Srovnání nebankovních půjček

Nejlepší nebankovní půjčky 2020

Nebankovní půjčky na nás útočí ze všech stran. Čteme o nich v novinách a časopisech, vyskakují na nás v reklamách na internetu, v televizi i v rádiu. Jsou lákavé, ale vyznat se v tom, které se skutečně vyplatí a které z nás naopak sedřou kůži a udělají průvan v peněžence, to je celkem oříšek. A proto jsme pro vás připravili jednoduchý manuál, jak se v nebankovních půjčkách lépe vyznat, proč a jak je využívat a na co si dát naopak dobrý pozor.

5nej-srovnani

Zonky

Zaplo

Proficredit

Provident

Homecredit

Základní parametry

Kolik půjčují20-750.000.-1000 - 30.000.-
(poprvé jen 16,000.-)
až 166,000 Kč3000-130.000Kč10,000 Kč - 250,000Kč
Úrok2,99 - 19,99od 0% - cca 23%individuálníod 6,9%individuálně
Splátky od502.-počítá se s vrácením celé
částky v dohodnuté lhůtě
individuálnídle výše úvěru3000.-
Poplatky2%1. půjčka zdarmanenene
Doba splácení6 měsíců -7 let7-30 dnů1-5 let4 - 36 měsíců3 měsíce až 75 měsíců
(orientační, výše dle výše
úvěru a doby splatnosti)
Minimální věk18 let18 let, občan ČR18 let18 let18 let
Schvalují se záznamem v registrech?ano - po celkovém doplaceníano (ale ne exekuce, insolvence)ano (ale ne exekuce,
insolvence)
VýhodyZonkyho záchranná vestaPrvní půjčka zdarma,
na účet i v hotovosti,
na cokoliv
možnost odložení splátekPrvní půjčka zdarma,
možnost odložení splátek
možnost revolvingového úvěru,
odložení splátky - zpoplatněno

Možnosti půjčky

Navýšeníne, ale možnost více úvěrů najednouano, indoviduálně
Půjčka
Refinancováníano, individuálně
mimořádná splátka
Předčasné splacení
Možnost pojištění

Jak uzavřít půjčku

Pracují i o víkendu
žádost on-line?ano - raz dva půjčkaano + osobní schůzka
žádost telefonicky?
Mají pobočky

Co je to nebankovní půjčka

Nebankovní úvěr je finanční půjčka, kterou vám poskytne nebankovní společnost. Ta by měla být schválena Českou národní bankou a měla by dodržovat veškerá pravidla, předpisy a zákony s půjčováním peněz spojené. Některé společnosti jsou ověnčené řadou vyznamenání a cen, které zdůrazňují jejich kvalitu a důvěryhodnost, jiné jsou naopak značně podezřelé. Na první pohled to však nemusí být poznat.

Obecně je jedná o finanční zápůjčku, kterou poskytuje jiný subjekt než banka. Pro nebankovní půjčky je velmi typické, že jsou poskytovány rychleji, jednodušeji a také benevolentněji než půjčky v bankách. V posledních letech nezískaly právě dobrou reputaci především díky těm společnostem, které půjčují především tzv. rychlé půjčky před výplatou a neověřují si dostatečný pravidelný příjem žadatelů, případně půjčují i lidem s negativními záznamy v registru dlužníků. Aby taková společnost nepřišla díky neplatícím klientům o všechno, jistí se vysokými úroky, poplatky a také celkem drsným postupem v případě neplacení splátek. Takový neplatící dlužník může velmi rychle spadnout do dluhové pasti, ze které se bude jen těžko dostávat ven.

Přesto v dnešní době existují i nebankovní společnosti, které jsou důvěryhodné, jejich postupy jsou bezpečné a korektní a jejich produkty jsou kvalitní a výhodné. Ty nejlepší z nich můžete najít v našich recenzích.

Druhy nebankovních půjček

Nebankovní společnosti poskytují různé druhy půjček. Některé z nich jsou obdobou klasických půjček či revolvingových úvěrů, jaké poskytují banky, a mnohdy dokonce i s nižším úrokem. Jiné jsou velmi nevýhodné, nepraktické a je lépe se jim vyhnout. Pojďme si proto ukázat, jaké druhy půjček nebankovní společnosti poskytují a jak se je vyplatí využívat.

