Srovnání WordPress šablon

Nejlepší WordPress šablony 2021

Výběr správné WordPress šablony pro váš web je jednou z nejdůležitějších věcí, které při tvorbě webu budete čelit. Výběr šablony proto není radno uspěchávat, ostatně závisí na tom přece úspěch vašeho webu. Vybrali jsme proto 5 nejlepších víceúčelových šablon na WordPress a změřili jejich síly v našem srovnání. Níže pak objevíte podrobného rádce, který vám pomůže v tom, jak si takovou šablonu správně vybrat.

5nej-srovnani

Divi

Avada

BeTheme

Enfold

The Ark

FinalistaFinalistaFinalistaFinalistaFinalista
ShrnutíNejznámější wordpress šablona v roce 2021 s inovativním page builderem.Nejprodávanější šablona na ThemeForestu s dlouhou historií a dobrou reputacíŠablona s bezkonkurenčním množstvím předpřipravených stránek - dokonalá na tvorbu firemních webů v jakémkoli odvětví.Přední prémiová šablona s různorodými možnostmi customizaceNadupaná šablona s dobrým poměrem ceny a výkonu; ideální pro freelancery, kteří dělají mnoho webů

Finance

Způsob placeníRoční či jednorázová platba za všechny šablony a pluginy od Elegant ThemesJednorázová platba za licenci (1 licence = 1 web)Jednorázová platba za licenci (1 licence = 1 web)Jednorázová platba za licenci (1 licence = 1 web)Jednorázová platba za licenci (1 licence = 1 web)
Cena89$ ročně či 249$ doživotně60$59$59$29$

Důležité parametry

Page builder
Drag & drop
Responzivita
Podpora Woocommerce
Podpora BuddyPress

Pokročilé možnosti

Vlastní font (písmo) (pouze CSS)
Hotové vzory stránek
Customizace barev šablony
Tlačítka pro sdílení na soc. sítích
Více variant zobrazování blogu
Sticky bar menu (pomocí css)
Možnost vložení skriptů
Slider
Předpřipravená sekce na portfolia
Možnost ukládat elementy jako vzory
Mega menu (pomocí css)
Integrace ikon "Font Awesome"
CSS editor

Oblíbenost šablony

Počet uživatelských recenzí-20895 recenzí5139 recenzí9073 recenzí404 recenzí
Uživatelská hodnocení95,40%96,20%96,80%97%
Počet stažení šablony-452162 stažení127631 stažení163779 stažení10828 stažení
logo-divi

Divi

Pokud jste se do světa wordpress šablon již trochu ponořili, museli jste zaslechnout o šabloně Divi. Aktuálně v roce 2021 jde o jednu z nejoblíbenějších šablon, kterou používá kromě jednotlivců i velké procento profesionálů pro své klienty. Poznávacím znakem šablony je jejich unikátní “page builder” podobný např. službě Wix.com. Pracujete totiž rovnou ve “frontendu” a přímo tak v reálném čase vidíte, co přesně tvoříte. Jste tak schopni vytvořit profesionální designy, aniž…

logo-avada

Avada

Avada je stabilně nejprodávanější šablona na ThemeForestu od roku 2012. Vyniká zejména svoji univerzalitou a možností vytvořit téměř jakýkoliv web: od magazínu, přes eshop až po firemní prezentaci. Protože jde o šablonu našlapanou tisíce různými možnostmi, je zpočátku těžší se v šabloně zorientovat a pochopit, jak vše funguje. Pokud jste o něco náročnější než běžný blogger a požadujete sofistikovanější možnosti, Avada může být dobrá volba. Kromě klasických elementů zde totiž objevíte i netradiční jako…

Co je WordPress?

WordPess je svobodný redakční systém, který usnadňuje správu webu miliónům webmasterů po celém světě. Tento CMS je open source a je tedy kompletně zdarma. Kdokoli si jej může nahrát na svůj hosting a provozovat web. Hlavní výhodou využívání WordPressu je bezesporu široká nabídka rozšíření (pluginů) a možnosti stavět weby na existujících šablonách. Má totiž obrovskou komunitu vývojářů a uživatelů, kteří se systémem aktivně pracují a vylepšují.

Dle oficiálních statistik používá WordPress 27% všech webů, kteří využívají nějaký CMS. Vyznačuje se též svou jednoduchostí, díky níž si může web vytvořit téměř každý bez nutnosti znalosti kódu. Na druhou stranu je dostatečný i pro náročné uživatele, jelikož má vysokou míru customizace. Vytvoříte zde vše od magazínů, blogů, firemních stránek, eshopů, fór či třeba prodejních stránek.

