Vše o VPN v roce 2023

Virtual Private Networ (VPN) je služba, která vám zaručí anonymitu při brouzdání po internetu. V dnešní době jsou totiž veškeré informace snadno zneužitelné, a tak je potřeba chránit své soukromí i při práci s internetem – jaká stránky jsou vaše oblíbené a co sledujete, co kupujete online, jaké používáte sociální sítě, jaké hrajete hry, do jakých bankovnictví se přihlašujete a podobně.

VPN je dnes již nezbytným nástrojem, který chrání vaše online soukromí před slídily, kteří by rádi sledovali vaši polohu, aktivity a cílili reklamy podle toho, co vyhledáváte. Jedná se o zabezpečené šifrované připojení mezi dvěma sítěmi nebo mezi konkrétním uživatelem a sítí. Přenášená data se totiž schovají za falešnou IP adresu, takže se stanete nevystopovatelní.

Jak VPN funguje?

Aby nebyla vaše aktivita na internetu vystopovatelná, je třeba se vždy připojovat se zapnutou VPN. Jak konkrétně to funguje, si vysvětlíme na následujících řádcích.

fungování vpn
VPN je nepropustný tunel do internetu

Princip fungování VPN

Díky VPN můžete získat prakticky dokonalou online anonymitu s veškerou ochranou potřebou před kybernetickými útoky hackerů. Vaše data jsou nejprve zašifrována prostřednictvím VPN klienta a posléze jsou tunelem odeslána na vybraný VPN server. Ten je rozšifruje a přepošle cílovému serveru. Provoz opačným směrem pak funguje stejně.

Váš poskytovatel připojení tak nevidí, s kým na internetu komunikujete a jaké stránky navštěvujete. A navštěvovaná stránka zase nevidí vaši skutečnou IP adresu. Obě strany vidí pouze adresu VPN serveru.

Jedná se tedy o skvělý nástroj, díky němuž můžete používat internet anonymně. Kromě toho je vaše připojení šifrováno a vaše datové přenosy nedokáže nikdo sledovat. Šifrování vaše data naprosto znečitelní a převede text na změť nejrůznějších znaků.

Vedle šifrování nabízí většina VPN poskytovatelů také vlastní systém DNS (systém doménových názvů), který přiřazuje textové adresy URL k příslušným IP adresám. Jedná se v podstatě o takový internetový telefonní seznam.

Jaké typy VPN existují

Stejně jako u dalších typů služeb i VPN nabízejí dva základní typy. VPN pro vzdálený přístup umožňuje uživatelům připojení k jiné síti přes soukromý šifrovaný tunel a tzv. site-to-site VPN je používáno v podnikových prostředích, kde vytváří uzavřenou interní síť, tzv. intranet.

Vpn Privatni Celosvetova Sit
Nejlepší VPN disponují sítí serverů po celém světě.

VPN pro vzdálený přístup je využíváno pro obchodní i domácí uživatele. Nevyžadují nákup ani instalaci dalšího hardwaru a veškeré funkce jsou obvykle nabízeny pomocí levného doplňkového softwaru. Nejpoužívanější VPN jsou kompatibilní s Windows, Mac i Linux.

Site-to-site VPN je využívána hlavně velkými korporacemi, které mají národní i mezinárodní pobočky. Vytvoří se virtuální most, který spojuje sítě na různých místech za účelem připojení k internetu a udržování bezpečné a soukromé komunikace mezi těmito sítěmi. Směrování, šifrování a dešifrování se provádí pomocí hardwarových nebo softwarových routek na obou koncích.

Proč VPN používat?

VPN je výhodné zejména v tom, že ani vás poskytovatel připojení nedokáže sledovat a zachytávat vaše data. Velké riziko vám navíc hrozí na veřejných místech, kde se připojujete na Wi-Fi hotspot, který je velkým lákadlem pro hackery. Budete tak před nimi chráněny a stejně tak informace, které jste vyhledávaly na internetu.

Výhody používání VPN

Používání VPN má nesporné množství výhod, které si nyní krátce specifikujeme.

Vpn Na Pocitaci A Android
VPN se vyplatí používat na počítači i na mobilních telefonech.

Ochrana soukromí

Díky ochraně soukromí s VPN značně snížíte počet informací které o vás poskytovatel připojení a navštěvované servery mohou získat. Hackeři, kybernetičtí zločinci nebo i státní správa vás tak nebudou moci sledovat. Budete chráněny před postihy i cíleným omezováním.

Mixování provozu

Mixování provozu funguje tak, že jeden VPN server (IP adresu) používá obvykle mnoho uživatelů zároveň a tím je nemožné pro případného hackera zjistit, jaké stránky na internetu navštěvujete.

