O P2P půjčkách už dnes ví kde kdo. Zajímají se o ně především lidé, kteří si potřebují peníze půjčit a chtějí výhodné podmínky bez přítomnosti banky. P2P půjčky jsou ale i možností, jak peníze investovat. Půjčujete lidem, kteří půjčku potřebují a pravděpodobně ji budou splácet. Pokud navíc zvolíte vhodnou platformu P2P, čeká vás nadstandardní investiční zhodnocení. Ještě zajímavější je pak investice do tzv. krypto úvěrů. O co jde? Pojďme se na tuto problematiku podívat podrobněji.

Jak fungují investice do P2P

Investičních možností je dnes na trhu obrovské množství. Ne každá je však bezpečná. Neznamená to, že investice do P2P půjček jsou zcela bez rizika, ale rozhodně jsou bezpečnější, než přímé investice např. do akcií, obzvlášť, nemáte-li s investováním dostatečné zkušenosti. Dalo by se říci, že investice do P2P půjček je vhodná i pro začínající investory, nebo pro lidi, kteří nemají s investováním zkušenosti, ale mají určitý obnos peněz, který by rádi zhodnotili. Mohou je samozřejmě uložit na spořící účty, ale vzhledem k inflaci a výši úroků na spořících účtech to není úplně ideální volba.

Co je to platforma P2P

P2P je platforma, která propojuje zájemce o půjčky, popř. poskytovatele půjček, s jejich investory. Zařídí po technické stránce veškeré náležitosti a usnadní tak oběma stranám jejich situaci. Některé platformy fungují tak, že si na nich můžete půjčku uzavřít a zároveň i investovat. Stará se tak kompletně o vše. Jiné platformy působí jako zprostředkovatelé investičních záměrů, jako např. Bondster. Funguje to v podstatě velmi jednoduše. Žadatel si půjčí u poskytovatele, který následně nabídne půjčku k investici na P2P platformě. Půjčka může i nemusí být krytá nemovitostí. Např. na zmíněném Bondsteru jsou půjčky kryté, což snižuje riziko pro investory a zvyšuje šanci, že své peníze dostanou zpět a kvalitně je zhodnotí.

Bondster 2024

Investoři si pak mohou na P2P platformě jednotlivé půjčky procházet a vybírat si, do které chtějí investovat. Díky tomu, že žadatel půjčku pravidelně splácí, jsou investorovi přes zvolenou platformu připisovány splátky i s úroky.

Co když dlužník půjčku nesplácí?

I investice přes P2P platformy jsou určitým rizikem. Může se stát, že dlužník svou půjčku přestane z nějakého důvodu splácet. Co s tím? Záleží na tom, jakou platformu jste si k investici vybrali. Pokud platforma garantuje návratnost investované částky, pak můžete klidně spát. Pokud jste zvolili platformu, která toto negarantuje, je potřeba počítat i s případnou ztrátou. Trhy, které neposkytují garanci návratu investované částky zpravidla vyvažují tuto nevýhodu vyšším zhodnocením vašich investovaných prostředků.

Pokud hledáte tržiště, kde o své peníze nepřijdete, zkuste např. zmíněný Bondster. Zde je možnost investovat do půjček, které jsou zajištěny zástavním právem k movitým či nemovitým věcem, díky čemuž si může Bondster dovolit nabídnout investorům garanci vrácení investované částky v případě, že dlužník svou půjčku nebude splácet.

Tip Tip

Hledáte-li investiční příležitost s garantovanou jistotou, vyzkoušejte Bondster. Jedná se o tzv. P2P/P2B platformu, kde můžete investovat do půjček, které již mají nějakou platební historii – dlužníci již nabízené půjčky nějakou dobu splácí. Bondster je v podstatě zprostředkovatel, mezi investorem a poskytovatelem úvěrů. Díky tomu, že nabízí i půjčky zajištěné, poskytují garanci návratnosti investic.

Co jsou krypto investice

Další možností, jak investovat s vysokým výnosem, a navíc s garancí vrácení peněz, resp. v tomto případě s garancí zpětného odkupu, jsou investice do krypto úvěrů. V českém prostředí je nejznámější kryptoměnou bitcoin, proto si pojďme představit investici právě do této kryptoměny.

Možností, jak vydělat na bitcoinech je samozřejmě více. Dozvědět se o nich můžete v našich informačních článcích (odkazy), kde se dozvíte vše potřebné a popř. získáte i odkazy na důvěryhodné platformy, kde se dá s bitcoiny investovat. My se dnes zaměříme na jiný typ investice, a to je investice do úvěru zajištěného bitcoinem.

Tato investice je ideální pro lidi, kteří chtějí investovat s vysokým výnosem, a naopak s nízkým rizikem. Investice do úvěru zajištěného bitcoinem funguje na podobném principu, jako investice do nemovitosti. Zástavou však není nemovitost, ale právě bitcoin.

