Ledger Nano S Recenze Ledger Nano S Recenze

Hodnotil/a Redakce 5nej

Vydáno: 10. 11. 2017

Aktualizováno: 10. 1. 2024

Shrnutí recenze

Ledger Nano S a X patří mezi nejoblíbenější kryptoměnové peněženky na trhu a to plným právem. Nás nadchla jednoduchost využívání tohoto zařízení a především u modelu Nano X propojení kromě USB i přes BlueTooth. Využívat ji můžete jak v aplikaci stažené do počítače tak přes mobilní zařízení. Bezpečnost zajišťuje nejen to, že je většinu času offline a online je jen když ji připojíte a využíváte, ale také speciální chipy a technologie s nejvyšší bezpečnostní certifikací. Pokud peněženku ztratíte, můžete se dostat ke svému účtu obnovením pomocí seedu, svá aktiva tak neztratíte. Nevýhodou může být nepřítomnost českého jazyka a méně příjemné uživatelské prostředí, než jaké nabízí konkurenční hardwarová peněženka Trezor. Naopak výhodu představuje velké množství podporovaných kryptoměn a u Nano X i možnost stažení velkého množství doplňkových aplikací.

Celkové skóre 9.4/10 se skládá z hodnocení všech 14 parametrů:
 • Cena
 • Webová aplikace
 • Mobilní aplikace
 • Desktop klient
 • Je v češtině?
 • Poskytovatel nevlastní vaše kryptoměny
 • Je offline?
 • Záloha
 • Podporuje více měn?
 • Podpora nejznámějších kryptoměn
 • Kolik kryptoměn podporuje
 • Hodnocení na Amazonu, CryptoCompare.com
 • Poměr pozitivních recenzí
 • Poměr negativních recenzí
Hodnocení redakce
hodnoceno 14 parametrů
9.4/10
Hodnocení uživatelů
hodnoceno 7x Přidat hodnocení
3.7/5
Celkové skóre 8.6/10 se skládá z hodnocení 4 parametrů:
 • Webová aplikace
 • Mobilní aplikace
 • Desktop klient
 • Je v češtině?
8.6/10
Celkové skóre 10/10 se skládá z hodnocení 3 parametrů:
 • Poskytovatel nevlastní vaše kryptoměny
 • Je offline?
 • Záloha
10/10
Celkové skóre 10/10 se skládá z hodnocení 3 parametrů:
 • Podporuje více měn?
 • Podpora nejznámějších kryptoměn
 • Kolik kryptoměn podporuje
10/10
Celkové skóre 9/10 se skládá z hodnocení 3 parametrů:
 • Hodnocení na Amazonu, CryptoCompare.com
 • Poměr pozitivních recenzí
 • Poměr negativních recenzí
9/10

Výhody

 • Hardwarová peněženka pro vysokou bezpečnost
 • Malá “krabička do kapsy” se vzhledem flash disku
 • Podpora velkého množství kryptoměn

Nevýhody

 • Cena kolem 2000 Kč někomu může připadat vysoká
 • Nepodporuje český jazyk

Hardwarová peněženka pro vysokou bezpečnost

Uživatelské zkušenosti s Ledger Nano

Ledger Nano patří mezi nejoblíbenější hardwarové peněženky na světovém trhu. V Čechách je poráží jen česká peněženka Trezor. Narozdíl od ní totiž Ledger nepodporuje český jazyk, tudíž není pro většinu Čechů tak komfortní na používání. Také my dáváme přednost spíše českému Trezoru, ale ani Ledger Nano X není k zahození. Levnější varianta Ledger Nano S nás spíše zklamala celkovým provedením – Vypadá jako laciný kousek plastu doplněný trochou oceli. Na druhou stranu pokud začínáte a kladete důraz na bezpečnost, nikoli na technické provedení samotné krabičky, bude vám starší model vyhovovat – i cenou. 

Ledger Nano X nám vyhovoval mnohem více. Podporuje vyšší počet kryptoměn a vyhovuje nám i možnost vyššího počtu doplňkových aplikací – Nano S jich podporuje jen 8 kdežto Nano X kolem 100. 

Co nás na Nano X nadchlo nejvíce je možnost propojení zařízení s PC nebo mobilem pomocí BlueTooth, což výrazně usnadňuje využívání a správu kryptoměny. Nemusíte hledat kabel – samozřejmě za předpokladu, že nemáte vybitou baterii. 

