Každý počítač, notebook či mobilní telefon je potřeba chránit proti útokům hackerů, nebezpečím virů, kyberútoky a dalšími hrozbami, které hrozí 24 hodin denně. Stačí, abychom byli připojeni k internetu a hrozba je tu. Nejúčinnější způsob, jak zabránit problémům se svými počítači, je nainstalovat si kvalitní antivirový program. A protože je jich na trhu poměrně hodně, ale ne všechny vaše zařízení dostatečně chrání, zaměřili jsme se na jejich testování a vybrali antiviry pro Windows, které stojí za pozornost.

Antiviry zdarma – chrání dostatečně váš počítač?

Proc Antivirus Pro Windows

Základní ochranu pro Windows můžete získat už u volných verzí antivirů, které jsou zdarma. Nemají samozřejmě k dispozici všechny funkce, ale je možné si na nich antivirus vyzkoušet a rozhodnout se, zda vám bude vyhovovat či nikoli. V našem srovnání antivirových programů jsme zveřejnili nejlepší antiviry, které prošly naším testem. Nyní si ukážeme, které z nich jsou nejlepší pro systém Windows.

Dobré je také vědět, že i Windows samotný má ve svém nastavení integrovaný antivirový program, a podle testů některých společností je poměrně dostačující. Pokud však chcete mít 100 % jistotu, že je váš počítač před kyberútoky a viry chráněn, chtějte kvalitní antivirový program.

Antivir zdarma většinou detekuje vir, upozorní vás na něj, někdy jej i odstraní, ale víc nedokáže. Pokud používáte e-mailovou schránku, Facebook, internetové bankovnictví a další účty, ke kterým se přihlašujete pomocí hesel, vždy byste měli mít nainstalovaný plně funkční antivir – tedy placený antivir. To platí i v případě, že u online nákupů využíváte platbu svou bankovní kartou. I zde hrozí nebezpečí phishingu, který free antivir nemusí zachytit.

U free antivirů si také dávejte pozor na zátěž počítače. Často bývá vyšší, než u placených antivirů – pak se váš počítač zbytečně zpomaluje nebo seká.

Co by měl umět kvalitní antivir pro Windows

V první řadě by měl být antivir schopen zachytit všechny známé typy virů – jmenujme Adware, Malware, Spyware a Ransomware. Měl by uměl prověřit vaši e-mailovou schránku a korespondenci v ní, a v případě nebezpečí upozornit na podezřelý nebo nebezpečný obsah.

Co By Mel Antivir Umet
Antiviry dokáží ohlídat, abyste se nepřihlásili na závadnou stránku.

Velký důraz klademe na ochranu vašeho počítače i pokud používáte internetové bankovnictví, nebo jiné účty, kam se přihlašujete online. Kvalitní antivir dokáže zachytit pokus o tzv. phishing, což je podvodné získávání přihlašovacích a platebních údajů – hesel, PIN kódů, údajům o vašich platebních kartách atd.

Antivir by měl být srozumitelný pro svého uživatele. Pokud jste v této oblasti méně zdatní, chtějte kvalitní antivir pro Windows, který je v českém jazyce a snadno se ovládá. Pozor – jednoduše ovladatelný antivir neznamená, že chrání méně!

Dbejte na to, aby měl antivir co nejmenší zátěž pro počítač. Pokud by to bylo naopak, mohl by se počítač zpomalovat nebo sekat. Někdy se to stává u antivirových verzí zdarma. I proto doporučujeme volit placené verze, které poskytnou vyšší ochranu a zároveň menší zátěž pro vaše zařízení.

Doporučujeme Doporučujeme

Podívejte se na správný postup, jak zabezpečit počítač v našem článku, který vás provede problematikou počítačové bezpečnosti.

Základem je Firewall

Určitě jste již slyšeli o ochraně s názvem firewall. Jedná se o takovou bariéru mezi vaším zařízením a internetovými útoky. Může být součástí operačního systému počítače a je součástí antivirových programů. Pokud se začne na vašem počítači spouštět nějaký neznámý program, který by mohl zařízení ohrozit, firewall vás upozorní a zeptá se, zda chcete program skutečně spustit/otevřít, či nikoli.

Nejlepší antiviry pro Windows

Srovnani Antiviru

Jak už jsme zmínili, Windows má v sobě zabudovaný základní antivir – Windows Defender. Ten chrání počítač od prvního spuštění a dokáže detekovat před různými viry a malware v aplikacích, na webových stránkách, nebo v e-mailové schránce. Dokáže si poradit se základní ochranou před dalšími typy virů, jako je vyděračský vir ransomware, trojský kůň nebo phishing. Pokud potřebujete kontrolovat své děti a upravit jejich aktivitu na internetu, oceníte rodičovskou kontrolu.

Tip Tip

O tom, jak fungují antiviry s rodičovskou kontrolou, které jsou nejlepší a jak je co nejlépe využít se dozvíte v našem článku zaměřeném na toto téma.

Mezi nejlepší placené antiviry patří ESET. Antivir, který dokáže skvěle zachytit škodlivé soubory, ovládá se velmi jednoduše a má kvalitní podporu. Proto si ho oblíbili i uživatelé, kteří jsou počítačově méně zdatní. Má minimum falešných varování, 30-denní garanci vrácení peněz, rodičovskou kontrolu, ochrání vaše hesla, e-mailovou stránku, zachytí podvodné stránky atd. Tento antivir se každoročně umisťuje na předních příčkách mezi nejkvalitnějšími antiviry a to zcela oprávněně.

Podobně je na tom i Norton, který je schopen vašemu zařízení poskytnout stoprocentní ochranu před všemi známými viry, má zvýšenou ochranu ransomwaru, a ovládá se zcela jednoduše. Když vašemu počítači hrozí nebezpečí, zachytí je a dá vám o tom přehledně vědět. Výhodou je, že tento antivir téměř vůbec nezpomaluje počítač. Chrání vaše hesla a e-maily (Outlook a Windows mail) a poskytne i kvalitní rodičovskou podporu.

Třetím nejlepším antivirem podle našich testů je Avast. Dokáže vás opět ochránit před všemi typy nebezpečných virů – spyware, ransomware, malware atd., chrání hesla i e-mailové schránky. Na rozdíl od předchozích dvou antivirů, součástí Avastu není rodičovská kontrola. Avast umožňuje vybrat si hned z několika uživatelských balíčků, podle toho, co všechno na svém PC využíváte a co děláte na internetu.

Kompletní recenze k jednotlivým antivirům a celkový přehled nejlepších antivirů pro Windows najdete v našem srovnání antivirů na webových stránkách 5 NEJ.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!