Jak krypto investice funguje

Klienti, kteří chtějí investovat, si stejně jako v případě investice do úvěru krytého nemovitostí vyberou půjčku, do které chtějí investovat. V tomto případě však není kryta nemovitostí, ale bitcoinem. Díky tomu, že kryptoměny mají vysoké zhodnocení, mohou si i poskytovatelé této investice dovolit nabídnout vysoké zhodnocení. Pokud zvolíte tuto investici přes Bondster, dostanete garantovaný výnos 10 % a v případě vyšší investice, nad 200 EUR, je to dokonce 11 %. Dobu investice si přitom můžete zvolit na 1 měsíc až 1 rok (12 měsíců).

Co se stane, když dlužník úvěr nesplácí?

Krypto investice na Bondsteru mají garanci zpětného odkupu, takže se nemusíte bát, že byste v případě nesplácení úvěru dlužníkem o své peníze přišli. Naopak. Poskytovatel úvěru má povinnost vyplatit investorovi jeho peníze zpět, a to včetně úroků.

Investice v Eurech – vyplatí se?

Krypto investice na platformě Bondster probíhá v Eurech, což sice může vypadat jako mírná komplikace, ale tato platforma vychází investorům vstříc. Umožňuje vložit investorovi peníze v českých korunách a konverzi provést přímo přes Bondster. Investice v Eurech je navíc bez poplatku.

Co když dojde k propadu hodnoty kryptoměny

Vhledem k tomu, že se jedná o investice s garantovaným výnosem, nemusí se investor obávat propadu bitcoinu. Přesto je vhodné se zmínit, jak se v tomto případě postupuje. Může se samozřejmě stát, že se hodnota bitcoinu časem propadne. Platforma však předpokládá i případné propady, a tak se výnos počítá vždy s nějakou rezervou, která umožní investorům peníze vracet i s úrokem. Svou roli v tom hraje i likvidita zajištění úvěru. Zatímco prodej nemovitosti může trvat delší dobu, bitcoiny se dají prodat velmi rychle, čímž je zajištěna návratnost investice. Jak jsme ale zmínili, investory toto nemusí zajímat, jelikož se jedná o investici se zajištěným výnosem a garancí zpětného odkupu peněz.

Pokud vás zajímá, kdo je poskytovatelem krypto investice, tedy kdo poskytuje úvěry zajištěné bitcoinem na platformě Bondster, je to společnost ACEMA, což je česká, finančně silná společnost, která je mezi lidmi poměrně známá.

Jaký je rozdíl mezi investicí do bitcoinu a úvěru zajištěným bitcoinem

Možná si teď říkáte, že pokud investujete přímo do bitcoinu, můžete vydělat mnohem více peněz. To je samozřejmě možné. Mějte však na paměti, že investice přímo do bitcoinu není zajištěná a pokud dojde k poklesu/propadu jeho hodnoty, můžete o své peníze nebo jejich část přijít a zhodnocení nebude žádné. Oproti tomu u investice do úvěru zajištěného bitcoinem máte garantovaný výnos vždy, ať se skutečná hodnota bitcoinu pohybuje jakkoli. V případě zisku, i v případě ztráty.

Jakou vybrat P2P platformu

I když v tomto článku zmiňujeme P2P platformu Bondster, na trhu je jich mnohem více. Jmenujme např. Mintos, Zonky, Bankerat, Žlutý meloun a další. Vyznat se v nich možná není úplně jednoduché, ale může vám pomoci naše srovnání P2P půjček. Než se rozhodnete, na které platformě začnete investovat, je vhodné utřídit si své cíle.

V první řadě popřemýšlejte, do čeho chcete investovat. Platformy poskytují investice do spotřebitelských úvěrů, leasingů, do úvěrů krytých nemovitostmi, do námi zmíněného úvěru krytého bitcoinem, a do mnoha dalších. Podle toho, jaký typ investice vás zajímá, je vhodné zvolit i platformu. Ne každý totiž poskytuje vše, do čeho chcete vložit své investice.

Dobré je také promyslet, zda chcete investovat do českého nebo zahraničního trhu. V českém prostředí sice nemusí být tak vysoké zhodnocení a variabilita úroku, ale také zde může být menší riziko a vyšší míra garance návratnosti vašich investic. Oproti tomu zahraniční trh může mít mnohem více možností ve výnosu. Některé platformy poskytují jen jednu z možností, jiné nabízí české i zahraniční úvěry a tím pádem i pro vás větší výběr, do čeho investovat.

Než si vyberete konkrétní platformu, zajímejte se o to, na jakou dobu je u nich možné investovat. Někde je možné investovat na měsíc nebo dokonce jen na pár dní, jinde vkládáte své peníze na roky dopředu. Zajímat by vás měly i poplatky platformy a případná garance vrácení peněz v případě, že dlužník úvěr, do něhož jste investovali, nebude splácet.

Než si s konečnou platností vyberete P2P platformu, přečtěte si o ní nějaké recenze a hodnocení uživatelů a zjistěte si, jak komunikují se zákazníky. Pokud budete potřebovat rychlou odpověď, nebudete příliš nadšeni, že na ni čekáte třeba týden. Oproti tomu, pokud komunikují s klienty obratem, je to pro vás větší jistota.

Možností je samozřejmě zvolit i několik platforem najednou, nebo si je postupně vyzkoušet a pak zůstat u té, která vám bude sedět nejlépe. I v tomto případě ale berte v úvahu všechny naše předchozí tipy, ať se při investování svých peněz nespálíte.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!