Vzhledem k tomu, že Ledger Nano X má vysoké hodnocení i na Amazonu, můžeme s klidem říci, že vyhovuje nejen nám, ale i většině dalších uživatelů. Negativní komentáře přitom směřují spíše k provedení z laciného plastu Nano S. S Nano X už tyto komentáře mizí. Ostatně i Trezor má levnější variantu, která technickým provedením na první pohled nepůsobí nejlépe, ale po vyzkoušení zjistíte, že je to zařízení nejen bezpečné, ale i chytré a vysoce praktické. 

Co se týká uživatelského prostředí aplikace Ledger Live, kterou je potřeba si stáhnout do počítače, když chcete začít peněženku využívat, je pro nás trochu méně příjemné a přehledné, než u Trezoru. Nevýhodu má právě v nepřítomnosti českého jazyka. Jakmile se však zorientujete, budete aplikaci využívat bez problémů. 

Kompatibilita
Celkové skóre 8.6/10 se skládá z hodnocení 4 parametrů:
 • Webová aplikace
 • Mobilní aplikace
 • Desktop klient
 • Je v češtině?
8.6/10

Ledger Nano S patří k nejoblíbenějším hardwarovým peněženkám u nás i ve světě. Předurčuje ji k tomu především jednoduché ovládání, dobrý výkon a přiměřená cena. Další obrovskou výhodou této peněženky původem z Francie je podpora vysokého množství kryptoměn. My jsme si otestovali hned dva modely – Nano S a X. Který nám přišel lepší? Je to skutečně nejlepší peněženka na trhu? Dokáže konkurovat české peněžence Trezor? Na to jsme se zaměřili v naší recenzi. 

Peněženka Ledger vypadá jako flashdisk a funguje pouze ve chvíli, kdy ji propojíte se svým počítačem nebo ji připojíte přes BlueTooth. V době, kdy není připojená, je offline, což zaručuje vysokou bezpečnost vašich aktiv. Jakmile Ledger připojíte přes USB ke svému počítači, vyzve vás peněženka ke stažení aplikace Ledger Live do PC. Ta je důležitá nejen k náhledům do vaší peněženky, ale především k přijímání a odesílání mincí. Využívat se dá tedy přes webové rozhraní, v pevné aplikaci nainstalované do vašeho PC přes Chrom prohlížeč a pokud si pořídíte redukci, můžete ji spravovat i v mobilní aplikaci. 

Nevýhodou této peněženky je nepřítomnost českého jazyka, což ji dělá u českých uživatelů méně oblíbenou, v porovnání s českou špičkou mezi hardwarovými peněženkami – Trezor. Nám sice nepřítomnost češtiny úplně nevadila, ale pro někoho to může být komplikovanější na zorientování se v aplikaci a zadávání příkazů, obzvlášť, pokud jste nováčci a ještě jste nikdy s krypto peněženkou nepracovali. 

ledger nano s prostredi

Modely Ledger Nano S a X

Mezi nejoblíbenější modely Ledger a také ty, které jsme testovali, patří Nano S a Nano X. První varianta je výrazně levnější, ale také má jednodušší vzhled, který může na první pohled působit poněkud lacině. V každém případě se u obou variant jedná o hardwarové peněženky s vysokou bezpečností. Hlavní rozdíl může nastat ve chvíli, kdy chcete nakupovat novější či “exotičtější” altcoiny. Ty totiž mohou vyžadovat podporu dalších softwarů, o které bude nutné vaši peněženku rozšířit. A do peněženky Ledger Nano S se vejde o poznání méně aplikací než do Nano X. 

Ledger Nano S

Tato krypto peněženka na první pohled nemusí vzbudit velkou důvěru svým fyzickým provedením, vaše kryptoměny však dokáže zabezpečit dokonale. Je vhodná především pro začátečníky, kteří nechtějí experimentovat s méně známými aktivy a vsadí na Bitcoiny nebo další známé kryptoměny. Stojí kolem 1500 Kč (cena se může pohybovat podle toho, kde peněženku nakupujete) a podporuje dostatečné množství kryptoměn. 

V balení najdete kromě peněženky samotné i USB kabel k propojení s PC, kartičku k zapsání seedu, příručku pro využívání a návod k obnovení. 

