Angličtinu se můžeme učit celé roky a stejně nebudeme rozumět. Rodilí mluvčí mluví rychle, nesrozumitelně a pro nás je složité jejich slovům porozumět. Poslech angličtiny, chcete-li schopnost porozumět mluvenému anglickému slovu jsou dovedností, která se dá naučit. Není to však snadné a nepůjde to hned. Máme pro vás několik tipů, jak poslech angličtiny zlepšit a konečně začít rozumět.

Metody Zlepseni Anglickeho Poslechu

Poslouchejte aktivně

Možná znáte situaci, kdy posloucháte řeč rodilého mluvčího, nebo si pustíte film v angličtině, pochytíte tu a tam nějaké slovíčko, ale stále netušíte význam věty. Nebo zaslechnete první větu, začnete si ji v hlavě překládat a přitom vám unikne hromada dalších vět. To jsou problémy, které má každý, kdo se snaží angličtině porozumět, aniž by se snažil o aktivní poslech. Co tedy aktivní poslech znamená? 

Poslech Anglictiny Kdekoliv
Pořiďte si sluchátka a poslouchejte angličtinu kdekoliv jste

Potřeba je vyhledávat anglicky mluvené slovo aktivně. Je přitom jedno, zda si pustíte anglické písničky, film, seriál nebo videa na YouTube. U filmů je přitom jednodušší porozumět, neboť díky obrazům snáze pochopíte, o co se jedná. To však samo o sobě ke zlepšení poslechu nestačí. 

Je potřeba, abyste poslouchali skutečně aktivně. Aktivita v poslechu spočívá v tom, že si pustíte vybrané mluvené slovo – např. video na YouTube, pozorně si ho poslechnete celé a následně to ještě několikrát opakujete. S každým dalším poslechem zjistíte, že rozumíte a chápete význam vět více a více. 

Kromě tohoto opakovaného poslechu doporučujeme ještě poslech jednotlivých úseků s tím, že si video budete zastavovat, klidně si i vybrané úseky pouštět opakovaně a budete se snažit řeči porozumět. Takto zachytíte postupně mnohem více slov, obohatíte svou slovní zásobu a vytrénujete ucho, aby bylo schopno v souvislém textu jednotlivá slovíčka rozlišovat. 

Co funguje u aktivního poslechu:

  • Sledujte videa za určitým cílem – abyste se dozvěděli něco nového – bude vás to více motivovat k porozumění
  • Využijte nejen videa, ale i audioknihy a anglické podcasty – nebude vás rušit obraz a více se soustředíte na mluvené slovo
  • Poslech trénujte pravidelně a buďte trpěliví
  • Jednotlivé drobné krůčky nejspíš ani nezaznamenáte – pokud si stále připadáte, že jste se nikam neposunuli, nevzdávejte to. Úspěch přijde a náhle zjistíte, že skutečně rozumíte

Obklopte se angličtinou

Obklopeni Anglictinou

Druhou variantou, jak poslech trénovat, je tzv. pasivní poslouchání. To je opak intenzivního poslechu, kdy se soustředíte jen na mluvené slovo. Při pasivním poslechu opět můžete využít písničky, audioknihy, podcasty či filmy v angličtině. Můžete si jej pustit do sluchátek při cestě autobusem, při úklidu, na procházce atd. Nebudete se sice plně soustředit na to, o čem se mluví, ale zvyknete si na mluvené slovo a vaše ucho se začne trénovat na to, rozlišovat jednotlivá slovíčka a porozumět textu. 

Konverzujte v angličtině

Další variantou je konverzace v anglickém jazyce. V tomto případě si budete trénovat nejen poslech, ale i mluvení samotné. Je to náročné a pro mnoho studentů angličtiny to představuje skutečnou výzvu, ale funguje to. Můžete zpočátku zkusit mluvit v angličtině s kamarády, kteří se také učí. Možná už jste zjistili, že když mluvíte anglicky s někým, kdo se učí, stejně jako vy, rozumíte snáze. Možností je i vyhledat si přátele z cizích zemí pomocí sociálních sítí. S těmi si můžete v angličtině nejen psát a trénovat tak psaní a čtení jazyka, ale i volat, pořádat videohovory či telekonference. 

Pokud nikoho takového nemáte a rádi byste trénovali angličtinu pomocí online konverzace, je tady možnost zaplatit si speciální konverzační hodiny. 

Například Onlinejazyky.cz nabízí aktivní online hovory přes Skype s rodilými mluvčími nebo online skupinové konverzace v angličtině. Je to skvělý způsob, jak se zlepšit nejen v mluvení ale i poslechu mluveného slova. Navíc se učíte s odborníky. 