Rychlá půjčka před výplatou

Mezi nejrizikovější nebankovní půjčky patří tzv. „rychlá půjčka před výplatou“, nebo také krátkodobá půjčka. Poznáte ji tak, že má velmi krátkou dobu splatnosti, obvykle mezi jedním až šesti týdny. Za tu dobu je potřeba vrátit celý půjčený obnos. Splátky u takových půjček obvykle nebývají vůbec nastaveny. Počítá se s tím, že celý obnos vrátíte najednou.

Některé rychlé půjčky jsou nastaveny do výše pouze několika desítek tisíc. Jiné ale mohou jít i do statisíců a rychle se tak stanou pro své majitele velmi rizikovou záležitostí. Ruku na srdce, kdo z nás má takový plat, aby byl schopen bez problémů zaplatit 100.000 Kč během pár týdnů?

Klasická půjčka

V dnešní době najdete i plno nebankovních společností, které umí poskytnout klasický úvěr, na kterém si můžete půjčit od několika desítek tisíc korun do statisíců. Nastavíte si výši splátky i dobu splatnosti podle své potřeby a u většiny si můžete k úvěru uzavřít i pojištění schopnosti splácet. Na rozdíl od většiny bankovních úvěrů tyto půjčky můžete doplácet bez sankcí a dalších poplatků, stejně jako můžete vkládat bez problémů mimořádné splátky. Některé společnosti mají tyto úkony zpoplatněné, většina však nikoli. Je potřeba vždy pečlivě pročíst podmínky nabídky a smlouvy.

Nevýhody nebankovní půjčky jsou vysoké poplatky za zřízení či vedení účtu a také vysoké úroky. Proto se můžete setkat se simulacemi úvěrů, ve kterých se sice dozvíte výši splátky a dobu splatnosti, nejsou tam však uvedené úroky, ani částka kterou přeplatíte. Opět samozřejmě záleží na konkrétní společnosti.

Revolvingový úvěr a kreditní karta

Mezi časté nebankovní půjčky patří i revolvingové úvěry a kreditní karty. Revolvingový úvěr je typ půjčky, kam můžete peníze vracet, často i v mimořádných splátkách bez poplatků, a zase je opakovaně vybírat. Některé společnosti k těmto úvěrům nabízí kreditní karty, které usnadňují čerpání peněz výběrem z bankomatu či platbou u obchodníků, jiné je možné čerpat přeposláním obnosu na účet.

U revolvingových úvěrů většinou platí stejné podmínky, jaké jsme zmínili u klasické půjčky. Je potřeba pohlídat si poplatky, ceny za vedení účtu, výši úroků a možnost mimořádných splátek či celkového doplacení.

Refinancování

Pokud mají klienti půjček více a potřebují snížit celkové splátky, nebo potřebují nějaké peníze navíc, ale finanční situace už jim další úvěr nedovoluje, mohou využít refinancování. To je typ úvěru, který poskytují jen některé nebankovní společnosti a většinou je nutné řešit je individuálně při žádosti o úvěr, tedy je potřeba informovat o svých úvěrech a požadavku na jejich splacení ještě před schvalovacím procesem.

Podmínky refinancovaných úvěrů mohou být podobné, jako u klasické půjčky či revolvingového úvěru, nebo mohou být zcela individuální. Vždy záleží na vybrané společnosti.

Peer-to-peer

Vedle výše zmíněných druhů půjček se můžete setkat s nebankovní společností Zonky, která poskytuje tzv. úvěry peer-to-peer (P2P). Znamená to, že společnost shromažďuje peníze od lidí, kteří chtějí bezpečně investovat a zajímavě zhodnotit své peníze, a poskytuje je naopak lidem, kteří si potřebují finanční obnos půjčit, ale nechtějí vysoké úroky. Tyto společnosti poskytuje úvěr už od 2,99 % a podmínky jsou mnohdy pro jejich klienty příjemnější a výhodnější než v bankách.