Jak vybrat WordPress šablonu?

Vytváříte web, už máte určitou představu, jak má web vypadat… ale jaká šablona je ta pravá? Při výběru je třeba brát několik hlavních aspektů, které si poodhalíme v následující kapitole. Podle čeho tedy vybírat WordPress šablony.

Placená vs. šablona zdarma?

Svět šablon se dělí na ty placené a ty bezplatné. Téměř každý, kdo s WordPressem začíná, zpočátku rozjíždí weby právě na šablonách zadarmo. Ostatně není to právě doménou WordPressu, že je vše zdarma? Ano i ne. Dělat web s šablonou zdarma je krátkozraké, protože nemáte zaručené aktualizace na další verze WordPressu, čímž se zvyšuje riziko, že web přestane fungovat. Protože vývojář šablony dělá vše ve volném čase, nemůžete očekávat ani podporu, pokud nastane nějaký problém.

Každopádně pro malé jednoduché weby, na kterých vám nestojí byznys, jsou šablony zdarma naprosto běžné. Placené šablony mají hlavní výhodu v tom, že pro vývojáře je to často i zdroj obživy a nabízejí časté aktualizace, podporu i čistěji naprogramovaný kód. Pokud to s webem myslíte vážně, rozhodně má smysl pořídit si placenou šablonu – ušetří mnoho starostí v budoucnu a navíc zas tolik nestojí (cca 20-100$). Mezi nejznámější tržiště šablon patří ThemeForest. Najdete však i firmy, jenž prodávají šablony samostatně bez tržiště: např. Elegant Themes či Thrive Themes.

Minimalistická WordPress šablona či víceúčelová šablona?

Na trhu existují 2 základní typy šablon.

  • Víceúčelová wordpress šablona (tzv. Multipurpose Theme)

Jde o šablonu, se kterou vytvoříte téměř cokoli. Ať už chcete magazín, eshop či pěkný firemní web, tato šablona to pravděpodobně zvládne. Součástí je často i tzv. page builder, který umožňuje stavět web i jinak než jen jako bloky textu: slidery, více sloupců, pokročilé designy, tlačítka apod… Víceúčelová šablona je ideálním řešením, pokud máte vysoké nároky na design webu, ale zároveň si nemůžete najmout profesionála, aby vám web připravil na míru. Nevýhodou je pak někdy pomalejší web či velké množství zbytečných funkcí. Všechny šablony v našem žebříčku jsou víceúčelové, protože po funkcionální stránce nemají konkurenci a pro většinu lidí jsou dobrým řešením. Minimalistické šablony mají však také své místo…

  • Minimalistická wordpress šablona

Pokud od webu nečekáte velké zázraky po designové stránce, máte s tvorbou webů již zkušenosti nebo máte k dispozici profesionála, je moudré využít pro svůj web minimalistickou šablonu bez zbytečných funkcí. Touto volbou zajistíte, že zde nebude mnoho nevyužitých funkcí a web bude svižnější (velikost šablony je totiž o dost menší). Ne, že by jednoduchou šablonu nemohl využívat nezkušený WordPressák, ale je důležité brát v potaz, že jste do značné míry limitovaní šablonou. To, co se vám nelíbí, si musíte upravit v PHP, HTML či CSS.

Jako skvělou minimalistickou šablonu doporučujeme Generate Press.

Jaký druh webu tvoříte?

Jaké funkce bude váš projekt potřebovat? Jde o magazín, blog, eshop, fórum či zkrátka firemní prezentaci? Vždy hledejte takovou, jejíž demoverze obsahuje právě prvky takového typu webu, který stavíte. Tvůrci vystavují často to nejlepší, co šablona nabízí právě v demo verzi a pokud zde najdete to, co hledáte, pravděpodobně si to budete muset sami upravit pomocí pluginů či kódu.

Jaké další parametry sledovat?

Vybrali jsme ty nejdůležitější věci, na které hledět při výběru šablony na WordPress.