Ledger Nano X

Druhý model je technicky mnohem lépe vybavený a při ceně kolem 3000 Kč je to skvělá varianta v poměru cena vs výkon. Nemusí se totiž propojovat s PC jen pomocí USB kabelu, ale i díky BlueTooth. Vhodná je i pro ty z vás, kdo chcete nakupovat aktiva vyžadující instalaci dalších aplikací. Do této krypto peněženky se jich vejde až 100. Tato hardwarová peněženka má i baterii – právě kvůli propojení přes BlueTooth, ale pokud se vám vybije, nic se neděje. O své kryptoměny nepřijdete. Stačí pak zase peněženku dobít nebo ji jednoduše propojit s PC pomocí kabelu. Displej má 2x vyšší rozlišení, než model Nano S. 

Nás na této peněžence zaujaly nejen technické inovace a především množství podporované kryptoměny a množství aplikací, které dokážou běžet i současně, ale i celkový vzhled. Oproti modelu Nano S působí subtilněji a dá se říct, že ji můžete mít zahrabanou v kabelce nebo ji nosit v kapse a nic se jí nestane. Není třeba o ni pečovat “v rukavičkách”. Vydrží rozhodně víc, než model Nano S. 

Webová aplikace
Aplikace fungující přes internetový prohlížeč. Přes tuto aplikaci je možné pracovat s peněženkou.
Ano
Mobilní aplikace
Aplikace peněženky v mobilním telefonu.
Ano
Desktop klient
Aplikace nainstalovaná na počítači.
Ano
Je v češtině?
Ne

Jak funguje Ledger Nano S?

ledger pc

Ledger Nano S funguje podobně jako většina hardwarových peněženek. Když Ledger připojíte poprvé k počítači, tak proběhne klasický nastavovací proces a nastavení PIN, kterým je peněženka zabezpečena.

Během nastavení se vám zobrazí 24 slovní fráze, která funguje jako soukromý klíč. Je potřeba jej pečlivě uschovat, protože zároveň funguje jako obnovovací klíč. Zapsat si frázi můžete na kartičku, kterou naleznete v balení peněženky. Klíč se používá například při ztrátě nebo zničení peněženky. S jeho pomocí můžete ztracenou peněženku obnovit prostřednictvím nové peněženky.

Celé nastavení zabere asi 3 minut, přičemž nejdelší dobu zabere právě zapsání “seedu” na kartičku.

Po nastavení už jen zbývá nainstalovat do počítače aplikaci Ledger Live. To je desktopová aplikace, které vám vlastně umožní komunikovat s peněženkou. Ledger Live je skvěle navržena, takže je intuitivní a téměř každý ji zvládne ovládat i bez příručky.

Tip Tip
Tip

Pokud na vás obě peněženky Ledger Nano S a Nano X působí na první pohled lacině, můžete se vrhnout rovnou na nejnovější model představený v roce 2022 - Ledger Stax. Opět se můžete připojit i pomocí BlueTooth, ale provedení této peněženky je opravdu nadčasové. Má - mimo jiné - kvalitní dotykový displej, uvnitř magnety pro možnost vrstvení peněženek na sebe a možnost využití paměťové karty. Pokud však hledáte peněženku s LCD displejem v českém jazyce, podívejte se na naši recenzi Trezor.

Zabezpečení
Celkové skóre 10/10 se skládá z hodnocení 3 parametrů:
 • Poskytovatel nevlastní vaše kryptoměny
 • Je offline?
 • Záloha
10/10

Ledger Zabezpeceni

Díky tomu, že se jedná o hardwarovou peněženku, je její bezpečnost vysoká už sama o sobě. Většina online peněženek má vysoké riziko napadení i toho, že s vašimi kryptoměnami může manipulovat třetí strana – majitel. To se u Ledger Nano stát nemůže. Vysoké nároky na bezpečnost jsou ale kladeny i ve chvíli, kdy ji propojíte přes USB se svým počítačem. V tu chvíli se nastartuje proces propojení a jste online. 