Mezi nebankovními půjčkami je peer-to-peer jedna z nejlepších a nejvýhodnějších možností. Půjčka u Zonky však není pro každého. Vzhledem k tomu, že je společnost nucena chránit peníze dalších lidí, kteří jí důvěřují, musí žadatele o půjčku dobře prověřovat a jejich schvalovací systém tak může být přísnější než u jiných nebankovních společností.

Výhody nebankovních půjček

  • On-line/telefonicky
  • Není nutné nikam chodit
  • Většina pracuje i o víkendu a svátcích
  • Peníze kdykoli k dispozici
  • Některé společnosti poskytnou úvěr i při negativním záznamu v registru dlužníků

Nebankovní půjčka rychle a pohodlně

Mezi hlavní výhody nebankovních půjček patří vysoké pohodlí a rychlost schválení. Většina nebankovních společností pracuje po telefonu nebo on-line, a tak není nutné hledat pobočku, kde byste o úvěr žádali. Ostatně absence poboček jim umožňuje snížit náklady na vedení úvěrů a další poplatky na minimum. Nebankovní půjčku snadno zařídíte z mobilu, tabletu nebo domácího počítače. Stačí vyplnit žádost on-line, nebo po telefonu s operátorem klientské linky, naskenovat dva doklady pro ověření totožnosti, výplatní pásku nebo výpis z osobního účtu a počkat si na schválení. Po schválení pak stačí zpravidla jen pár desítek minut a máte požadovaný obnos na účtu, nebo si ho případně můžete vyzvednou osobně na partnerských pobočkách (pokud to daná společnost umožňuje).

Půjčka i o víkendu

Další velkou výhodou nebankovních půjček je pracovní doba těchto společností. Sice to neplatí u všech, ale většina z nich je k dispozici i o víkendu, a tak vám snadno zapůjčí peníze i v pátek večer, v sobotu či v neděli. To ocení klienti, kteří jsou často přes týden až do večera v práci, nebo potřebují nečekaně a rychle větší finanční obnos, než kterým momentálně disponují. Peníze tak mají k dispozici kdykoli potřebují, a to i opakovaně.

Peníze kdykoli k dispozici

Opakované čerpání peněz kdykoli je potřeba poskytují revolvingové úvěry, kreditní karty, ale třeba i rychlé půjčky před výplatou. Plno společností, které krátkodobé úvěry poskytuje, má nastavené výhody pro včas platící klienty. Pokud si vás taková společnost jednou ověří a ví, že vám může s klidem půjčit další peníze, činí tak již rychleji a snadněji než u prvního úvěru.

Negativní záznam v registru dlužníků

Velmi specifickou skupinou jsou klienti, kteří mají negativní záznam v registru dlužníků. Ono totiž mít záznam v registru není nic špatného. Má ho každý, kdo měl někdy nějaký úvěr, půjčku, kreditní kartu, kontokorent, hypotéku apod., nebo o ni alespoň žádal. V registrech dlužníků se zaznamenávají informace o klientech, jejich žádostech a úvěrech, o tom, kde a kolikrát žádali, zda jim nebyl úvěr zamítnut atd. Pokud klienti platí své závazky včas a v požadované výši, jejich záznamy jsou pozitivní a při žádosti o další půjčku jim pomohou ve schvalovacím procesu. Pokud ale klienti řádně neplatí, zpožďují se se splátkami nebo posílají málo, jejich záznamy jsou negativní a brání schválení.

Banky většinou klientům se špatnou platební morálkou nepůjčují, nebo je alespoň schválení jejich úvěru hodně komplikované. Klientům, kteří mají či měli exekuci na plat, nebo jsou v insolvenci, pak banky nepůjčí vůbec. Proto je i zbytečné, aby takový klient v bance o finanční obnos žádal.