  • Reputace šablony – Co říkají o šabloně lidé, jenž s ní weby tvoří? Na internetu najdete často nespočet uživatelských recenzí. Moudrou metrikou je také počet stažení šablony, která říká něco o tom,
  • Kompatibilita šablony – Je šablona kompatibilní s pluginy, které budete potřebovat? Pokud to šablona neuvádí, napište vývojářům (čímž i otestujete jejich podporu).
  • Responzivita šablony – Ta již není výhodou, ta je nutností. Zobrazování na mobilních zařízeních je nezbytnost, proto demo verzi šablony otestujte na více zařízeních nebo v jiných velikostech okna.
  • Uživatelská přívětivost šablony – Pokud nemáte možnost vyzkoušení, podívejte se na YouTube na videa, kde je šablona ukázaná v administraci. Vyhovuje vám ovládání nebo vám přijde nepřehledné?
  • Pravidelné aktualizace šablony – každá šablona vydává report o aktualizacích. Kdy byla naposledy aktualizovaná? Pokud je to více než 2 měsíce, již byste měli zbystřit a raději dát přednost aktualizovanější.
  • Rychlost šablony – Tu si můžete otestovat na demoverzi, buď pomocí nástroje jako je Pingdom nebo pocitově.
  • Podpora šablony – Jaké ohlasy padají na podporu? Podpora není třeba do té doby než se něco nepokazí, tehdy již je však na změnu šablony pozdě.

Shrnutí

Ať už stavíte jakýkoliv web na WordPressu, gratuluji – využíváte aktuálně nejkomplexnější redakční systém na tvorbu webů. Výběr šablony může být občas ošemetný. Pravdou je, že konkurence je nyní tak silná, že téměř každá úspěšná šablona, je zároveň i kvalitní šablona. Doporučujeme však zhodnotit vaše konkrétní požadavky a podle toho vybrat takovou, která je pro vás nejlepší.

WordPress šablony – všechny recenze:

logo-betheme

BeTheme

Celkem 370 předpřipravených stránek, 127700 prodejů a 5139 uživatelských recenzí – to jsou čísla šablony BeTheme v době psaní recenze. Jde o komplexní šablonu, která dává důraz především na jednoduchost, rychlost a SEO optimalizaci. Součástí je vizuální page builder, který sice není na frontendu, ale i tak snadno ovladatelný. I díky rozsáhlému množství vzorových stránek je člověk schopen stvořit designově vyladěný web i bez velkých úprav. Úprava ve WordPressu v sekci přizpůsobení je poměrně omezená, protože…

logo-enfold

Enfold

Enfold je designově vyladěná a minimalistická šablona, která je zároveň našlapaná všelijakými pokročilými možnostmi. Globální nastavení jako např. vzhled archivu příspěvků či logo nastavujete v Theme Options. Chcete-li vyšperkovat konkrétní stránku využijete Aria Layout Builder, který nahrazuje základní textový editor (můžete však používat oba dva). Není třeba znalosti kódu, téměř vše na co si vzpomenete můžete upravit v nastavení. Na výběr máte i několik vzorových stránek, na kterých můžete dále stavět – zdaleka však zde není tolik…

logo-the-ark

The Ark Theme

The Ark Theme je víceúčelová šablona od českých tvůrců, kteří prorazili na globální trh. Jde o nejlépe hodnocenou šablonu na ThemeForestu a od svých konkurentů se v řadě věcí odlišuje. V prvé řadě The Ark nespoléhá na externím page builderu jako je Visual Composer, nýbrž má svůj vlastní. Šablona si klade za cíl, aby k tvorbě webu nebylo třeba žádných (či málo) externích pluginů. I díky tomu je pak člověk s šablonou The Ark schopen postavit rychlý web připravený zobat návštěvnost pomocí SEO. V šabloně jsou tedy zabudované funkce, o které se často starají pluginy, jako např. slider či kontaktní formulář. Za převratnou věc považujeme…

Časté otázky k WordPress šablonám

Jak vybrat nejlepší WordPress šablonu?

Vytváříte web, už máte určitou představu, jak má web vypadat… ale jaká šablona je ta pravá? Při výběru je třeba brát několik hlavních aspektů, které si poodhalíme v následující kapitole. Podle čeho tedy vybírat WordPress šablony. Pokračování.

Měla by mít šablona vlastní page builder?

Nemusí. Některé šablony jsou známé tím, že mají vlastní page builder jako například šablona Divi. Nicméně mnoho moderních wordpressových šablon umí fungovat s nejlepšími WordPress buildery jako je Elementor a podobně.

Je potřeba řešit responzivitu šablony?

Ano, responzivita šablon je důležitá. V podstatě to znamená, že když je šablona responzivní, tak se dokáže správně zobrazit na kterémkoliv zařízení. To je v dnešní době obzvláště důležité, protože uživatelé často navštěvují weby ze svých mobilních telefonů.

Srovnání WordPress šablon
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.47 (17 Recenzí)

Přispět názorem