Tip Tip
Jak se naučit anglicky v jakémkoliv věku

Anglicky se můžete naučit v každé věku. Podívali jsme se na to, jak se naučit anglicky i po 50. Stačí si zvolit dobrého lektora nebo online kurz angličtiny a věnovat se studiu pravidelně alespoň 20 minut denně. Jaké jsou další rady a tipy?

Zapomeňte na nudu a bavte se

Když už s poslechem angličtiny začněte, vybírejte si to, co vás bude bavit. Už jsme výše zmínili, že skvělou motivací jsou videa a podcasty, které vám umožní se něco nového dozvědět nebo naučit. Např. já jsem se naučila poslouchat angličtinu, když jsem na you-tubu hledala videa o tom, jak pracovat s programem pro fotografy. Měla jsem jasný cíl – naučit se dělat krásné fotky a s tímto cílem jsem se zároveň učila i angličtinu. 

Vybrat si můžete z mnoha variant. 

  • videa na YouTube
  • online kurzy angličtiny pro různé aktivity v angličtině
  • filmy a seriály
  • anglicky mluvené podcasty
  • audioknihy v angličtině

Není nutné hned porozumět všemu

I když už budete v poslechu zkušení, neznamená to, že vždy porozumíte každému slovu nebo frázi. Existuje spoustu slovíček, na která jste dosud nenarazili a tudíž je nemůžete znát, nebo slangových výrazů, které chápou jen rodilí mluvčí. Proto je zbytečné snažit se textu porozumět slovo od slova. V každé větě či mluvené řeči je důležitý především kontext. Pokud porozumíte kontextu, budete vědět, o čem je řeč. A na význam konkrétního slovíčka či fráze, kterou neznáte, se vždy můžete mluvčího zeptat, popř. si pustit opakovaně video, které zrovna posloucháte. U různých poslechových videí se dá najít i přepis v angličtině, kde si můžete ověřit, zda jste slova rozuměli správně a ta neznámá si přeložit. 

Faktem je, že pokud si budete pouštět mluvené slovo z oblasti, o které nic neznáte, nebo která je pro pokročilé angličtináře, zatímco vy jste teprve začátečníci, bude to mnohem složitější a trénink poslechu vám půjde pomaleji – bude to pro vás demotivace. Proto doporučujeme vyhledávat si poslechy, které jsou na úrovni vaší angličtiny, popř. z oblasti, které rozumíte. Nic nezkazíte třeba poslechem o počasí, cestování, běžném životě apod. Naopak je lepší vyhnout se poslechu z oblastí vědy, techniky, lékařství nebo práv, když se jim nevěnujete ani v běžném životě. 

Hlavně nepřekládat!

Jednou z největších chyb, které u poslechu mluveného slova v angličtině můžete udělat, je snažit se přeložit jednotlivá slova či fráze. Jakmile zaslechnete známé slovo, začnete přemýšlet, co znamená a přestanete se soustředit na to, co dotyčný říká dál. Utečnou vám tak další věty a vy už nebudete mít možnost složit si vše do souvislého kontextu. V angličtině navíc může význam jednotlivých slov či dokonce slovosled znamenat něco jiného, než v češtině. Tím pádem dojde snadno k mylnému překladu a pochopení řeči. 

Jednoduchou pomocí může být místo překladu jednotlivých slov zkusit si představit jejich význam. Pokud nebudete překládat, ale slovíčko a jeho význam si představíte, naučíte se “přemýšlet v angličtině”. Vždyť když se řekne okno v češtině, také si ho hned představíte. Tímto způsobem se naučíte představit si okno – window i když ho uslyšíte anglicky a začne vám vše naskakovat automaticky, aniž byste nad tím přemýšleli. Tak vám neunikne další řeč a vy si vše snáze poskládáte do smysluplného významu. 

Poslouchejte pravidelně

Poslední, co bychom rádi zmínili, je pravidelnost v trénování poslechu angličtiny. Pokud se naučíte poslouchat pasivně při různých činnostech, jízdě autobusem nebo při čekání u doktora, budete to mít o něco snazší. Ale i když budete chtít trénovat raději aktivní poslech s maximální soustředěností, je nutné dělat to často a pokud možno pravidelně.

Určete si dobu, kdy se chcete věnovat studiu angličtiny a alespoň 3x až 5x týdně zařaďte poslech. Nemusí trvat dlouho. Podle odborníků je váš mozek stejně schopen se plně soustředit jen po dobu 20 minut. Pokud si takto nastavíte vlastní “rozvrh hodin” a naučíte se ho dodržovat, brzy zjistíte, že i v poslechu se dají dělat pokroky. 

Seznam nejlepších podcastů pro učení angličtiny


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!