Některé nebankovní společnosti (především ty, které poskytují rychlé půjčky před výplatou) však půjčí i klientům s negativními záznamy v registru dlužníků. Někde přimhouří oko v případě zpožděných splátek, jinde půjčí dokonce klientům s exekucí na plat. Většina nebankovních společností, které jsou ochotni půjčit finance i klientovi s negativním záznamem v registru, však požaduje doplacenou a ukončenou exekuci a vymazání záznamu ze SOLUSu, což lze provést až pět let po celkovém doplacení. Navíc klient nesmí mít platnou insolvenci. Jinými slovy, klient musí mít své finanční problémy vyřešeny a doplaceny, než si může nový obnos půjčit.

Nevýhody nebankovních půjček

  • Vysoké úroky
  • Vysoké poplatky
  • U krátkodobých půjček nebezpečí dluhové pasti
  • Příliš snadné získání – lákadlo na peníze

Stejně jako mají nebankovní úvěry řadu výhod, mají i své „mouchy“. Těmi jsou především vysoké úroky a poplatky, ale i nebezpečí tzv. dluhové pasti. Právě kvůli společnostem, které půjčují i klientům se špatnou platební morálkou, získávají nebankovní půjčky punc nebezpečných lákadel, která klienty přivedou do neštěstí. A to je velká škoda, protože některé jejich úvěry jsou ve skutečnosti mnohem výhodnější než ty bankovní.

Vysoké úroky a poplatky u nebankovních půjček

Zatímco některé nebankovní půjčky se pyšní nízkou úrokovou sazbou, která se rozhodně klientům vyplatí (např. Zonky), jiné naopak úrokovou nabídku skrývají do poslední chvíle. Při zadávání simulace na webových stránkách společností se dozvíte výši úvěru, dobu splatnosti a výši splátky. Vše je však pouze orientační, takže ani když si to doma sami přepočítáte, nedozvíte se, kolik bude ve skutečnosti řádný úrok a na kolik se vyšplhají poplatky úvěru.

Dalším nešvarem je lákavá nabídka nízké úrokové sazby, která zastíní příliš vysoké poplatky, na které už společnost neupozorňuje. Zjistíte tak, že i při pěkném úroku 6,9 % se sazba RPSN vyšplhá na mnohonásobek. A to už se samozřejmě nevyplatí. Roční procentuální sazba (RPSN) totiž zahrnuje kromě úroků i veškeré poplatky za zřízení úvěru, vedení úvěrového účtu atd.

Pro své vysoké úroky a nesmyslné poplatky bývají nebankovní společnosti často odsuzovány. Ve skutečnosti však existují v dnešní době i takové, které umí klientům vyjít vstříc a úroky a poplatky naopak oproti bankám snižují. Svou roli hraje i absence kamenných poboček, které společnost nemusí „živit“ a nemusí kvůli tomu své klienty „odírat z kůže“.

Dostane vás nebankovní půjčka do dluhové pasti?

Mnoho lidí se k nebankovním společnostem staví negativně proto, že mají pověst nebezpečných šejdířů, kteří obírají klienty o peníze, půjčí každému a pak používají nekalé praktiky k tomu, aby z nich dostali peníze zpět. Mnoho dlužníků pak končí s exekucí, insolvencí a mnohdy kvůli půjčeným pár tisícům přijdou o všechno. Je to tak ale doopravdy?

Ve skutečnosti je dnes většina nebankovních společností seriózních a důvěryhodných. Své klienty si dokážou řádně prověřit, než jim peníze půjčí a pokud klient úvěr nesplácí, postupují zcela korektně. Záleží samozřejmě i na typu úvěru, který si klient zvolí. Mezi nejnebezpečnější patří krátkodobé půjčky, nebo tzv. rychlé půjčky před výplatou.

Taková krátkodobá půjčka totiž počítá s poskytnutím pouze menšího obnosu a na omezenou dobu splatnosti. Pokud si klient půjčí pár tisíc, obvykle je schopen je do několika dnů či týdnů vrátit. Pokud ale sáhne na vyšší obnos, často i proto, že je mu nabídnut a možná ho opravdu ani nepotřebuje, může nastat problém. Pak začnou dlužníci tzv. vytloukat klín klínem, tedy vezmou si další půjčku, kterou tu první doplatí, a tak to pokračuje. Čím zoufaleji takový dlužník potřebuje další peníze, tím méně zjišťuje podmínky a poplatky na novém úvěru. A dluhová past se pak před ním otevře během několika měsíců. Důvodem je i rychlost a jednoduchost, s jakými se takové úvěry dají získat.