Při prvním připojení po vás bude peněženka požadovat nastavení PINu a také seedu, což je 24 slovní fráze, kterou si sami vymyslíte a nastavíte, a která bude fungovat jako přihlašovací klíč. V balení Ledger peněženky najdete i kartičku, kam si můžete frázi – seed napsat, abyste příště věděli, jak zní. Jedná se totiž o obnovovací klíč, kterým je možné obnovit svůj účet s kryptoměnami i v případě, že peněženku fyzicky ztratíte nebo se vám zničí. Stačí pak pořídit novou peněženku a touto frází vše obnovit. 

Poskytovatel nevlastní vaše kryptoměny
Poskytovatel nevlastní soukromé klíče. Pokud by je vlastnil, tak může defacto s měnami disponovat. Některé peněženky takové jsou. Jsou sice prověřené a důvěryhodné, ale přesto do nich neukládejte větší množství kryptoměn.
Ano
Je offline?
Pokud hardwarovou peněženku zrovna nepoužíváte, tak je v režimu offline. To znamená, že jí nehrozí bezpečnostní riziko z online světa. Softwarové peněženky jsou prakticky neustále v online režimu a proto jim hrozí větší riziko přicházející z venčí (z internetu).
Ano
Záloha
Záloha se provádí pomocí obnovovacího kódu (seedu). Seed je slovní fráze (věta) díky které je možné ztracenou nebo zablokovanou peněženku obnovit, abyste nepřišli o uložená aktiva.
Ano
Pozor Pozor

Bezpečnost Ledger Nano S a X je vysoká, ale pouze v případě, že nebudete seed a přihlašovací údaje uchovávat na stejném místě jako peněženku. Pokud vám ji někdo ukradne i s údaji, snadno se do ní dostane. V opačném případě mu samotná peněženka k ničemu nebude.

Ledger Nano umožňuje zálohování a pokud 3x spletete PIN, celá aplikace se smaže. Po opětovném nainstalování obnovíte svůj účet pomocí zmíněného seedu. Nemusíte se tak bát, že se ke svým aktivům nedostanete, pokud PIN zapomenete. Je však nutné si seed zapsat při prvotním přihlášení. Možností je také kartičku se seedem vyfotit a uložit na bezpečné a nenapadnutelné místo. 

Ledger Nano S je většinu času offline. Není nutné v něm dobíjet baterky. Spustí se vždy pouze při propojení s PC. Je tak jedno, zda jej spustíte jednou za rok nebo každý týden. Tato krypto peněženka prošla certifikací ANSSI, což je francouzská agentura pro kybernetickou bezpečnost. Ukrývá v sobě integrovaný chip, díky kterému odolá i velmi chytrým útokům hackerů. 

Bezpečnost produktů Ledger stojí na speciálních chipech s názvem Secure Elements a speciálním operačním systému (BOLOS). Ten dokáže ověřovat integritu zařízení a zajistit, že s ním nikdo nemanipuloval ilegálně. 

Kryptoměny – které Ledger podporuje? 

Jestli v něčem – kromě bezpečnosti – hraje Ledger Nano jednoznačný prim, pak je to počet kryptoměn, které podporuje. Výrobce sám uvádí, že podporuje 27 coinů a přes 1500 tokenů. Mezi jednotlivými kryptoměnami se přitom můžete jednoduše přepínat. Každá měna pak má své vlastní rozhraní. 

Mezi nejznámější kryptoměny, které Ledger Nano S podporuje, patří: Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ethereum Classic, LiteCoin, Dash, DogeCoin, Ripple, Stratis, Zcash, Komodo a mnoho dalších. 

Mírnou nevýhodou u Ledger Nano S je, že některé altcoiny (např. Monreo nebo Binance coin) musí mít alternativní software, jinak je pomocí této peněženky nemůžete přijmout ani odeslat. Doporučujeme vyzkoušet MyCryptoWallet nebo MyEtherWallet.  

Podpora kryptoměn
Celkové skóre 10/10 se skládá z hodnocení 3 parametrů:
 • Podporuje více měn?
 • Podpora nejznámějších kryptoměn
 • Kolik kryptoměn podporuje
10/10

Ledger Mnano Podpora Krypto Men

Ledger Nano S patří mezi hardwarové peněženky s největším počtem podporovaných digitálních měn. Mezi měnami přepínáte snadno. Stačí si stáhnout rozšíření jménem Ledger Manager, v němž si vybíráte, jakou měnu chcete spravovat. Pro každou měnu máte pak vlastní rozhraní.

