

Mnohé uživatele nejspíš překvapí, že Google Chrome má režim čtení. Tato funkce se v něm musí aktivovat, protože ve výchozím nastavení není dostupná. Režim čtení lze aktivovat vložením tohoto kódu do adresního řádku: chrome://flags/#enable-reader-mode a pak nastavit na Enabled.

V Google Chrome není možné nastavit automatické mazání mezipaměti prohlížeče (cache). V prohlížeči také není funkce pro rychlý screenshot.

Automatické dokončování slov
Automatické vyplnění formulářů
Kontrola pravopisu
Rychlý screenshot (nástroj přímo v prohlížeči)
Režim čtečky
Automatické mazání mezipaměti (cache)

Zabezpečení a ochrana osobních údajů – 2.5/10

Bezpečnost používání prohlížeče Google Chrome je na vysoké úrovni. O svá data se nemusíte příliš obávat. Prohlížeč dokáže uživatele upozornit nebo jim dokonce zablokovat přístup na podvodné webové stránky. Co je však u tohoto prohlížeče kritizováno je fakt, že uživatelská data a údaje o prohlížení internetu má v rukách společnost Google.

Prohlížeč má takzvaný režim anonymního prohlížení internetu. Tato funkce znemožní webům rozpoznat a získat údaje o uživateli, pokud se do nich přihlásí pod svými přihlašovacími údaji. Zároveň tato funkce zařídí po jejím ukončení smazání veškeré historie prohlížení.

Anonymní prohlížení (soukromé prohlížení)
Ochrana proti sledování (blokuje známe sledovací scripty)
Blokuje sledovací soubory cookies třetích stran (ve výchozím nastavení)
Blokuje kryptoměnové skripty


Závěrečné hodnocení

Google Chrome Recenze
Google Chrome Logo

Název: Google Chrome

Shrnutí:
✅ Špičková podpora nových technologií a standardů
✅ Neustálá synchronizace
✅ Spousty přídavný doplňků ke stažení (add-onů)

 • Kompatibilita - 10/10
  10/10
 • Důležité funkce - 10/10
  10/10
 • Užitečné funkce - 6.6/10
  6.6/10
 • Zabezpečení a ochrana osobních údajů - 2.5/10
  2.5/10
7.3/10
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.8 (5 Recenzí)

Podívejte se na naše pravidelně aktualizované srovnání internetových prohlížečů.

Redakce 5nej.cz

Redakce 5nej.cz se skládá ze zkušených bankéřů, marketingových specialistů, jazykových guru a fitness nadšenců, kteří věnují maximum svého úsilí a času na vytvoření kvalitního obsahu. Naše srovnání a recenze jsou vytvářeny nezaujatě a tak aby šetřily váš čas. Všechny služby a nástroje testujeme, sami nástroje fotíme a snažíme se vám poskytnout co nejvíce informací. Pokud se chcete dozvědět více o našem týmu, přečtěte si sekci "Kdo jsme" v patičce našeho portálu. Pokud se vám naše srovnání a recenze líbí, nebojte se nám dát hodnocení nebo rovnou napsat e-mail. Každé zpětné vazby si vážíme!

Jeden příspěvek

 1. Super 15.7.2021

Přispět názorem