Žádná geoblokace a streamování odkudkoliv

Existuje internetový obsah a služby, které jsou přístupné pouze v určitých zemích, jinde jsou totiž blokována. Abyste se na tyto servery mohli dostat, můžete se připojit k VPN serveru v zemi, ve které je tento obsah dostupný. To znamená, že pokud jste v zahraničí a chcete navštívit streamovací službu, kterou doma běžně používáte a na místě, kde jste není k dispozici, stačí si nastavit IP adresu své země. Například v zahraničí budete potřebovat pro streamování českých pořadů české VPN s českou IP adresou.

Žádná cenzura

Obejití lokální cenzury funguje jako obejití geoblokace, ovšem obráceně. Takže pokud daný poskytovatel blokuje přístup na nějakou konkrétní stránku, VPN může pomoci. Konkrétním příkladem mohou být některé instituce (školy, knihovny, pracoviště), které blokují uživatelům přístup například na sociální sítě.

Obejití blokace protokolů

Pokud se stane, že poskytovatel připojení blokuje určité typy datového provozu nebo určité protokoly, jako jsou P2P protokoly, dá se to obejít prostřednictvím VPN tunelu. Protože data tekoucí přes VPN posuzuje poskytovatel jinak a hloubkově je neřeší.

Ochrana před cenovou diskriminací

Poskytovatelé vašeho připojení k internetu mají k dispozici veškerá data o vašich návycích a online nákupech. Může se tak stát, že při pravidelných nákupech na určitých webech, může poskytovatel výrobci prodat vaše údaje a ten vám poté zvýší cenu, protože bude vědět o vašich pravidelných nákupních návycích. VPN vás však před takovou cílenou diskriminací ochrání.

Nevýhody používání VPN

Používání VPN má samozřejmě také nevýhody, ovšem tato negativa jsou oproti přínosům zanedbatelná. Pojďme se v krátkosti podívat, o jaké nevýhody se jedná.

Tip Tip

VPN služeb existuje v dnešní době nepřeberné množství. Nejlepší z nich najdete v našem srovnání VPN, kde nám neunikl sebemenší detail.

Používání VPN protokolu sníží rychlost přenosu dat zhruba o 5 až 10 %, jelikož datové přenosy procházejí přes více serverů než obvykle. Provozovatelé VPN se však snaží rychlost a fungování optimalizovat, aby uživatelé mohli streamovat a hrát online hry bez omezení.

Horší latence

Čím dále budou od sebe tři základní body – váš počítač, VPN server a konečný server – tím bude vyšší latence. I při poměrně blízké vzdálenosti serveru se latence o několik desítek ms oproti přímému spojení zvýší. Při běžném brouzdání po internetu to nepoznáte, ale například při hraní akčních online her, to už může být velký problém a pak je potřeba VPN vypnout.

Pozor Pozor

Problémy s latencí a pomalou rychlostí mají zejména bezplatné (FREE VPN) služby. Provoz serverů stojí dost peněz, takže je pochopitelné, že provozovatelé tyto servery omezují, aby je mohlo používat velké množství uživatelů.

Cena

Cena VPN služeb se obvykle pohybuje v rozmezí 3 až 10 eur měsíčně, které si připlatíte k vašemu účtu internetového připojení. Využít můžete samozřejmě i VPN zdarma, ty ovšem často nesplňují dostatečnou ochranu vašeho soukromí.

IP blacklist

Uživatelé při různých nezákonných a záškodnických aktivitách na internetu, mohou dostat určité IP adresy na blacklist. Díky tomu se na tyto stránky pak nedostanete ani vy, což může být problém zejména u větších VPN služeb.

Nedokonalé soukromí

Přestože VPN šifruje vaše připojení a chrání vaše soukromí, je třeba abyste si používání souborů cookie vypnuly sami, protože jinak budete v prohlížeči stále identifikovatelní.

Nejlevnější VPN

  1. IPVanish
  2. ProtonVPN
  3. NordVPN
  4. PureVPN
  5. CyberGhost VPN

Kde lze VPN používat?

Používání VPN není určení výhradně pro připojení na internet přes počítač, ale můžete si zajistit soukromí na jakémkoliv zařízení. Počítač, notebook, tablet nebo telefon – to vše můžete ochránit a nejlepším způsobem je nastavení VPN přímo na vašem routeru.

Placené VPN nebo VPN zdarma

Ceny různých poskytovatelů VPN se liší a dokonce najdete i poskytovatele VPN, kteří své služby nabízejí zdarma. Je však vždy velice důležité zvážit, zda je pro vás priorita úspora peněz nebo opravdu bezpečnost a soukromí.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!