Na tento problém je jen jedno řešení – pokud už uvažujete o krátkodobé půjčce, dobře si předem promyslete, zda ji skutečně potřebujete, zda není možné využít raději jiný typ úvěru – např. kontokorent a zda jste schopni v požadovaný čas peníze opět vrátit zpět.

Nebankovní půjčky recenze:

Zonky - logo

Zonky recenze

Zonky je tzv. služba peer-to-peer, což znamená, že klienti mají možnost zde investovat, nebo si peníze půjčit. Úvěr či refinancování stávajících úvěrů poskytuje zpravidla za nižší úrok, než jaký jsou schopny nabídnout banky. Výhodou je možnost uzavřít úvěr on-line a to 7 dní v týdnu. Klienti nemusí nikam chodit, ani se nikam objednávat. Stačí zapnout počítač, tablet či mobil s internetem a o půjčku na Zonky zažádat on-line.

Zaplo - logo

Zaplo recenze

Zaplo je nebankovní společnost, která poskytuje tzv. „rychlou půjčku před výplatou“, nebo chcete-li krátkodobý úvěr. Znamená to, že klienti si mohou vypůjčit jednorázově od 1000 Kč do 30.000 Kč. Částku je nutné vrátit v poměrně krátkém čase, v rozmezí 7 – 30 dní, jak si klient určí v žádosti. Výhodou je, že první půjčka je pro klienta zdarma, tzn., že pokud ji splatí v dohodnuté lhůtě, neúčtují se mu úroky, ani žádné poplatky navíc.

proficredit - logo

Profi Credit recenze

Profi Credit je nebankovní společnost, která poskytuje půjčky až do výše 166.000 Kč. Splácet mohou klienti od jednoho roku do pěti let a výše splátky i úroků je s nimi dojednávána individuálně na osobní schůzce s pracovníkem společnosti. K úvěrům od Profi Credit je možné uzavírat pojištění schopnosti splácet, a to jak z důvodů nemoci a úrazu, tak i proti ztrátě zaměstnání. Klienti mohou své úvěry sledovat a kontrolovat v on-line zóně klientského portálu, nebo klientské aplikace.

provident logo

Provident recenze

Provident je nebankovní společnost, která poskytuje klientům úvěry bezhotovostně na účet, ale i v hotovosti, přímo do ruky. V takovém případě předává hotovost už při podpisu smlouvy. Půjčky si můžete uzavřít až do výše 130.000 Kč a splácet je od 4 do 36 měsíců. V případě finančních problémů můžete požádat o splátkové prázdniny a odložit si 1 – 3 splátky na později. Úvěry je možné pojistit pojištěním Komplex od společnosti MetLife, které ale není podle nás úplně vhodné a praktické.

homecredit logo

Home Credit recenze

Home Credit je společnost, která klientům umožňuje uzavírat různé druhy půjček podle jejich aktuální potřeby a situace. Námi sledovaná Flexibilní půjčka umožňuje klientům mít vždy schválený určitý obnos peněz, který mohou opakovaně čerpat a splácet tak, jak jim to vyhovuje. Samozřejmostí je vracet vždy minimální výši splátky. Klienti ale mohou bez jakýchkoli poplatků vložit mimořádnou splátku, nebo úvěr zcela doplatit. Za poplatek si mohou splátky odložit, nebo změnit jejich výši a dobu splatnosti úvěru.

Další nebankovní půjčky:

Pronto Půjčka recenze

Cool Credit recenze

Kamali recenze

Cofidis recenze

CreditOn recenze

Credit Portal recenze

Via SMS recenze

Ferratum recenze

CreditStar recenze

Sim Půjčka recenze

Acema recenze

Credit Go recenze

Express Cash recenze

Fair Credit recenze

SOS Credit recenze

NovaCredit Recenze

Srovnání nebankovních půjček
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.44 (39 Recenzí)

Přispět názorem