Uchovávat zde můžete například: 

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Ethereum
 • Ethereum Classic
 • LiteCoin
 • Dash
 • DogeCoin
 • Zcash
 • Ripple
 • Stratis
 • Komodo
 • a stovky dalších

Některé altcoiny jako Monero nebo Binance coin potřebují alternativní software, aby bylo možné je přijímat a odesílat. Uživatelé mají v oblibě například MyEtherWallet nebo MyCryptoWallet.

Podporuje více měn?
Ano
Podpora nejznámějších kryptoměn
Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ethereum Classic, LiteCoin, Dash, DogeCoin, Zcash, Ripple, Stratis, Komodo
Kolik kryptoměn podporuje
Více než 1000

Rozdíl v Ledger Nano S a Nano X

Ledger Nano S Vs Ledgern Nano X Rozdil

Rozdíl mezi oběma peněženkami jednoho výrobce je zejména v konečném zpracování a jeho kvalitě a pak také v možnostech dalšího připojení. Nano S je jednodušší a levnější varianta hardwarové peněženky. To však neznamená, že není kvalitní a bezpečná. Pravdou ale je, že Nano S vypadá oproti Nano X trochu ošizeně, ale jinak skutečně funguje bravurně. A hlavně dokáže uchovat kryptoměnu v bezpečí.

Další rozdíl je v počtu aplikací, které je možné do peněženky nainstalovat. Tady je potřeba si dobře rozmyslet, kolik a jaké coiny budete kupovat, protože s některými “exotičtější” altcoiny, je potřeba vybavit peněženku dalším podpůrným software. To znamená, že pokud se chcete pustit do investic novějších kryptoměn, tak pak sáhněte rovnou po Nano X.

Ledger Nano S

Ledger Nano S

Je levný způsob, jak ochránit své kryptoměny. Disponuje všemi bezpečnostními standardy, prošla certifikací, podporuje přes 100 kryptoměn. Hlavní smysl peněženky je v uchovávání kryptoměn. To dokáže jednoznačně bezpečně. Její provedení sice nenadchne, ale účel splní na 100 %.

V balení naleznete USB kabel, seed kartu, příručku a návod pro obnovení.

Ledger Nano X

Ledger Nano X

Nano X je techničtěji lépe opracovanější a vypadá oproti levnějšímu modelu Nano S více robustně. Nejspíše vydrží i horší zacházení. Jedním z velice podstatných rozdílů je možnost komunikovat s peněženkou prostřednictvím Bluetooth. Dalším rozdílem a výhodou je, že zvládá až 100 souběžně nainstalovaných aplikací. Nemusíte ji tedy strkat do USB zdířky, abyste odeslali nebo přijali coiny. No a kvůli tomu má tako hardwarová peněženka svoji baterii. Když se baterie vybije, tak o své kryptoměny nepřijdete.

V balení naleznete USB kabel, seed kartu, příručku a návod pro obnovení.

Reputace
Celkové skóre 9/10 se skládá z hodnocení 3 parametrů:
 • Hodnocení na Amazonu, CryptoCompare.com
 • Poměr pozitivních recenzí
 • Poměr negativních recenzí
9/10

Ačkoli se na trh dostal o něco později než Trezor, Ledger Nano S se pomalu dostává do širokého povědomí krypto komunity. Špatných zkušeností s Ledgerem najdete na internetu jen pomálu. Když však najdete, týkají se většinou laciného vzhledu nebo mírně neintuitivního ovládání. Na Amazonu obdržel hodnocení 4,5/5, přičemž zde recenzovalo přes 6000 zákazníků. Je třeba říci, že pro mnoho lidí je Ledger atraktivní díky nejnižší ceně na trhu s hardwarovými peněženkami.

Hodnocení na Amazonu, CryptoCompare.com
Amazon je jeden z největších e-shopů na světě. Díky tomu je zde mnoho uživatelských recenzí. CryptoCompare je důvěryhodný server mezi nadšenci do kryptoměn.
369 (12%)
Poměr pozitivních recenzí
5247 (87%)
Poměr negativních recenzí
784 (13%)
Doporučujeme Doporučujeme

Ledger Nano S, patří bezesporu k nejlepším krypto peněženkám na trhu. Pokud ovšem postrádáte kompatibilitu s některými kryptoměnami – podívejte se na srovnání krypto peněženek.


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!